.
.
Δεν...περνάνε οι Ιταλοί από το Σ.Ε.Φ.

Στον δεύτερο τελικό που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (11/4) στο ΣΕΦ θα κριθεί η διεκδίκηση του ευρωπαϊκού τίτλου του Challenge Cup. Η Ραβέννα επικράτησε με 3-1 σετ στον πρώτο τελικό, αλλά στο δεύτερο παιχνίδι μέσα στο κατάμεστο ΣΕΦ, ο Θρύλος έχει όλη τη δυναμική για να ανατρέψει την κατάσταση που διαμορφώθηκε. Το παιχνίδι στην Ιταλία ήταν ισορροπημένο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες ωστόσο με την δυναμική υποστήριξη των οπαδών του ο Ολυμπιακός είναι ικανός να φτάσει σε μια σπουδαία ανατροπή και να κατακτήσει τον ευρωπαϊκό τίτλο. Για να συμβεί αυτό χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 και να επικρατήσει στο χρυσό σετ.

Μπορούσε το 0-1 αλλά προηγήθηκε η Ραβέννα

Το πρώτο σετ, ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν και εναλλάσονται στο σκορ. Οι Ιταλοί πήγαν μπροστά με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και με την ίδια ελάχιστη διαφορά στο δεύτερο (16-15) ενώ στη συνέχεια αύξησαν το προβάδισμά τους  φτάνοντας στο 19-16. Στο σημείο αυτό ο Μπενίτεθ κάλεψε τάιμ άουτ και ακολούθηησε ένα «ερυθρόλευκο» 3-0 σερί χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19 μετά από διπλό μπλοκ των Πετρέα-Ντρίζγακ. Το σερί των Πειραιωτών συνεχίστηκε και έφτασε στο 4-0 με άσσο του Οϊβάνεν για το 19-20. Από κει και πέρα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Θρύλο να μετατρέπει το 22-21 σε 22-23 μετά από επίθεση άουτ του Πογλαχέν. Η Ραβέννα ισοφάρισε σε 23-23, μετά σερβίς άουτ του Πετρέα αλλά ο Ραουβέρντινκ έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό για το 23-24 και το σετ μπολ. Η Ραβέννα ισοφάρισε με πλασέ του Πογλαχέν (24-24), πέρασε μπροστά με κόντρα επίθεση του Μπούσεγκερ (25-24) και πήρε το σετ με 26-24 ύστερα από άσσο του Πογλαχέν.

Άμεση «ερυθρόλευκη» απάντηση!

Το δεύτερο σετ, ο Θρύλος το έλεξγε  απόλυτα και είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του. Από το 8-9 οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί και έφτασαν στο

9-14 με τον Αλεξίεφ να νικάει το τριπλό μπλοκ των Ιταλών. Με +4 (12-16) πήγε ο Ολυμπιακός μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από μπλοκ του Οϊβάνεν και αυτή η διαφορά αυξήθηκη στο +5 για το 16-21 μετά από λάθος του Ορντούνα. Στη συνέχεια η Ραβέννα μείωσε τη διαφορά και πλησίασε στο 20-22 αλλά με νέο πόντο του Ραουβέρντικ ο Θρύλος πήγε στο 20-23. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική καθώς οι Ιταλοί μείωσαν στο ελάχιστο (22-23). Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ όμως οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο σετ μπολ (22-24) και παρότι μείωσε ο Ντιαμαντίνι, ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-23 μετά από μπλοκ του Πετρέα στον Γκουτιέρες και ισοφάρισε σε 1-1.

Νέο προβάδισμα των Ιταλών

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με καλό ρυθμό στο 3ο σετ και προηγήθηκαν με 5-2 μετά από επίθεση του Πετρέα ενώ πήγαν με +4 (4-8) μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με πρωταγωνιστή τον Ραουβέρντινκ. Στη συνέχεια η Ραβέννα «ροκάνισε» τη διαφορά και αφού ισοφάρισε σε 9-9, προηγήθηκε 10-9 αποκτώντας τον έλεγχο στο σημείο αυτό. Στην εξέλιξη του σετ οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους στο 19-15, ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 19-17 αλλά η Ραβέννα κράτησε τη διαφορά και έφτασε στο 25-20 για το 2-1.

Στις λεπτομέρειες...

