.
.
Ανατροπή και χάλκινο μετάλλιο για τις Κορασίδες!

Την τρίτη θέση του Πρωταθλήματος Κορασίδων Κ18 της ΕΣΠΕΔΑ κατέλαβαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, μετά από έναν συναρπαστικό μικρό τελικό, όπου επικράτησαν με 3-2 σετ επί του ΑΟ Αιγάλεω το βράδυ της Κυριακής (1/5) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη». Με αυτή την αναμέτρηση τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη και του Μανώλη Ζωγραφάκη ολοκλήρωσαν τις φετινές επίσημες υποχρεώσεις τους ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου, ενώ τα δύο από τα τέσσερα ατομικά βραβεία της διοργάνωσης κατέληξαν σε «ερυθρόλευκα» χέρια. Ο λόγος για την Βάλια Δαγρέ και την Σταματία Λιάλιου, οι οποίες αναδείχθηκαν κορυφαία επίθετικός και κορυφαία πασαδόρος της διοργάνωσης αντίστοιχα, ενώ υποψήφια για καλύτερο λίμπερο του τουρνουά ήταν η Ανδριάννα Σκλαβενίτη που πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις και στα δύο παιχνίδια του Final 4.

Στην αναμέτρηση με το Αιγάλεω, ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε πίσω στο ξεκίνημα με 0-2, γρήγορα προσπέρασε με 3-2 χάρη σε άσσο της Παπαθανασίου, ενώ λίγο αργότερα με επιθέσεις από Δαγρέ και Μιχαλοπούλου έφτασε στο 7-5. Το Αιγάλεω κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και να προσπεράσει με 11-12 στη συνέχεια, με την Παπαθανασίου όμως να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» για το 14-13 στα μισά του σετ. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τους επόμενους πόντους, φτάνοντας μέχρι το 17-17, με το Αιγάλεω να παίρνει «αέρα» δύο πόντων σε εκείνο το σημείο, για το 17-19 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει άμεσα σε 19-19. Οι Πειραιώτισσες ξαναβρέθηκαν στο -2 με το σκορ στο 20-22, όμως και πάλι κατάφεραν να φέρουν το σετ στα ίσα, για το 22-22 με την Παπαθανασίου. Για τρίτη φορά το Αιγάλεω πήρε δύο συνεχόμενους πόντους, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο μια ανάσα από την κατάκτηση του πρώτου σετ (24-22), με τον Ολυμπιακό όμως να σώζει και τα δύο σετ μπολ, κάνοντας το 24-24. Στη συνέχεια όμως, το Αιγάλεω πήρε τους δύο επόμενους κρίσιμους πόντους και μαζί και το πρώτο σετ με σκορ 26-24.

Στο δεύτερο σετ τα κορίτσια του Μανώλη Ζωγραφάκη -απόντος του Σπύρου Σαραντίτη- πήραν προβάδισμα με 3-1 στην αρχή, το οποίο στη συνέχεια όμως εξανεμίστηκε, με το Αιγάλεω να προσπερνά με 5-7. Οι δύο άσσοι από την Καρρά έφεραν τον Ολυμπιακό και πάλι σε θέση οδηγού με 10-7, ενώ το διπλό μπλοκ από Δαγρέ και Χότζα έφεραν τον Ολυμπιακό στο +4, για το 15-11. Ο άσσος, αυτή τη φορά από τη Λιάλιου, διαμόρφωσε το «ερυθρόλευκο» +6, με το 19-13 να δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα στον Ολυμπιακό για την κατάκτηση του δεύτερου σετ. Η Καρρά συνέχισε να είναι εξαιρετική από τη θέση του σερβίς και πέτυχε τον τρίτο της άσσο στο σετ, για το 23-16, ενώ το κερδισμένο μπλοκ άουτ της Παπαθανασίου και ο άσσος της Μιχαλοπούλου, έδωσαν το δεύτερο σετ στις «ερυθρόλευκες» με σκορ 25-17, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του τρίτου σετ εμφανίστηκε χωρίς συγκέντρωση και δέχθηκε ένα σερί οκτώ πόντων από τον αντίπαλό του, για το 0-8. Στη συνέχεια όμως οι Πειραιώτισσες βελτίωσαν την απόδοσή τους και πρώτα μείωσαν με την Δαγρέ σε 4-8 και στη συνέχεια έφτασαν στην ισοφάριση (9-9) εκμεταλλευόμενες τα λάθη των παικτριών του Αιγάλεω. Το μπλοκ της Δαγρέ και ο άσσος της Λιάλιου έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά για πρώτη φορά στο σετ με 11-10, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με το Αιγάλεω να «τρέχει» ένα σερί τεσσάρων πόντων, για το 11-13. Οι δύο άσσοι της Δαγρέ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (14-13), όμως η έλλειψη συγκέντρωσης κόστισε στις «ερυθρόλευκες», που είδαν το Αιγάλεω να ξεφεύγει με +8 και τελικά να φτάνει στην κατάκτηση του τρίτου σετ με σκορ 17-25, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα στα σετ με 1-2.

