.
.
Βήμα πρόκρισης με MVP τη Σάλας!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τη φετινή σεζόν, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-1 σετ (21-25, 25-18, 25-21, 25-23) της Αστερίξ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο πρώτο παιχνίδι του 1ου προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι «ερυθρόλευκες» που είχαν σε μεγάλη ημέρα την Βίλμα Σάλας, η οποία αναδείχθηκε ΜVP, πετυχαίνοντας 22 πόντους (21/40 επ., 1 μπλοκ), απέκτησαν το προβάδισμα για πρόκριση στην επόμενη φάση, ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη (28/9) στο Βέλγιο.

Άργησε να μπει στο ματς

Ο Ολυμπιακός στην έναρξη της αναμέτρησης βρέθηκε πίσω στο σκορ, με την Αστερίξ να φτάνει στο 5-9, στο σημείο που κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ ο Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο. Στην εξέλιξη του σετ, η Βέλγικη ομάδα διεύρυνε το υπέρ της προβάδισμα, έφτασε στο 8-17 και στο 13-20. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και μείωσε τη διαφορά φτάνοντας στο 18-22 με την Χίπε.  Οι φιλοξενούμενες απάντησαν για το 18-24, oι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 21-24, αλλά τελικά ακολούθησε το 21-25 με το οποίο η Αστερίξ προηγήθηκε με 0-1 στα σετ.

Άμεση αντίδραση και ισοφάριση

Eκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του 2ου σετ, στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή τον έλεγχο. Μετά το 3-2, οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 8-0 σερί φτάνοντας στο 11-2, που πιστοποιούσε ότι είχαν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση τους. Η βελτίωση της εικόνας του Ολυμπιακού έφερε το 14-5 δια χειρός Χίπε αλλά από εκείνο το σημείο η Αστερίξ αντέδρασε και κατάφερε να πλησιάσει σε 16-13. Η Βίλμα Σάλας έδωσε τον πόντο στο 17-13,  η Χριστοδούλου πάνω στο φιλέ πέτυχε το 18-13 ενώ μετά από υπέρβαση των φιλοξενούμενων προήλθε το 19-13 για το 3-0 σερί που επανέφερε τη διαφορά του +6. Ο Ολυμπιακός πήγε στο 20-14, με την Αστερίξ να απαντάει με δικό της 3-0 σερί για το 20-17. Οι «ερυθρόλευκες» δεν επέτρεψαν την περαιτέρω μείωση της διαφοράς, διατήρησαν τον έλεγχο και πήγαν στο 23-17 με την Γιώτα.  Από μπλοκ της Μαριάνα Κόστα, προήλθε το πρώτο σετ μπολ στο 24-17 και η ίδια με πλασέ πέτυχε το 25-18, χάρη στο οποίο ισοφάρισε ο Ολυμπιακός στα σετ.

Ανατροπή και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Στην έναρξη του 3ου σετ, άλλαξε και πάλι η εικόνα του ματς με τις φιλοξενούμενες να έχουν το προβάδισμα φτάνοντας στο 2-6 και στο 4-8. Με δυο σερί πόντους η Μαριάνα Κόστα σημείωσε το 6-9, η Σάλας μείωσε σε 9-11. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε, μετά από φιλέ της Αστερίξ και νέο πόντο της Σάλας, ο Θρύλος ισοφάρισε αρχικά και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο σετ στη συνέχεια με την Χίπε να γράφει το 12-11. Η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο είχε αντιδράσει μετά το 7-11, χάρη στο 5-0 σερί που την έβαλε μπροστά στο σκορ. Από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (12-13, 14-13, 14-14, 15-14, 15-15), μέχρι να ξεφύγει με +2 ο Ολυμπιακός, μετά από προσπάθειες της Σάλας και της Μαριάνα Κόστα για το 17-15.  Η ίδια κράτησε τη διαφορά αυτή στο 18-16 και η Γιώτα με δυο σερί πόντους την διεύρυνε για το 20-17. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 20-19 αλλά μετά από σερβίς άουτ διαμορφώθηκε το 21-19. Με τον ίδιο τρόπο προέκυψε το 22-20, με την Χίπε να γράφει το 23-20, ύστερα από εξαιρετική επίθεση. Από μπλοκ της Σάλας, ο Θρύλος έφτασε στο σετ μπολ στο 24-20 και με νέο χαμένο σερβίς της Αστερίξ, διαμορφώθηκε το 25-21, για το «ερυθρόλευκο» 2-1 στα σετ!

Έφτασε στη νίκη ο Θρύλος!

