.
.
Ήττα αποκλεισμός στην Τζιρόνα

Δεν μπόρεσε να επανέλθει από το κακό πρώτο του ημίχρονο ο Ολυμπιακός, έχασε από την Τζιρόνα με 89-62 στο Pavelló Municipal Girona – Fontajau και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurocup.

Ο Θρύλος παρότι είχε νικήσει στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με 65-60 στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας, ηττήθηκε με μεγαλύτερη διαφορά πόντων και πλέον στρέφει την προσοχή του στις εγχώριες διοργανώσεις. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Βικτόρια Μακόλι με 17 πόντους και ακολούθησαν οι Αντερσον με 14 και Χατζηνικολάου με 12.

ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τις Αντερσον, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου, Μακόλι και Μάζιτς και γρήγορα βρήκε επαφή στο σκορ με τις Καλτσίδου και Μακόλι για το αρχικό 0-4.

Η Τζιρόνα αντέδρασε και πιέζοντας σε όλο το παρκέ, έτρεξε ένα 12-0 σερί με τις Κολχάντο, Μεντί και Εβανς να σκοράρουν από τέσσερις πόντους η καθεμία. Η Μακόλι μείωσε σε 16-6 και η Μάζιτς σε 18-8, αλλά η Εβανς με τρίποντο διαμόρφωσε το 21-8. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και με δύο τρίποντα (Μάλτση και Αντερσον), όμως ένα τρίποντο από το κέντρο της Ρομέρο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 29-16.

Ο Θρύλος με την έναρξη της δεύτερης περιόδου μείωσε σε 30-18 με ένα δίποντο της Μάλτση, όμως τα λάθη στην άμυνα έφεραν ένα νέο σερί των γηπεδούχων για το 36-28. Η Αντερσον σκόραρε για το 36-21 με ένα γκολ φάουλ και η Χατζηνικολάου με δίποντο στο τρανζίσιον «έγραψε» το 36-23. Παρά το δίποντο της Κολχάντο, η Αντερσον και πάλι πέτυχε το δίποντο για το 38-25, αλλά από τις βολές, η Τζιρόνα ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (42-25). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 49-29 με τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση.

ΔΕΝ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΗΚΕ

Καλή αντίδραση με το καλημέρα για τις «ερυθρόλευκες» αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Το σκορ στο 49-34 από ένα  τρίποντο της Χατζηνικολάου και ένα δίποντο της Μακόλι και πάλι όμως κόλλησε η επίθεση και το αποτέλεσμα ήταν ένα 7-0 της Τζιρόνα για το 56-34. Η Μάλτση σκόραρε για τρεις για το 56-37 αλλά η Μεντί με τον ίδιο τρόπο και τη βοήθεια του ταμπλό εκανε το 59-37. Η Χατζηνικολάου πέτυχε ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ για το 61-40 και η Μακόλι πέτυχε από κοντά το 64-42. Η Ελληνίδα γκαρντ έφερε τη διαφορά και πάλι στους 20 πόντους με ντράιβ ενώ η Μακόλι διαμόρφωσε το 64-46 για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με τρίποντο της Αλκολάντο (69-46).

Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε επιθετικές λύσεις πέρα από ένα δίποντο της Μακόλι και η διαφορά πήγε στους 26 πόντους με τρίποντο της Εβανς (74-48). Η Αντερσον με ένα κλέψιμο και ένα δίποντο πραγματοποίησε το 76-51 και η Χατζηνικολάου με ντράιβ το 76-53. Οι ισπανική ομάδα έτρεξε ένα επιμέρους 11-4, με την Καλτσίδου να σκοράρει για το 87-60. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός έχασε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Eurocup και τη νέα σεζόν θα επανέλθει δριμύτερος, έμπειρος και ακόμα πιο δυνατός στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 49-29, 69-46, 89-62

Τζιρόνα (Σούρις): Μαρτίνεζ (13 ασ), Μεντί 21 (3), Μπους 12, Τραορέ 12, Κόντε Αλκονάδο 4, Αλμινάιτε, Ρομέο 3, Έβανς 18 (7 ριμπ.), Κολχάντο 17, Σολ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 4, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 12 (2/3 τριπ. 7 ριμπ.), Μάλτση 8 (2), Σωτηρίου, Άντερσον 14 (3 ριμπ), Μακόλι 17 (4 ριμπ), Σπυριδοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 7 (4 ριμπ, 3 ασ)

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Κώστας Μίσσας, τόνισε στο osfp.gr πως «Πάνω από όλα μπράβο στην Τζιρόνα. Έπαιξαν πολύ καλά και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.  Εμείς στο πρώτο παιχνίδι παίξαμε καλύτερα στην άμυνα, ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι, ξέραμε ότι η  Τζιρόνα είναι μία ομάδα που σκοράρει 81 πόντους κατά μέσο όρο στο Eurocup. Οφείλαμε λοιπόν να την ρίξουμε στο σκορ, όμως σήμερα δεν ήμασταν τόσο συγκεντρωμένοι στην άμυνά μας και η Τζιρόνα ήταν πάρα πολύ καλή από την μεριά της. Σούταρε με 56% από το τρίποντο και εξαιτίας της ευστοχίας της, κάποιες στιγμές χάσαμε το μυαλό μας στην επίθεση και δεν κοντρολάραμε τον ρυθμό. Ετσι το παιχνίδι κύλησε, η Τζιρόνα δίκαια πήρε το παιχνίδι και της εύχομαι καλή συνέχεια στη διοργάνωση».

Η Ιβόν Άντερσον δήλωσε μετά από το παιχνίδι στο osfp.gr ότι: «Ηττηθήκαμε από μία πολύ καλή ομάδα σήμερα. Έμοιαζαν λες και δεν μπορούσαν να χάσουν ένα σουτ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Δεν μπορούσε να πέσει ο ρυθμός τους και γνωρίζαμε ότι στη Τζιρόνα θα ήταν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Ήμασταν κακοί επί την περιφέρεια σε αντίθεση με εκείνες και δεν ήμασταν αμυντικά στα επίπεδα που πρέπει να βρισκόμαστε. Εξαιτίας της άμυνάς μας δεν μπορούσαμε να τρέξουμε στην επίθεση. Ηταν ένα επίπεδο πάνω από εμάς σήμερα και πήραν την πρόκριση».