.
.
Βήμα πρόκρισης στους «8», 3-0 την Μπουργκάς στο Ρέντη!

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους «8» του Challenge Cup πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού! Με πρώτο σκόρερ τον Στερν, με 19 πόντους και 73% αποτελεσματικότητα, ο Θρύλος επικράτησε με 3-0 σετ της Μπουργκάς στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στην πρώτη «μάχη» της φάσης των «16» του θεσμού. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο Ρέντη, μέτρησαν 10 μπλοκ και 51% στην επίθεση και πανηγύρισαν τη νίκη επί της βουλγάρικης ομάδας, συνεχίζοντας νικηφόρα το ευρωπαϊκό τους ταξίδι. Στις 13/12, στη ρεβάνς των «16» στη Βουλγαρία, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι χρειάζεται δύο σετ κόντρα στην Μπουργκάς, για να προκριθεί στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Με μπλοκ του Λινάρδου «μπήκε» στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος προηγήθηκε με 1-0, με τον Ιντάλγκο να ανεβάζει το σκορ στο 6-2. Με μπλοκ του Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο 10-4, ενώ με άσσο του Παγένκ, «ξέφυγε» με +7 (12-5). Η Μπουργκάς μείωσε σε 12-9, όμως οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν «γκάζι» και με πόντους των Στερν (13-9) και Κουμεντάκη, βρέθηκαν ξανά στο +5 (14-9). Στη συνέχεια, ο Στερν, με δύο διαδοχικούς άσσους, έδωσε «αέρα» επτά πόντων (19-12) στον Ολυμπιακό, ενώ ο Ιντάλγκο, με πάιπ, «έγραψε» το 21-14. Η βουλγαρική ομάδα αντέδρασε και μείωσε σε 22-19, όμως ο Ιντάλγκο «χτύπησε» ξανά και οδήγησε τον Θρύλο σε σετ μπολ (24-19). Έτσι, με επίθεση του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 25-19 και το 1-0 σετ!

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-0, με μπλοκ του Παγένκ. Οι Βούλγαροι μείωσαν σε 4-3, όμως ο Στερν, με δύο διαδοχικές επιθέσεις, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +3 (6-3). Με πλασέ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα έξι πόντων (11-5), με τον Λινάρδο να κάνει το 13-9, με πρώτο χρόνο. Με δύο σερί χτυπήματα του Ιντάλγκο, ο Θρύλος βρέθηκε στο 15-12, με τον Κουβανό ακραίο να κερδίζει έναν ακόμα πόντο, με μπλοκ άουτ, για το 17-13. Η Μπουργκάς ισοφάρισε σε 20-20, ο Στερν κάρφωσε δυνατά, για το 21-20, με τον Ιντάλγκο να σηκώνει... τείχος και να μπλοκάρει, για το +2 (22-20) των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (24-22), με επίθεση του Στερν, ενώ με νέο καρφί του Ιντάλγκο, «καθάρισε» και το δεύτερο σετ, με 25-22 (2-0).

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Στερν έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο, με 4-3 και 5-4, ενώ κάρφωσε εξαιρετικά, για το 8-4. Στη συνέχεια, ο Κουμεντάκης έκανε το 9-5 και το 10-6, ενώ με μπλοκ άουτ, «έγραψε» το 16-11. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγαν με +6 (17-11), με ωραίο μπλοκ του Λινάρδου, με τον Στερν να «χτυπάει» ξανά, για το 19-13. Μετά από εντυπωσιακή πάσα του Τράβιτσα και πάιπ του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7 (20-13), με τον Παγενκ να κάνει το 22-15, με πρώτο χρόνο! Έτσι, μετά από φιλέ των φιλοξενούμενων, ο Θρύλος έκανε το 25-18 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ στο Ρέντη!

Τα σετ 3-0 (σε 1.19): 25-19, 25-22, 25-18

1ο σετ: 8-2, 16-11, 21-14, 25-19

2ο σετ: 8-4, 16-13, 21-20, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στερν 19 (16/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/19 επ., 3 μπλοκ - 68% υπ., 29% άριστες), Λινάρδος 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Τράβιτσα, Ιντάλγκο 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ - 60% υπ., 20% άριστες) / Τζιάβρας (λ. 43% υπ., 29% άριστες), Χανδρινός

Μπουργκάς (Βεντσίσλαβ Σιμεόνοβ): Νικόλοβ, Βάλτσεβ 8 (8/15 επ. - 62% υπ., 12% άριστες), Μπρατόεβ 9 (7/18 επ., 2 άσσοι - 33% υπ., 17% άριστες), Χαντάροβ 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Χαντάροφ 8 (4/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντούλτσεβ 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ) / Ιβάνοβ (36% υπ., 7% άριστες), Βαλτσίνοβ 1 (1/4 επ. - 50% υπ., 7% άριστες)

Αλμπέρτο Τζουλιάνι: «Πρώτα από όλα, είναι μια σημαντική νίκη με 3-0 μέσα στην έδρα μας. Γνωρίζαμε, ότι ο αγώνας θα ήταν δύσκολος, η Μπουργκας είναι μια καλή ομάδα, αλλά έλειπαν κάποιοι βασικοί παίκτες της. Κάναμε, όμως, την δουλειά μας, δεν κάναμε λάθη στο σερβίς, ήμασταν καλοί στην άμυνα και στο μπλοκ. Είμαι χαρούμενος για αυτή τη νίκη. Στην ρεβάνς, περιμένω να γίνει μια μεγάλη μάχη! Η Μπουργκας είναι μια πραγματικά καλή ομάδα. Οπωσδήποτε είμαστε χαρούμενοι για την σημερινή μας νίκη, αλλά θα πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι για τον δεύτερο αγώνα».

Ντράγκαν Τράβιτσα: «Η νίκη φέρνει χαμόγελα, είμαστε χαρούμενοι όταν κερδίζουμε. Τον τελευταίο καιρό, έχουμε πολλούς αγώνες, με λίγες προπονήσεις, είναι δύσκολο να ξεκουραστούμε. Φανταστείτε, ότι πριν από λίγες ημέρες, τελειώσαμε μετά τα μεσάνυχτα το προηγούμενο παιχνίδι. Δεν έχει τελειώσει τίποτα για την πρόκριση. Πολλές φορές στην καριέρα μου, μου έχει συμβεί να κάνουμε ένα πολύ καλό πρώτο παιχνίδι και το δεύτερο ματς να είναι… καταστροφικό. Για αυτό, πρέπει να μείνουμε ταπεινοί, ήρεμοι, να συγκεντρωθούμε στα επόμενα ματς που είναι εδώ, στην Ελλάδα και έπειτα, να πάμε αποφασιστικά στη ρεβάνς στη Βουλγαρία. Ο κόσμος μας βοήθησε πολύ σήμερα, είναι στην ιδιοσυγκρασία της ομάδας μας, γιατί παίζουμε κι εμείς με πολύ πάθος στον αγωνιστικό χώρο».