.
.
Άνετο πέρασμα από το Περιστέρι, 3-0 οι Κορασίδες

Συνέχεια στο νικηφόρο τους σερί έδωσαν οι Κορασίδες Α του Ολυμπιακού το βράδυ του Σαββάτου (5/11), καθώς πήραν το «διπλό» στην έδρα του Περιστερίου με 3-0 σετ, και πλέον μετρούν πέντε συνεχόμενες νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα Κορασίδων Α της ΕΣΠΕΔΑ. Χωρίς τον Σπύρο Σαραντίτη στον πάγκο, αλλά και με την σημαντική απουσία της Βίβιαν Ζαφειρίου, οι «ερυθρόλευκες» εκμεταλλεύτηκαν τα πολύ καλά σερβίς τους (15 άσσοι) και έφτασαν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα σε μία σημαντική νίκη για τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης του ομίλου. Ακολουθεί η αναμέτρηση με τον ΓΣ Πετρούπολης το επόμενο Σάββατο (12/11) στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στην αναμέτρηση με το Περιστέρι, οι δύο άσσοι της Βασιλικής Ζαφειρίου έφεραν από νωρίς τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 3-0, ενώ λίγο αργότερα η επίθεση της Δαγρέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 11-4. Οι γηπεδούχες με 3 σερί κερδισμένους πόντους μείωσαν σε 12-7, όμως οι Πειραιώτισσες «απάντησαν» με επιμέρους 6-1 και με μπλοκ της Ελευθεριάδου έφτασαν στο 18-8. Στη συνέχεια, το όμορφο πλασέ από τη Δαγρέ και το τρίτο μονό μπλοκ της Ελευθεριάδου έφεραν το 25-18, φέρνοντας το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους πρώτους πόντους μέχρι το 7-7, όμως σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν ρυθμό και με 8-1 επιμέρους σκορ, έφτασαν στο + 7 (15-8) μετά από άσσο της Δημητρίου. Η όμορφη επίθεση της Ελευθεριάδου και ο πρώτος χρόνος της Δημητρίου, έφεραν τον Ολυμπιακό μια «ανάσα» από το δεύτερο σετ (21-12), με την Μιχαλοπούλου να πετυχαίνει τους δύο επόμενους πόντους της ομάδας της, φτάνοντας στο τελικό 25-17 και παράλληλα στο 2-0 στα σετ.

Γρήγορο προβάδισμα και στο τρίτο σετ για την ομάδα του Μανώλη Ζωγραφάκη, που έφτασε στο 6-2 μετά από άσσο της Λιάλιου. Η Ελευθεριάδου με ωραίο τελείωμα έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 (15-7), ενώ η Κτενά, πρώτα με επίθεση στη διαγώνιο και στη συνέχεια με τον 15ο άσσο της ομάδας της, έφερε το ματς μπολ για τις Πειραιώτισσες (24-14). Η Στύλιου με δυναμικό μπλοκ στην επόμενη φάση, «σφράγισε» το 25-14, μαζί και το 3-0 στα σετ που ολοκλήρωσε μία δίκαιη νίκη για τον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 3-0 σε 71’. 25-18, 25-17, 25-14

1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-18

2ο σετ: 8-7, 16-9, 21-12, 25-17

3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-14, 25-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μανώλης Ζωγραφάκης) Μιχαλοπούλου, Δημητρίου, Λιάλιου, Δαγρέ, Στύλιου, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Κτενά, Σκλαβενίτη, Ζαφειρίου