.
.
Από εκεί που είχε σταματήσει!

Στην επιστροφή της στην αγωνιστική δράση, μετά από 20 ημέρες απραξίας, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει, αφού πέρασε νικηφόρα με 3-0 σετ (20-25, 21-25, 18-25)  από την έδρα του Μίλωνα στο πλαίσιο της εξ’ αναβολής αναμέτρησης της 12η αγωνιστικής της Volley League. Oι Πειραιώτες πανηγύρισαν την 10η νίκη τους σε 11 αγώνες και 8η διαδοχική στο φετινό πρωτάθλημα και έφτασαν τους 31 βαθμούς που τους διατηρούν μόνους πρώτους στην κορυφή, σε αποστάσεις ασφαλείας από τους διώκτες τους.  Από κει και πέρα, οι «ερυθρόλευκοι» παρά την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού από την ταλαιπωρία που υπέστησαν λόγω των κρουσμάτων COVID-19, πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση τηρουμένων των αναλογιών, είχαν αρκετούς πρωταγωνιστές στη σημερινή επικράτηση και πρόσθεσαν ένα ακόμα καθαρό τρίποντο στο ενεργητικό τους στη «μάχη» για τη διεκδίκηση του τίτλου. Με 8 άσσους και 7 μπλοκ, ολοκλήρωσαν το ματς οι Πειραιώτες που είχαν πρώτο σκόρερ τον Κρίστιαν Φρομ με 18 πόντους  και το εξαιρετικό 77% στην επίθεση με 17/22, με 15 ακολούθησε ο Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς (11/18 επ.), και με 11 ο Έγκλεσκαλνς που σημείωσε 5 άσσους. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη, ο Φίλιππος Βέροιας τον οποίο θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη ( 11/3, 18:00) στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής ενώ την Καθαρά Δευτέρα (15/3, 18:00) θα ακολουθήσει ο αγώνας με τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη για την 13η αγωνιστική.

Με οδηγό τον Φρομ!

Στην έναρξη της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-4 μετά από δυο διαδοχικούς πόντους του Κρίστιαν Φρομ, αλλά μετά το 4-6, δέχθηκε ένα 3-0 σερί, με τον Μίλωνα να ανατρέπει προσωρινά την κατάσταση και ανακτά τα ηνία στο σκορ με 7-6. Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση καθώς ο Κρίστιαν Φρομ με κερδισμένο μπλοκ άουτ και άσσο έγραψε το 7-8. Μετά το 8-8 που ακολούθησε ήταν η σειρά του Νίκολα Μιγιαΐλοβιτςς να δώσει τις λύσεις και με δυο σερί πόντους να διαμορφώσει το 8-10. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 9-10 με τον Χαντ και ισοφάρισαν στο 13-13 με τον άσσο του ίδιου, όμως ο Κρίστιαν Φρομ με δυο νέους διαδοχικούς πόντους επανέφερε τη διαφορά του +2 (13-15), ο Έγκλεσκαλνς με τον δεύτερο «ερυθρόλευκο» άσσο την αύξησε στο +3 στο 14-17 και ξανά ο Φρομ την πήγε για πρώτη φορά στο +4 με κερδισμένο μπλοκ άουτ στο 14-18. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα, έφτασε στο 17-21 με τον Όκολιτς και στο 19-22, με τον Μιγιαΐλοβιτς και παρότι μείωσε ο Μίλωνας σε 20-22, με δυο διαδοχικές προσπάθειες του Έγκλεσκαλνς πήγε στο σετ μπολ (20-24) και πήρε το σετ με 20-25 με προσπάθεια του Φρομ, που ολοκλήρωσε το πρώτο σετ με 10 πόντους, έχοντας 9/10 επιθέσεις και 1 άσσο.

