.
.
Ασυναγώνιστος ο Ολυμπιακός στην Τιφλίδα, 21-9 την Ντιναμό!

Το «δύο στα δύο» στο φετινό Champions League πανηγύρισε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση στη Γεωργία, όπου επικράτησαν με 21-9 της Ντιναμό Τιφλίδας, για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του κορυφαίου ευρωπαϊκού διασυλλογικού θεσμού. Ο Θρύλος κυριάρχησε απόλυτα στο ματς, προηγήθηκε με 10 γκολ (4-14) στα μέσα της τρίτης περιόδου και «καθάρισε» εύκολα τη νίκη στην Τιφλίδα! Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» ήταν εξαιρετική και αποτυπώθηκε η μεγάλη διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Φουντούλης, με επτά τέρματα.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εκκίνηση, αφού «έκλεισε» την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 6-2. Ο Φουντούλης «βρήκε» τρεις φορές δίχτυα στο πρώτο οκτάλεπτο, με τους Μπούσλιε, Μουρίκη και Γενηδουνιά να σκοράρουν τα υπόλοιπα τρία τέρματα. Στο 5:24 της δεύτερης περιόδου, ο Φουντούλης, με το πέμπτο προσωπικό του γκολ, ανέβασε τη διαφορά για τον Θρύλο στο +7 (2-9), με τον Βάμος να σκοράρει στα 42 δευτερόλεπτα και να «κλείνει» το ημίχρονο με 10-3. Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο: με γκολ του Βάμος, ο οποίος έδωσε «αέρα» +8 (3-11) στους νταμπλούχους Ελλάδας, που έφτασαν στο +9, στη συνέχεια, με σκόρερ τον Παπαναστασίου. Στο 5:05 του τρίτου οκτάλεπτου, ο Παπαναστασίου «εκτόξευσε» τους «ερυθρόλευκους» στο +10 (4-14), ενώ ο Γενηδουνιάς, στα 11 δευτερόλεπτα, ανέβασε το σκορ στο +12 (6-18). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η διαφορά έφτασε στο +13 (8-21), με γκολ του Μουρίκη (1:52), με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε μία εύκολη εκτός έδρας επικράτηση!

Τα οκτάλεπτα: 2-6, 1-4, 3-8, 3-3

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φουντούλης (6:44), 1-1 Πιέτσισαβ (5:36), 1-2 Φουντούλης (5:19), 1-3 Μπούσλιε (2:39), 1-4 Φουντούλης (1:57), 1-5 Μουρίκης (0:50), 2-5 Σάριτς (0:29), 2-6 Γενηδουνιάς (0:08)

2ο οκτάλεπτο: 2-7 Φουντούλης (7:34), 2-8 Μπούσλιε (6:31), 2-9 Φουντούλης (5:24), 3-9 Αχβλεντιάνι (0:58), 3-10 Βάμος (0:42)

3ο οκτάλεπτο: 3-11 Βάμος (7:10), Τζακχάια 4-11 (6:49), 4-12 Φουντούλης (6:32), 4-13 Παπαναστασίου (5:57), 4-14 Παπαναστασίου (5:05), 5-14 Μαγκρακβελίτζε (4:41), 6-14 Τζακχάια (3:09), 6-15 Παπαναστασίου (2:04), 6-16 Γκίλλας (1:38), 6-17 Φουντούλης (0:50), 6-18 Γενηδουνιάς (0:11)

4ο οκτάλεπτο: 7-18 Πιέσιτσαβ (7:12), 7-19 Γούβης (6:02), 8-19 Αχβλεντιάνι (3:30), 8-20 Παπαναστασίου (3:11), 8-21 Μουρίκης (1:52), 9-21 Μαγκρακβελίτζε (0:04)

Ντιναμό Τιφλίδας (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Γιάπιας, Κυριακίντι, Αχβλεντιάνι 2, Ντζιξιαρένκα, Τκεσελασβίλι, Βλάχοβιτς, Τζακχάια 2, Σάριτς 1, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίτζε 2, Μαλισάου, Πιέσιτσαβ 2, Ραζμάντζε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 7, Γούβης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς, Κολόμβος, Παπαναστασίου 4, Ζερδεβάς

Ιγκόρ Μιλάνοβιτς: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, έπαιξαν εξαιρετικό πόλο, με ωραία άμυνα. Βρήκαμε τις λύσεις στην επίθεση, παίζοντας με μεγάλη διάθεση, βρίσκοντας τέρματα και στην κόντρα. Πραγματικά, συγχαρητήρια στους αθλητές μου, για άλλη μια φορά. Προχωράμε βήμα-βήμα».

Γιάννης Φουντούλης: «Πετύχαμε την δεύτερη νίκη μας στη διοργάνωση, σε ένα παιχνίδι που δεν υπήρχαν περιθώρια για λάθη. Αγωνιστήκαμε με μεγάλη συγκέντρωση και ενέργεια, σε άμυνα και επίθεση και πετύχαμε μια ευρεία νίκη, παίζοντας σε υψηλό επίπεδο σε όλη την διάρκεια, όπως μας ζήτησε και ο προπονητής μας. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά και το επόμενο διάστημα, πέρα από τα ματς του πρωταθλήματος, θα προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται για το επόμενο μας παιχνίδι στο Σπλιτ».