Το 4ο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να πηγαίνουν πόντο πόντο με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 10-9. Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενες με ένα 5-0 σερί, ξέφυγαν με 10-14 αλλά οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 14-14, με επίθεση της Χίπε και τρεις σερί πόντους της Σάλας. Το σερί του Ολυμπιακού με τη Χίπε στο σερβίς, έφτασε στο 5-0, για το 15-14 μετά από καρφί στο φιλέ της  Οβεργουότερ και στο 6-0 με την Εμμανουηλίδου για το 16-14. Η Αστερίξ σε 16-16, όμως η Σάλας έδωσε ξανά τη λύση βάζοντας μπροστά τον Ολυμπιακό στο 17-16. Η Μαριάνα Κόστα, επανέφερε το +2 στο 19-17, όμως οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν εκ νέου σε 19-19. Μετά από επίθεση άουτ της Μάρινγκ ο Θρύλος ανέκτησε το προβάδισμα στο 20-19 και με μπλοκ της Γιώτα επανήλθε η διαφορά του +2, στο 21-19. Η Κατερίνα Γιώτα έγραψε και το 22-20 και η Σάλας το 23-21, αποτρέποντας σε δυο περιπτώσεις την ισοφάριση. Ακολούθησε η εκ νέου μείωση του σκορ με τη Γκίλσον (23-22) με τις φιλοξενούμενες να ισοφαρίζουν αυτή τη φορά σε 23-23. Η Βίλμα Σάλας ήταν ξανά εκεί για να δώσει τη λύση και το πρώτο ματς μπολ με 24-23 με την Χίπε να παίρνει τον άσσο για το 25-23 και να χαρίζει τη σπουδαία νίκη στον Θρύλο!

Tα σετ: 3-1 σε 1.45. 21-25 (27’),  25-18 (24’), 25-21 (24’), 25-23 (30’)

1ο σετ: 5-8, 8-16, 14-21, 21-25

2ο σετ: 8-2, 16-10, 21-17, 25-18

3ο σετ: 4-8, 16-15, 21-19, 25-21

4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Αστερίξ προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνο): Γιώτα 11 (7/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Μαριάνα Κόστα 13 (11/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2 μπλοκ), Χίπε 11 (8/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 1 (1/4 επ., 33% υπ. - 33% άριστες) / Τοτσίδου (λ, 40% υπ. - 23% άριστες), Σάλας 22 (21/40 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες).

ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Βανσνίκ): Κούλμπεργκ 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Όβεργουατερ 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Μάρινγκ 21 (20/44 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 12% άριστες), Βαν Ντε Βίερ 1 (1 άσσος), Στράγκιερ 6 (6/23 επ., 50% υπ. - 27% άριστες), Γκίλσον 17 (13/37 επ., 4 μπλοκ, 30% υπ. - 11% άριστες) / Ράμπελμπεργκ (λ, 37% υπ. - 32% άριστες), Βαν Άκερ 1 (1 άσσος), Βαν Έλσεν 2 (2/4 επ.), Χόφστιντ, Ντίκερς.

Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο: «Δεν είναι τόσο εύκολο να παίζεις τόσο δύσκολα παιχνίδια σε αυτή την περίοδο. Η ομάδα μου δεν ήταν απόλυτα έτοιμη, αλλά έπρεπε να πολεμήσει για τη νίκη. Έχω μεγάλο σεβασμό για την Αστερίξ. Είναι μια νεανική ομάδα η οποία παίζει σπουδαίο βόλεϊ, παλεύει πολύ, έχει καλή οργάνωση και απόψε έπαιξαν πάρα πολύ καλά. Εμείς είχαμε μια άσχημη αρχή, αλλά σιγά σιγά μπήκαμε στον αγώνα και τον κερδίσαμε».

Κατερίνα Γιώτα: «Ένα παιχνίδι στο Ρέντη, με κόσμο πριν λίγο καιρό φαινόταν τόσο μακρινό αλλά είναι πάντα υπέροχο. Έφτασε η στιγμή που περιμέναμε να αγωνιστούμε μπροστά στον κόσμο μας και είμαστε πολύ χαρούμενες για αυτό. Όσον αφορά τον αγώνα ξεπεράσαμε κάποιες δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε. Οι πρεμιέρες πάντα έχουν λίγο περισσότερο άγχος, αλλά η ομάδα έδειξε ψυχή και κατάφερε να πάρει τη νίκη. Ενόψει του επαναληπτικού έχουμε αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα όμως τίποτα δεν έχει κριθεί και πρέπει την ερχόμενη εβδομάδα να πραγματοποιήσουμε μια πολύ καλή εμφάνιση για να προκριθούμε».