.
.
Ήττα(ν) σε κακή μέρα...

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να επικρατήσει της Φριντριχσάφεν η οποία πέρασε από το Ρέντη, επικρατώντας με 3-0 σετ (22-25, 23-25, 18-25) και οι ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του 2015 CEV DenizBank Volleyball Champions League ψαλιδίστηκαν στο ελάχιστο. Οι Πειραιώτες υποδέχτηκαν τους Γερμανούς για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης αλλά η εμφάνιση που πραγματοποίησαν δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν με αξιώσεις τη νίκη που θα τους έβαζε δυναμικά στο κόλπο της πρόκρισης. Από την άλλη πλευρά, οι Γερμανοί έχοντας σε μεγάλη μέρα τον διαγώνιο, Άντριαν Γκοντάριου και τον πρώην ερυθρόλευκο, Σίμον Τίσερ, λειτουργούσαν υποδειγματικά στην άμυνα και έφτασαν στην τελική επικράτηση σχετικά εύκολα, με τον Ολυμπιακό να παλεύει κυρίως τα πρώτα δυο σετ.

Ημιτελής προσπάθεια αντίδρασης...

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, τον Ολυμπιακό να προηγείται μέχρι το 3-2 και του Γερμανούς να παίρνουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 3-4. Όμως οι νταμπλούχοι Ελλάδας με ένα σερί 3-0 έφτασαν στο 6-4 και πήγαν μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7 ύστερα από τον πόντο του Κοκκινάκη. Η αντίδραση των Γερμανών ήρθε και εις ως αποτέλεσμα να περάσουν αυτοί μπροστά με 9-12 στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Δημήτρης Καζάζης. Ο κόουτς του Ολυμπιακού ζήτησε καθαρό μυαλό από τους παίκτες του και αυτοί επανήλθαν μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (11-12) προσωρινά αλλά οι Γερμανοί ανέκτησαν τον έλεγχο και πήγαν αυτοί μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά τριών πόντων (13-16) αφού ο Ντιάτσκοφ δέχθηκε το μπλοκ. Από εκείνο το σημείο φάνηκε έλεγχαν το σετ διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα αλλά ο Τακουρίδης με δυο διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 20-21 αναγκάζοντας τον τεχνικό της Φριντριχσάφεν, να καλέσει τάιμ άουτ. Τελικά η προσπάθεια αντίδρασης του Θρύλου έμεινε ημιτελής αφού οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο σετ με 22-25.

Κρίσιμοι πόντοι σε κρίσιμα σημεία...

Με πόντο του Κοκκινάκη σε πρώτο χρόνο ξεκίνησε το δεύτερο σερ υπέρ του Ολυμπιακού το οποίο στην αρχή του είχε πανομοιότυπη εξέλιξη με αυτή του πρώτου. Δηλαδή τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα το οποίο διατήρησαν οι Γερμανοί τελικά πηγαίνοντας αυτοί μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8. Οι ερυθρόλευκοι δεν λειτουργούσαν με τον τρόπο που θα ήθελαν στην επίθεση και συνέχισαν να βρίσκονται πίσω στο σκορ μέχρι το 9-12 όταν κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Δημήτρης Καζάζης. Μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η κατάσταση δεν διορθώθηκε η κατάσταση αφού οι Γερμανοί πήγαν μπροστά με τέσσερις πόντους (12-16). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ωστόσο ήρθε στη συνέχεια καθώς μείωσε στο πόντο 17-18 αναγκάζοντας τον τεχνικό της Φριντριχσάφεν να καλέσει το δικό του πρώτο τάιμ άουτ. Ο Κοκκινάκης δυσκόλευε την υποδοχή των Γερμανών με αποτέλεσμα να μην έχουν σωστές επιλογές στην επίθεση. Ως εκ τούτου ο Ολυμπιακός ισοφάρισε μετά από ώρα για πρώτη φορά σε 18-18 και είχε μπει ξανά στη διεκδίκηση του σετ. Παρ' όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά διαφορά δύο πόντων (19-21) γεγονός που οδήγησε σε τάιμ άουτ από πλευράς γηπεδούχων. Ο Θρύλος δεν είχε καταθέσει τα “όπλα” μείωσε αρχικά σε 22-23, στη συνέχεια σε 23-24, αλλά λύγισε τελικά χάνοντας το σετ με 23-25.