Με τα περιθώρια να στενεύουν για τις Πειραιώτισσες, στο τέταρτο σετ ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν προβάδισμα με 5-2, χάρη σε δύο άσσους της Στύλιου. Στη συνέχεια, όμως φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις και επέτρεψαν στον αντίπαλο να γυρίσει το σκορ και να προηγηθεί με 9-14. Η Μιχαλοπούλου με ωραία επίθεση και άσσο στη συνέχεια, μείωσε σε 11-14, όμως το Αιγάλεω έφτασε στο 12-17 και όλα έδειχναν ότι θα πάρει εύκολα το τέταρτο σετ και θα «καθαρίσει» το παιχνίδι. Όμως οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με τρεις συνεχόμενους άσσους από την Στύλιου κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και να ισοφαρίσουν σε 17-17. Δύο ακόμη «ερυθρόλευκοι» άσσοι, αυτή τη φορά από τη Λιάλιου, έφεραν τον Ολυμπιακό στο 22-20, με το Αιγάλεω να προσπερνάει και πάλι με 22-23, ενώ έφτασε και σε δύο ματς μπολ (23-24 και 25-26) λίγο αργότερα. Η ομάδα του Μανώλη Ζωγραφάκη όμως έδειξε χαρακτήρα και «έσβησε» και τα δύο ματς μπολ ισοφαρίζοντας σε 26-26, ενώ το πλασέ της Παπαθανασίου και το μπλοκ της Δαγρέ ολοκλήρωσαν την ανατροπή, και με σκορ 28-26 οι Πειραιώτισσες έμειναν «ζωντανές» και οδήγησαν το ματς σε πέμπτο σετ.

Στο τελευταίο σετ για το χάλκινο μετάλλιο, το Αιγάλεω ξεκίνησε με ένα μικρό προβάδισμα (1-3), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει αρχικά με τον άσσο της Παπαθανασίου (3-3) και στη συνέχεια να περνάει μπροστά στο σκορ με 5-4, χάρη σε άσσο της Καρρά. Νέα ανατροπή στα δεδομένα, με το Αιγάλεω να κερδίζει τους τρεις επόμενους πόντους για το 5-7 και τον Ολυμπιακό να «απαντάει» με δικό του σερί 3-0, για να ξαναπεράσει με 8-7. Οι «ερυθρόλευκες» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και έφτασαν στο 12-9, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν τους κρίσιμους πόντους σε εκείνο το σημείο, και δέχθηκαν για άλλη μια φορά την ανατροπή σε αυτό το σετ, με το Αιγάλεω να φτάνει μέχρι το ματς μπολ στο 13-14. Η Παπαθανασίου με ωραία επίθεση ισοφάρισε σε 14-14 και στη συνέχεια ανέλαβε δράση η Δαγρέ, με την ακραία του Ολυμπιακού να δίνει αρχικά προβάδισμα με 15-14 με μονό μπλοκ και στη συνέχεια με κερδισμένο μπλοκ άουτ και όμορφη επίθεση διαμόρφωσε το 17-15, δίνοντας το πέμπτο σετ και το χάλκινο μετάλλιο στις «ερυθρόλευκες» με σκορ 3-2 στα σετ.

Τα σετ 3-2 σε 139’ : 24-26, 25-17, 17-25, 28-26, 17-15

1ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 24-26

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-17

3ο σετ: 0-8, 15-16, 16-21, 17-25

4ο σετ: 6-8, 12-16, 21-20, 28-26

5ο σετ: 5-4, 10-9, 12-9, 17-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μανώλης Ζωγραφάκης) Μιχαλοπούλου, Στάθη, Λιάλιου, Δαγρέ, Στύλιου, Παπαθανασίου, Αλυσανδράτου, Μαραβέλια, Καρρά, Σκλαβενίτη, Βολιανίτη, Παπαδοπούλου, Χότζα

Α.Ο. ΑΙΓΑΛΕΩ (Αγγελική Αντωνιάδη) Τσουκαλά, Καλαματιανού, Λιβάνη, Υφαντή, Νικολαϊδη, Ανδρεολά, Σκαλίτσου, Γκέκοβιτς, Δρέμπελα, Ζαρπάπη, Χατζηαντώνη