.
.
Ήττα χωρίς κόστος

Μετά την ισοπαλία (11-11) στη «μονομαχία» με τη Γιουγκ και την εξασφάλιση της πρόκρισης στο Final 8 που θα διεξαχθεί τον Ιούνιο στο Βελιγράδι, οι υποχρεώσεις της ομάδας πόλο Ανδρών στο Γ’ Γύρο της φάσης των ομίλων που διεξάγεται στη «φούσκα» της Όστια συνεχίστηκαν. Στο δεύτερο διαδοχικό ματς, οι Πειραιώτες γνώρισαν την ήττα με 13-6 από την πρωτοπόρο του ομίλου (με το απόλυτο των 9 νικών σε 9 ματς) και πανίσχυρη Προ Ρέκο  η οποία διαθέτει το μεγαλύτερο μπάτζετ στην Ευρώπη και θεωρείται το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του Champions. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός και θα μπορούσε να παραμείνει πιο κοντά στο σκορ, αλλά απέναντί του είχε τον καλύτερο τερματοφύλακα της Ευρώπης, τον Κροάτη Μάρκο Μπίγιατς. Από κει και πέρα η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου,  που θα δώσει το παρών για 5η διαδοχική σεζόν στην τελική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, την Τετάρτη (21/4) θα ολοκληρώσει την παρουσία της στη φάση των ομίλων, με την αναμέτρηση κόντρα στη Μαρσέιγ (18:45), από την οποία θα προκύψει η τελική κατάταξη του ομίλου. Με νίκη ο Ολυμπιακός θα τερματίσει στην 3η θέση του ομίλου, αφήνοντας πίσω του την Γαλλική ομάδα η οποία προηγείται με δυο βαθμούς στην βαθμολογία.

Στην έναρξη της αναμέτρησης η Ρέκο προηγήθηκε με τον Φιλιόλι (6:15) και έφτασε στο 2-0 με τον Ντι Φούλβιο στον παραπάνω (4:49). Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και με ωραίο γκολ του Ντάουμπε στον παραπάνω, μείωσαν σε 2-1, 20’’ πριν την ολοκλήρωση του 1ου οκταλέπτου. Η 2η περίοδος ξεκίνησε με τον Ζερδεβά να πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση σε προσπάθεια του Πρεσιούτι και στην επόμενη φάση ο Θρύλος ισοφάρισε σε 2-2 με δυνατό σουτ του Αργυρόπουλου από την περιφέρεια (7:04).  Οι Ιταλοί απάντησαν με 3-0 σερί που τους έφερε στο 5-2, 2:58 πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου, όμως στη συνέχεια ο Ντάουμπε με εξαιρετικό σουτ από την περιφέρεια μείωσε σε 5-3 (2:34). Ακολούθησε το 6-3 από τον Μάντιτς (1:56) στον παραπάνω, αλλά με τον ίδιο τρόπο στην επόμενη επίθεση ο Ολυμπιακός μείωσε σε 6-4 με τον Κάκαρη (1:19). Στη συνέχεια ο Λουόνγκο σκόραρε και πάλι στον παραπάνω και επανέφερε τη διαφορά των 3 γκολ πετυχαίνοντας το 7-4 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θοδωρής Βλάχος προχώρησε και σε ορισμένες αλλαγές μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχής και η Ρέκο έτρεξε ένα 5-0 σερί και μετέτρεψε το 7-4 σε 12-4, κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση της νίκης. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τους Ιταλούς να φτάνουν στην επικράτηση με το τελικό 13-6.

Tα οκτάλεπτα: 2-1, 5-3, 5-0, 1-2

Η Διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φιλιόλι (π/π., 6:15), 2-0 Ντι Φούλβιο (π/π., 4:49), 2-1 Ντάουμπε (π/π., 0:20)

2ο οκτάλεπτο: 2-2 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 7:04), 3-2 Ντι Φούλβιο (μπάσιμο, 6:43), 4-2 Αϊκάρντι (φουνταριστό, 5:54), 5-2 Ντι Φούλβιο (περιφέρεια, 2:58), 5-3 Ντάουμπε (2:34), 6-3 Μάντιτς (π/π., 1:56), 6-4 Κάκαρης (π/π., 1:19), 7-4 Λουόνγκο (π/π., 0:43)

3ο οκτάλεπτο: 8-4 Ντι Φούλβιο (π/π., 6:24), 9-4 Ετσινίκε (π/π., 5:01), 10-4 Ντι Φούλβιο (φουνταριστό, 2:10), 11-4 Φιλιόλι (περιφέρεια, 1:31), 12-4 Αϊκάρντι (φουνταριστό, 0:11)

4ο οκτάλεπτο: 12-5 Αργυρόπουλος (πέναλτι, 6:41), 13-5 Αϊκάρντι (φουνταριστό, 5:34), 13-6 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 5:10)

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 2, Σκουμπάκης 1,  Γενηδουνιάς, Αργυρόπουλος 2 , Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Καπότσης, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ, Γαλανόπουλος

ΠΡΟ ΡΕΚΟ (Γκαμπριέλ Χερνάντεζ): Μπίγιατς, Ντι Φούλβιο 5, Μάντιτς 1, Φιλιόλι 2 , Γιούνγκερ, Βελότο , Πρεσιούτι, Ετσενίκε 1, Ίβοβιτς, Φιγκάρι, Αϊκάρντι 3, Λουόνγκο 1, Νέγκρι