.
.
«Δύο στα δύο» στη Β φάση οι Έφηβοι!

Τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού, οι οποίοι επικράτησαν με 3-0 σετ επί του ΓΣ Πετρούπολης το μεσημέρι της Κυριακής (22/1) στο «Μελίνα Μερκούρη». Μετά από τις δύο αναβολές στα παιχνίδια με Μίλωνα και Ιωνικό, οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν και πάλι την ομάδα της Πετρούπολης στον πρώτο αγώνα του δεύτερου γύρου της Β φάσης, κάνοντας το «2 στα 2» και πήραν τη νίκη που τους φέρνει μόνους στην κορυφή του Α ομίλου.

Στην αναμέτρηση της Κυριακής, η ομάδα του Αντώνη Βουρδέρη παρουσιάστηκε από το ξεκίνημα αποφασισμένη να πάρει το καθαρό τρίποντο και πήρε προβάδισμα στο πρώτο σετ με 8-3. Στη συνέχεια, ο Σαπουτζής με ωραία επίθεση διαμόρφωσε το 18-10, ενώ το μπλοκ από τον Βεζύρη έδωσε το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό με 25-12.

Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες μπήκαν εξίσου δυνατά και προηγήθηκαν με 4-0, μετά από ωραίο πλασέ του Καζάζη και πρώτο χρόνο του Βεζύρη. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 4-4 και στη συνέχεια οι δύο ομάδες μοιράστηκαν εναλλάξ τους πόντους μέχρι το 7-7. Νέο σερί τεσσάρων πόντων έφερε τον Ολυμπιακό στο 11-7, ενώ στη συνέχεια η διαφορά αυξήθηκε στο +7, μετά από ωραία επίθεση του Καναγκίνη για το 18-11. Ο ίδιος λίγο αργότερα, με ωραίο πρώτο χρόνο, έφερε το σετ μπολ στον Ολυμπιακό, με τον Σαπουτζή να διαμορφώνει το τελικό 25-17 και να κλείνει το δεύτερο σετ για τους «ερυθρόλευκους».

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες έφτασαν ισόπαλες μέχρι τους πρώτους 20 πόντους (10-10), όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις επιθετικά και ξέφυγε με 18-13 μετά από ωραία επίθεση του Καναγκίνη. Η Πετρούπολη ισοφάρισε σε 20-20 και στη συνέχεια προσπέρασε με 22-24, με τον Ολυμπιακό να «σβήνει» και τα δύο σετ μπολ των φιλοξενούμενων ισοφαρίζοντας σε 24-24. Στη συνέχεια κατάφερε να σώσει το σετ σε ακόμα δύο περιπτώσεις (25-24 και 26-25), φτάνοντας τελικά στην ανατροπή με τους Καζάζη και Καναγκίνη να διαμορφώνουν το 28-26 και παράλληλα το 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 69’. 25-12, 25-17, 28-26

1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-11, 25-12

2ο σετ: 8-7, 16-11, 21-12, 25-17

3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 28-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αντώνης Βουρδέρης) Καναγκίνης Ε., Βεζύρης, Χατζηκλημανόγλου, Καζάζης Α., Σαββίδης, Χατζηδημητρίου, Σαπουτζής, Μικαελιάν, Καναγκίνης Αρ. Καζάζης Μ., Στράτος, Μαρούσης, Μπαρμπαγιάννης