.
.
«Στοπ» στο σερί...

Μετά από 16 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού γνώρισε την πρώτη της βαθμολογική απώλεια. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ηττήθηκαν με 21-20 από τον ΠΑΟΚ στο «Σπίτι του χάντμπολ», για τη 18η αγωνιστική της Handball Premier, σε ένα ματς στο οποίο «πλήρωσαν» το κακό τους ξεκίνημα. Ο Θρύλος δεν ξεκίνησε καλά στο ματς, βρέθηκε να «κυνηγάει» από νωρίς το σκορ, όμως παρότι ισοφάρισε τρεις φορές (10-10, 15-15, 18-18) και πήρε προβάδισμα με 19-18, στο 55ο λεπτό, δεν το κράτησε και έτσι, έφυγε με την ήττα από τη Θεσσαλονίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Μοντόρο και Οστρούτσκο, ενώ κατά τη διάρκεια του ματς προέκυψε πρόβλημα και με τον Σλαβούλιτσα, o οποίος είχε μειωμένο χρόνο συμμετοχής. Αυτά, συν η δεδομένη απουσία του Δομπρή, που δεν ακολούθησε την αποστολή, κόστισαν στον Ολυμπιακό στην πρώτη του βαθμολογική απώλεια, μετά από 16 «στροφές, στο πρωτάθλημα.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-0 και 4-1, με τον Σλαβούλιτσα να μειώνει σε 4-2, στο 6:30. Ο Νιόκας μείωσε σε 5-3 (10:20) και ο Πασσιάς σε 7-5 (15:47), με τον Παπαβασίλη να φέρνει δύο φορές τη διαφορά στο γκολ, κάνοντας το 7-6 (19:10) και το 8-7 στην κόντρα, στο 25ο λεπτό. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ μπροστά, με 10-7. Οι πρωταθλητές Ελλάδας «μπήκαν» πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και «ψαλίδισαν» τη διαφορά στο ελάχιστο, με τον Πασσιά να «γράφει» το 10-9, στο 31:40. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με γκολ του Καραμπουρνιώτη, στο 32:50, ισοφάρισε σε 10-10! Παρόλα αυτά, οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν ξανά με +3 (14-11), όμως ο Βέμπερ μείωσε σε 14-13, στο 42:40. Στο 47ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος έφερε το ματς στα ίσια, κάνοντας το 15-15, όμως οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στο 18-16. Στο 51:21, ο Νιόκας πέτυχε ένα καταπληκτικό τέρμα, μειώνοντας σε 18-17, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Βέμπερ «χτύπησε» στην κόντρα και ισοφάρισε σε 18-18! Στο 54:15, ο Βέμπερ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους», με 19-18, όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 21-19 και ο Μπάγιος διαμόρφωσε το τελικό 21-20 (59:55).

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 6-4, 7-6, 8-6, 10-7 (ημχ.), 10-10, 13-11, 15-13, 17-16, 19-19, 21-20

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 2, Παπαζογλου 2, Α. Τριανταφυλλίδης 2, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 4, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Αποστόλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 3, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 3, Μπουρζέ, Βέμπερ 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο, Γκρατζάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Κόκκινη: 49:39 Παπάζογλου (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 5/5-0/0.

Δηλώσεις:

Νίκος Γραμματικός: «Θα ξαναδούμε το ματς, ώστε να αναλύσουμε όλες τις εκδοχές του αγώνα. Πρέπει να παρουσιαστούμε καλύτεροι, να δημιουργήσουμε το χαρακτήρα που είχε η ομάδα όλο το προηγούμενο διάστημα, να βελτιωθούμε στην άμυνα, να βρούμε λύσεις στην επίθεση. Γενικά, πρέπει να βγάλουμε ένα άλλο πρόσωπο».

Νίκος Πασσιάς: «Κάναμε αρκετά λάθη, τα οποία τα εκμεταλλεύτηκε η αντίπαλη ομάδα. Πρέπει να βελτιώσουμε πολλά πράγματα και να δουλέψουμε, γιατί το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο και δεν έχει κριθεί ακόμα τίποτα. Συνεχίζουμε».