Έφτασε στο 2-0 ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα το 2ου σετ με 3-1, ισοφάρισε σε 3-3 με τον δεύτερο άσσο του Έγκλεσκαλνς, αλλά ο Μίλωνας ανέκτησε το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το 10-9. Στο σημείο αυτό ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί που προήλθε από δυο σερί πόντους του Φρομ ισοφάρισε, αρχικά σε 10-10, προηγήθηκε με άσσο του Έγκλεσκαλνς (10-11), φτάνοντας στο +2 με 10-12 μετά από επίθεση άουτ των γηπεδούχων. Ακολούθησε νέα ισοφάριση από πλευράς Μίλωνα αυτή τη φορά στο 12-12, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο σημείο αυτό μέχρι το 14-14, όταν ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί και προσπάθεια του Μιγιαΐλοβιτς, πήγε στο 14-17 και μετά από λάθος του Δορδοκίδη στο +4 για το 14-18. Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 5-0, με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μιγιαΐλοβιτς ο οποίος έγραψε το 14-19, βάζοντας γερές βάσεις για την κατάκτηση και του 2ου σετ.  O ίδιος με εντυπωσιακό σερβίς και άσσο σημείωσε το 15-21 ενώ ακολούθησε το 16-22. Ο Μίλωνας αντέδρασε και μείωσε όπως και στο 1ο σετ σε 20-22, τρέχοντας ένα 4-0 σερί, το οποίο σταμάτησε μετά από σερβίς των γηπεδούχων που κατέληξε στο φιλέ (20-23) ενώ ο Φρομ έγραψε το 21-25, χάρη στο οποίο ο Θρύλος έφτασε στο 2-0!

Απόλυτος έλεγχος και άνετο «τρίποντο»!

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός μετά το 5-5, έτρεξε ένα σερί 4-0 και με δυο διαδοχικούς άσσους του Χέρμανς Έγκλεσκαλνς ο οποίος έφτασε στους τέσσερις, πήγε στο 5-9. Μετά το 8-11, ο Μίλωνας ανέτρεψε την κατάσταση προσωρινά, προηγήθηκε με 12-11, όμως στο σημείο αυτό με πρωταγωνιστές τους Μιγαϊλοβιτς και Εφραμίδη, ο Θρύλος ανέκτησε τα ηνία του αγώνα και έφτασε στο 14-16. Με μπλοκ του Όκολιτς στον Χαντ οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +3 και με άσσο του Ανδρεάδη πήγαν στο +4 για το 14-18. Στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος δεν αντιμετώπισε δυσκολίες και μετά από επίθεση άουτ του Χαντ, προέκυψε το 18-25, το οποίο έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρόλευκων», που πανηγύρισαν ένα ακόμα τρίποντο!

Tα σετ: 0-3 σε 1.19.  20-25 (27’), 21-25 (28’), 18-25 (24’)

1ο σετ:  7-8, 14-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 8-6, 14-16, 15-21, 21-25

3ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 18-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 18 (17/22 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 50% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (11/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 65% υπ. - 47% άριστες), Ανδρεάδης 3 (1/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Έγκλεσκανς 11 (6/20 επ., 5 άσσοι), Όκολιτς 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 75% υπ. - 38% άριστες), Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ).

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. - 39% άριστες), Χανδρινός Σπ. 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Μάζιαρζ 6 (2/9 επ., 4 μπλοκ), Χαντ 17 (14/31 επ., 3 άσσοι), Δορδοκίδης 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανελλόπουλος / Δαρίδης (λ, 71% υπ. - 57% άριστες), Δρογκάρης, Χανδρινός Α., Τσαρκάτογλου.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήμουν σίγουρος ότι θα έχουμε αυτή την εικόνα αφού είχαμε να ξεπεράσουμε πέρα από τον αξιόμαχο αντίπαλος μας τους ίδιους μας τους εαυτούς. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου που πέρασαν αυτή τη δύσκολη αποστολή μετά από όσα έχουν συμβεί τις τελευταίες 20 ημέρες στην ομάδα μας. Εφόσον ξεπεράσαμε τα εμπόδια αυτή τη δύσκολη περίοδο, κοιτάμε το μέλλον με αισιοδοξία. Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε για τη νίκη σε κάθε παιχνίδι».

Ο Κρίστιαν Φρομ ανέφερε με τη σειρά του τα εξής: «Πρώτα από όλα είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Ήταν πολύ σημαντικό και είμαι χαρούμενος που έκανα τη δουλειά μου και βοήθησα την ομάδα. Σίγουρα δεν ήταν πολύ εύκολο και αισθάνομαι υπερήφανος για τον τρόπο που χειριστήκαμε αυτή την κατάσταση με τον κορονοϊό. Είχαμε μόνο λίγες ημέρες προπονήσεων ως ομάδα. Τώρα κοιτάμε μπροστά και τα επόμενα παιχνίδια όπου θέλουμε να ανεβάσουμε την απόδοσή μας αγωνιζόμενοι υπό φυσιολογικές συνθήκες».