.
.
Άνετη νίκη κόντρα στη Σαλαμίνα (42-20)

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 42-20 της ΗC Σαλαμίνας στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Handball Premier. Η τελική επικράτηση ήρθε με χαρακτηριστικά άνεση για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο και διατήρησαν υψηλό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη, ο Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας τον οποίο θα αντιμετωπίσει το ερχόμενο Σάββατο (9/10) στις 20:00, εκτός έδρας.

Κυριάρχησε από την αρχή μέχρι το τέλος!

Από κει και πέρα στην αναμέτρηση με την ομάδα της Σαλαμίνας ο Ολυμπιακός απέκτησε από νωρίς τον έλεγχο. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 5-2, στο πρώτο πεντάλεπτο και σταδιακά διεύρυναν το προβάδισμά τους. Ο Βύρωνας Παπαδόπουλος στο 16’ έγραψε το 13-7 και ο Πασσιάς δέκα λεπτά αργότερα ανέβασε για πρώτη φορά το δείκτη του σκορ στο +10, σημειώνοντας το 20-10. Με δυο διαδοχικά γκολ ο Στέφανος Μιχαηλίδης έγραψε το 23-11, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό. Ο Θρύλος δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ψαλιδίσουν τη διαφορά και συνέχισε να κυριαρχεί. Με εξαιρετική προσπάθεια ο Στέφανος Μιχαηλίδης έγραψε το 30-18 στα 42’για να ακολουθήσει το 31-18 στο 43’ από τον ίδιο. Ο Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης  έγραψε το 32-18 και ο Παπαβασίλης διεύρυνε στο +15 το προβάδισμα υπέρ του Θρύλου, γράφοντας το 33-18 στο 48’.  Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν άνετα στην τελική επικράτηση με 42-20.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 8-4, 11-6, 16-9, 20-10, 23-11 (ημχ.), 25-11, 29-16, 31-18, 34-18, 37-20, 42-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Kοτανίδης, Κουκουλάς 2, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς 6, Τερλέτσκι 1, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 6, Δομπρής 5, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 6, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 7

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μπακαούκας, Κουτσόπουλος, Πετράκος 5, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Τρούλος 5, Τσομπανίδης, Βασιλόπουλος 1, Φίλης, Σκυφτός, Χαραλάμπους 4, Δίπλαρος 2, Γεωργακόπουλος 3, Παπαδόπουλος.

Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 4/5-2/3

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Καρασαββίδης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Αυτά τα παιχνίδια είναι σημαντικός ο ρυθμός. Σήμερα είχαμε έναν παίκτη παραπάνω και δεν χρειάστηκε να «σβήσουμε» για λόγους ασφαλείας. Κρατήσαμε το ρυθμό μας αλλά ακόμα δεν παίζουμε για 60 λεπτά στην ίδια ένταση και πρέπει να φτάσουμε σε μερικές εβδομάδες πρέπει να καταφέρουμε ακριβώς αυτό.  Να διατηρούμε τον ίδιο ρυθμό για 60 λεπτά, ακριβώς τον ίδιο ρυθμό, ανεξάρτητα από τον ρυθμό του αντιπάλου. Τώρα έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι με τον Ιωνικό, ο οποίος δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση. Παίζει  πολύ γρήγορα και νομίζω ότι είναι ο ιδανικός αντίπαλος για το παιχνίδι πριν από την ΑΕΚ. Είναι και το παιχνίδι εκτός έδρας και έχει ένα βαθμό δυσκολίας. Από την Πέμπτη ωστόσο περιμένουμε να μαζευτεί για πρώτη φορά η ομάδα μετά από ένα μήνα και νομίζω ότι τα πράγματα θα πάνε ακόμα καλύτερα».

Στέφανος Μιχαηλίδης: «Παίξαμε με μια ομάδα που βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Ήταν ο τρίτος μας αγώνας και σιγά σιγά βρίσκουμε ρυθμό. Η ομάδα δείχνει καλά σημάδια και προχωράμε για τα επόμενα παιχνίδια. Ενόψει της συνέχειας ακολουθούν δυνατά παιχνίδια στα οποία θέλουμε να παρουσιαστούμε όσο το δυνατό πιο έτοιμοι».