Δεν βελτιώθηκε η εικόνα...

Στο 3ο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και αποκτώντας ένα προβάδισμα τριών πόντων στο 1-4, ανάγκασαν τον Δημήτρη Καζάζη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Όμως ο ρυθμός των Γερμανών δεν ανακόπηκε με αποτέλεσμα να πάνω μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 4-8 και στη συνέχεια να διευρύνουν το προβάδισμά τους μέχρι και 6 πόντους (4-10). Ο Ολυμπιακός είχε δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι οι Γερμανοί έφτασαν στην κατάκτηση και του τρίτου σετ με 18-25.

ΤΑ ΣΕΤ: 22-25, 23-25, 18-25

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:

1ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 7-8, 12-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 18-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 4 (4/15 επ, 38% υπ - 19% άριστες), Προύσαλης 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Κλαρκ 10 (9/21 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ - 64% άριστες), Χριστοφιδέλης 1 (1/7 επ, 67% υπ - 67% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας 1 (1 μπλοκ), Τζελάτι

ΦΡΙΝΤΡΙΧΣΑΦΕΝ (Μοκουλέσκου): Γκάουνα 11 (10/13 επ, 1 μπλοκ), Βαν Γκάρντερεν 8 (8/14 επ, 65% υπ - 50% άριστες), Τίσερ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Γκούνθορ 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Γκοντάριου 24 (20/36 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκέιλερ 3 (3/8 επ, 44% υπ - 44% άριστες) / Γκρεμπενίκοφ (λ, 63% υπ - 44% άριστες)

Καζάζης: “Χάσαμε δίκαια”

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά την αναμέτρηση με την Φριντριχσάφεν: "Στα πρώτα δυο σετ κάναμε κάποια εύκολα λάθη και αυτό δεν το συγχωρεί μια ομάδα η οποία είναι πάρα πολύ καλή όπως η Φριντριχσάφεν. Νομίζω ότι οι πιθανότητές μας έχουν “εξαφανιστεί” για την επόμενη φάση. Κάναμε σίγουρα μια κακή εμφάνιση, αλλά από κει και πέρα νομίζω ότι οι αντίπαλοί μας ήταν ανώτεροι σε όλα τα σημεία του αγώνα. Δίκαια χάσαμε αφού ο αντίπαλος μας έδειξε και στην επίθεση και στην άμυνα ότι ήταν πολύ πιο αποφασιστικός”.

Κοκκινάκης: “Έπρεπε να παίξουμε καλύτερα”

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού Μενέλαος Κοκκινάκης τόνισε στις δηλώσεις του: "Πιστεύω ότι το παλέψαμε στα δυο πρώτα σετ. Η Φριντριχσάφεν στα κρίσιμα σημεία, μας πήρε κάποιους κρίσιμους πόντους και κατάφερε να πάρει και το παιχνίδι με 3-0 σετ. Αυτό ήταν σημαντικό ματς για τον Ολυμπιακό, θα μπορούσε, η μάλλον έπρεπε να παίξει καλύτερα. Ο Ολυμπιακός είναι για αυτά τα παιχνίδια, για τα δύσκολα ματς και ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρουμε καλύτερα. Τώρα σχεδόν δεν περνάμε στο Τσάμπιονς Λιγκ. Επικεντρωνόμαστε στο πρωτάθλημα και στο Κύπελλο που είναι και οι βασικοί μας στόχοι και βγάζουμε από το μυαλό μας για μια ακόμα φορά γρήγορα την Ευρώπη¨".