.
.
Άντεξαν μέχρι το τέλος οι Παίδες, 24-22 τα Βριλήσσια

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε η αναμέτρηση των Παίδων του Ολυμπιακού με την αντίστοιχη των Βριλησσίων, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τελικά μία πολύ σημαντική νίκη με 24-22, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΧΑ. Κορυφαίος για την ομάδα του Βύρωνα Παπαδόπουλου ήταν ο Αντώνης Τσελεμπής που πέτυχε 8 τέρματα, ενώ ακόμα 5 σημείωσε ο Γιάννης Ξάμπλας. Για τους Παίδες του Ολυμπιακού ακολουθεί το ντέρμπι του ομίλου με τον Α.Σ. Κορωπίου Γ.Σ. Παπασιδέρης εκτός έδρας το Σάββατο (4/12) στις 16:30.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με έμφαση στις άμυνες τους και μέχρι το πρώτο τέταρτο του αγώνα έμειναν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό πάντως να έχει ένα μικρό προβάδισμα τριών τερμάτων για το 7-4. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και έτρεξαν ένα επιμέρους 5-1, για να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά στο +7 και στο 12-5 λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στα υπολειπόμενα λεπτά για την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο τέρματα για το 14-7 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός φαινόταν να ελέγχει την κατάσταση και να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα στο να διατηρήσει το προβάδισμά του, αφού μετά το πρώτο δεκάλεπτο βρισκόταν μπροστά με 17-11. Σε εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 20-17, περίπου 10’ πριν το φινάλε, ενώ λίγο αργότερα μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της, για το 21-20 λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν στην πίεση και στο τέλος πέτυχαν ακόμα τρία τέρματα, για να φτάσουν σε μία δύσκολη -όπως εξελίχθηκε- επικράτηση με 24-22.

Τα πεντάλεπτα: 3-2,5-4,7-4,11-4,12-5,14-7 (ημχ.), 16-8,17-11,19-14,20-17,22-21 24-22.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βύρων Παπαδόπουλος) Ανδριώτης, Βαμβακάρης 1, Στραβαχιλλέας, Ξάμπλας 5, Φουσέκας, Χρυσούλης 4, Τσολάκης 4, Στεφανίδης 2, Τσελεμπής 8, Βαμβακάρης, Γραμματικός, Μαλατράς.

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Τούτσης Αθανάσιος) Βονεμπέργκερ 8, Τσαγκαράκης, Ψαριανός 4, Σαλταγιάννης, Κυριακόπουλος, Γετσόπουλος2, Ρήγος, Νεγρίν, Χαλβατζής 6, Ματσούκης, Κατσαρίδης, Τσαγκρινός 2, Μπάλλας, Μαστρόκαλος, Σπύρου.