.
.
«Αυλαία» στην κανονική περίοδο, 26-23 τον Ζαφειράκη στη Νάουσα!

Με νίκη «έκλεισε» την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Μετά την άνετη νίκη (38-19) επί της ΧΑΝΘ στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης (21η αγωνιστική), οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 26-23 του Ζαφειράκη στη Νάουσα, στο πλαίσιο της 22ης και τελευταίας «στροφής» της κανονικής διάρκειας της Handball Premier. Ο Θρύλος, που πήγε στη Νάουσα χωρίς τους Καραμπουρνιώτη, Νιόκας, Μιχαηλίδη, Μπάγιο και Παπαδημητρίου, ήταν ανώτερος από τον Ζαφειράκη, είχε κατά μέσο όρο τέσσερα γκολ προβάδισμα στο ματς και έτσι, ολοκλήρωσε νικηφόρα την regular season της Handball Premier.

Ο Ζαφειράκης προηγήθηκε με 3-1, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε, «έτρεξε» σερί 4-0 και με γκολ του Γκράτζαν στην κόντρα (10:40), προσπέρασε με +2 (3-5). Στο 18:20, ο Οστρούτσκο έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων (5-8) στους πρωταθλητές Ελλάδας, ενώ στο 24ο λεπτό, «χτύπησε» ξανά, για το +4 (7-11), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 12-10 προβάδισμα. Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ του Παπαβασίλη (36:49), συνέχισε στο +4 (13-17), όμως στη συνέχεια, ο Ζαφειράκης μείωσε σε 19-18 και 21-20. Ο Χάλαρης, ωστόσο, στο 52ο λεπτό, «έγραψε» το 24-20 για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι επικράτησαν με 26-23, μετά από τέρμα του Γκράτζαν, στο 29:38.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 6-8, 7-11, 10-12 (ημχ.), 12-15, 15-18, 20-22, 21-24, 23-26

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληγιάννης): Μπουρδάνος, Μπόλας 4, Τσουκαλάς, Τζουβάρας, Θεοδωρόπουλος, Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος, Μισαηλίδης 3, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 2, Γαλίτης, Μίλοβιτς 3, Λενός, Βαφείδης 6, Τσατσας 2, Λόλας 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Βαμβακάρης, Ρούσος, Παπαβασίλης 4, Κουτουλογένης 1, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 2, Μπουρζέ, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούσκο 6, Γκράτζαν 4, Χάλαρης 3, Μπάουερ

Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 0/1-1/1

Νίκος Πασσιάς: «Ήταν ένα παιχνίδι με ιδιαίτερες συνθήκες, λόγω των πολλών απουσιών που είχαμε. Η προσοχή μας είναι στραμμένη στην έναρξη των πλέι οφ, απέναντι στον ΠΑΟΚ, το ερχόμενο Σάββατο. Παρόλα αυτά, κάναμε αυτό που έπρεπε σε μια σκληρή έδρα και τώρα, θα συνεχίσουμε την δουλειά μας, ενόψει της δύσκολης συνέχειας που ακολουθεί».