Θετική ήταν η εκκίνηση του Θρύλου και στο 4ο σετ και η οποία είχε ως αποτέλεσμα το 4-1 με άσσο του Οϊβάνεν και το 5-2 με τον πρώτο χρόνο του Πετρέα. Η Ραβέννα αντέδρασε και αφού ισοφάρισε σε 7-7 πήγε μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 10-10 αλλά στο σημείο αυτό ο Θρύλος με ένα 3-0 σερί που προήλθε από τον άσσο του Οϊβάνεν, το μπλοκ του Πετρέα στον πρώτο χρόνο του Γκεοργκίεφ και το μπλοκ άουτ του Ραουβέρντινκ απέκτησαν προβάδισμα τριών πόντων για το 13-10. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να προηγούνται μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14) αλλά η Ραβέννα ισοφάρισε μετά από ώρα σε 16-16. Η εξέλιξη ήταν συγκλονιστική με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 20-22 αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 22-22 και με άσσο του Ντιαμαντίντι πέρασαν μπροστά με 23-22. Με επίθεση του Μπούσεγκερ οι Ιταλοί έφτασαν στο 24-22. Ακολούθησε το σερβίς άουτ του Ντιαμαντίνι για το 24-23 αλλά μετά από επίθεση του Μπούσεγκερ  προήλθε το τελικό 3-1.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 23-25, 25-20, 25-23) σε 131'

ΡΑΒΕΝΑ (Σόλι): Ορντούνα 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πόγκλαγιεν 13 (10/25 επ., 3 άσσοι, 41% υπ. - 14% άριστες), Γκεοργκίεφ 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Ντιαμαντίνι 8 (6/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρεσάλ 13 (11/27 επ., 2 άσσοι, 45% υπ. - 30% άριστες), Μπούτσεγκερ 19 (17/42 επ., 2 μπλοκ) / Γκόι (λ, 45% υπ. - 30% άριστες), Ραφαέλι 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκουτιέρεζ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 14 (10/34 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Μπέμε 10 (5/15 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα, Αλεξίεφ 13 (13/26 επ., 72% υπ. - 32% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/27 επ., 56% υπ. - 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 30% υπ. - 26% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (57% υπ. - 0% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.

Ο Φερναντο Mουνιοθ δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: “Περιμέναμε τη Ραβέννα να παίξει πολύ δυνατά, όπως και έκανε, αυτό που σίγουρα δεν περιμέναμε είναι να κάναμε τόσα λάθη στην υποδοχή, στο σερβις και στις αλλαγές. Τώρα πρέπει να δουλέψουμε πάνω στο παιχνίδι μας και προετοιμαστούμε καλά, να μάθουμε από τα λάθη μας και να πάμε τη ρεβάνς στο χρυσο σετ. Ο κόσμος, θα μας βοηθήσει στα δύσκολα, όπως έγινε στην Ιταλία με τους οπαδούς της Ραβεννα. Είμαι σίγουρος οτι με ένα γεμάτο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, θα μας δώσουν το κάτι παραπάνω για την ανατροπή, θα είναι ο παραπάνω παίκτης για εμάς.”

Ο Γερούν Ραούβερντινκ δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: “Στο πρώτο και το τέταρτο σετ κάναμε λάθη σε πολύ κρίσιμα σημεία. Θα ήταν σημαντικό να κάνουμε το 2-2, αλλα κάναμε τρία μεγάλα λάθη μετά το 20-22, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της Ραβέννα. Σκεφτόμαστε πλέον την ρεβανς. Τίποτα δεν τελείωσε. Με τους οπαδούς μας θα είναι όλα διαφορετικά. Το χρυσό σετ είναι λοταρία. Ας πάμε όμως βήμα βήμα... Να κερδίσουμε πρώτα 3-0 ή 3-1 και βλέπουμε. Το ιταλικό πρωτάθλημα είναι δύσκολο και σε βοηθάνε τα πολλά δύσκολα παιχνίδια, να αντιδράς καλύτερα ότσν είσαι πίσω στο σκορ. Στην Ιταλία οι ομάδες κάνουν πολλά παιχνίδια σε υψηλό επίπεδο, σε αντίθεση με την Ελλάδα. Το θετικό για εμάς βέβαια στην ρεβάνς, θα είναι ο κόσμος. Με τους οπαδούς μας στο πλευρό μας δεν θα κάναμε τα σημερινά λάθη. Σίγουρα η ρεβάνς στον Πειραιά αποτελεί ενα αβαντάζ για εμάς.”