.
.
«Καθάρισε» την Κηφισιά σε 73 λεπτά!

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγ. Θωμά, για την 4η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League, οι πρωταθλητές Ελλάδας, αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Παγένκ, έβγαλαν αντίδραση κόντρα στην Κηφισιά, την οποία νίκησαν σε 73 λεπτά με 3-0 σετ (25-11, 25-18, 25-23) στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 5η «στροφή». Ο Θρύλος, που μείωσε στους δύο βαθμούς τη διαφορά από τον Παναθηναϊκό (ένα ματς λιγότερο, το Σάββατο 26/3 με τον Φοίνικα στη Σύρο), κυριάρχησε επί της Κηφισιάς, «καθάρισε» άνετα τα δύο πρώτα σετ και με πρώτο σκόρερ τον Πέριτς με 17 πόντους (52% αποτελεσματικότητα), επικράτησε στο Ρέντη, επιστρέφοντας στις νίκες στο πρωτάθλημα. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στη Γλυφάδα και στον ημιτελικό της Πέμπτης (31/3) με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Με +14 το πρώτο σετ!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» στο ματς με άσσο του Μιγιαήλοβιτς, με καρφί του οποίου έκανε και το 2-0, ενώ στη συνέχεια, με πρώτο χρόνο του Ζουπάνη και μπλοκ άουτ του Πέριτς, έφτασε στο 6-3 κόντρα στην Κηφισιά. Με ωραία επίθεση του Τέπαν, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν με +4 (10-6) από την ομάδα των βορείων προαστίων, ενώ με μπλοκ του Πέριτς, προηγήθηκαν με +8 (15-7). Με νέο μπλοκ του Πέριτς, ο Θρύλος ανέβασε τη διαφορά στο +10 (17-7), προβάδισμα που κράτησε με τελείωμα του Τέπαν, για το 18-8, ενώ στη συνέχεια, μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, έφτασε στο 21-10. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν δυνατά και με δύο διαδοχικούς άσσους του Ζουπάνη, έκαναν το 25-11, κατακτώντας το πρώτο σετ κόντρα στην Κηφισιά!

Με άνεση και το 2-0!

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 4-1, με πόντο του Πέριτς, ενώ έφτασαν στο 5-1, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων. Με πρώτο χρόνο του Ζουπάνη, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι προηγήθηκε με 6-2 της Κηφισιάς και με μπλοκ άουτ του Πέριτς, κράτησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (8-4), το οποίο διεύρυνε σε +6, με νέα επίθεση του Ζουπάνη, για το 14-8. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και αύξησε τη διαφορά από την Κηφισιά στο +8 (17-9), με καρφί του Τέπαν και στη συνέχεια, έκανε το 22-13, με ωραία επίθεση του Εφραιμίδη. Έτσι, με «χτύπημα» του Δαλακούρα, οι πρωταθλητές Ελλάδας κέρδισαν το δεύτερο σετ, με 25-18 κόντρα στην ομάδα των βορείων προαστίων.

25-23 και επικράτηση!

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 6-2 και 10-7, όμως μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, επίθεση του Μιγιαήλοβιτς και πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη, ισοφάρισαν σε 10-10. Με άσσο του Πέριτς, οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν εκ νέου (14-14) την Κηφισιά και στη συνέχεια, με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (15-14) στο τρίτο σετ! Με νέο άσσο του Πέριτς, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με +2 (16-14) της Κηφισιάς, ενώ με πόντους του ίδιου του Σέρβου, έφτασαν στο 20-18 και στο 21-19. Με καρφί του Τέπαν, η ομάδα μας έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (24-22) και έτσι, με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς, έκαναν το 25-23, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 3-0 κόντρα στην Κηφισιά.

Τα σετ 3-0 σε 73’: 25-11 (21’), 25-18 (22’), 25-23 (30’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-7, 21-10, 25-11

2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-18

3ο σετ: 4-8, 16-14, 21-19, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 11 (10/21 επ., 1 άσσος - 80% υπ., 67% άριστες), Ανδρεάδης 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Τέπαν 13 (12/22 επ., 1 άσσος), Ζουπάνη 9 (5/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέριτς 17 (13/25 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ - 79% υπ., 43% άριστες) / Ζήσης (λ. – 89% υπ., 56% άριστες), Εφραιμίδης 1 (1/1 επ.), Δαλακούρας 1 (1/2 επ. - 50% υπ., 25% άριστες), Τζιάβρας (λ.), Χαραλαμπίδης

Κηφισιά (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ, Ροντρίγκο Αμπράο 8 (8/18 επ. - 67% υπ., 50% άριστες), Κοτσάκης 2 (2/11 επ. - 75% υπ., 62% άριστες), Σπηλιώτης 5 (5/10 επ.), Λινάρδος 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Μιχάλι 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ) / Σονάκης (λ. - 78% υπ., 56% άριστες), Παπαδόπουλος 5 (5/10 επ. - 27% υπ., 9% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ.), Κωστόπουλος, Κοντοστάθης

Δηλώσεις:

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Είμαι ικανοποιημένος από την αντίδραση των παικτών μου, κερδίσαμε τρεις βαθμούς και είναι σημαντικό για τη συνέχεια. Τώρα, μπορούμε να ετοιμαστούμε για το Κύπελλο, στο οποίο θέλουμε το καλύτερο αποτέλεσμα. Σίγουρα, ο ημιτελικός είναι δύσκολος κόντρα στον ΠΑΟΚ, οι πιθανότητες σε αυτά τα ματς είναι 50-50%».

Πάβλε Πέριτς: «Πρώτα από όλα, συγχαρητήρια στην ομάδα μου, γιατί κερδίσαμε τρεις βαθμούς σήμερα, αλλά συγχαρητήρια και στην Κηφισιά, γιατί έπαιξε πολύ καλά, κυρίως στο τρίτο σετ. Είναι σημαντική η σημερινή νίκη, γιατί κερδίσαμε και βγάλαμε αντίδραση, μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό. Θα τα δώσουμε όλα για να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια ως το φινάλε της σεζόν. Τώρα, κοιτάμε το Κύπελλο, είναι σημαντικό για εμάς, παίζουμε κόντρα στον ΠΑΟΚ και σίγουρα, θα είναι δύσκολο παιχνίδι. Αν παίξουμε όπως σήμερα, δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα».