.
.
Δεν τα κατάφεραν οι Νέοι στην Πρεμιέρα (1-3 με Ιωνικό)

Δεν κατάφεραν να συνοδεύσουν με νίκη την πρεμιέρα τους οι Νέοι του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΑ για τη σεζόν 2021-2022, αφού γνώρισαν την ήττα με 1-3 σετ στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΑΟ Ιωνικό Νίκαιας, την Κυριακή (17/10) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη». Για τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισαν οι Σγουρός και Σαπουτζής, οι οποίοι σημείωσαν από 12 πόντους και τώρα η ομάδα του Αντώνη Βουρδέρη θα επιδιώξει να πάρει την πρώτη νίκη της χρονιάς στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΑΟ Φλοίσβου, την Κυριακή (24/10) στο 2ο Λύκειο Παλαιού Φαλήρου.

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε στα δύο πρώτα σετ

Το παιχνίδι φάνηκε από την αρχή ότι θα ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 7-7. Εκεί ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και έτρεξε ένα επιμέρους 4-0, με τον πρώτο χρόνο του Χατζηδημητρίου να διαμορφώνει το 11-7 υπέρ των ερυθρολεύκων. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφεραν και πάλι τα ματς στα ίσα (12-12), καταφέρνοντας λίγο αργότερα να πάρουν προβάδισμα με 16-19. Στο τελευταίο μέρος του πρώτου σετ ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να φτάσει στο 19-25 και να προηγηθεί με 0-1 στα σετ. Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από την αρχή (3-6), μείωσε όμως στον πόντο (6-7) λίγο αργότερα, μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Χασμπαλλά σε άμυνα και επίθεση. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί κερδισμένων πόντων έφτασαν στο +10 και στο 12-22, με τους Νέους του Θρύλου να βγάζουν αντίδραση και να μειώνουν τη διαφορά στους 5 πόντους και στο 18-23, χάρη σε δύο άσσους από Σαπουτζή και Χασμπαλλά και μπλοκ από τον Σγουρό. Η «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση δεν ήταν αρκετή για να σταματήσει τους φιλοξενούμενους απ’το να πάρουν και αυτό το σετ -και πάλι- με σκορ 19-25 διαμορφώνοντας το 0-2 στα σετ.

Ψυχωμένος στο τρίτο σετ, έμεινε από δυνάμεις στο τέλος

Αποφασισμένος να κυνηγήσει το ματς μέχρι τέλους εμφανίστηκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο τρίτο σετ και με άσσο του Σαπουτζή πήραν προβάδισμα στο σκορ με 5-3. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα του μέχρι το 9-7, όμως σε αυτό το σημείο ο Ιωνικός πρώτα ισοφάρισε σε 9-9 και λίγο αργότερα πήρε διαφορά τριών πόντων φτάνοντας στο 9-12, με τον Βουρδέρη να καλεί ταιμ άουτ. Από εκεί και μετά ο Θρύλος εμφανίστηκε ψυχωμένος, κυνήγσε μέχρι τέλους όλες τις μπάλες και με μια αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψε το σκορ φτάνοντας στο υπέρ του 20-15. Οι Νικαιώτες ισοφάρισαν σε 21-21, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να πάρει το σετ και τα κατάφερε με τον Χασμπαλλά με άπιαστη επίθεση να πετυχαίνει το 25-23, μειώνοντας για τον Θρύλο σε 2-1 τα σετ. Στην προσπάθεια του να ισοφαρίσει τα σετ και να ξαναμπει στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 4-2, χάρη σε δύο άσσους το Χασμπαλλά. Σε αυτό το σημείο όμως οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν από δυνάμεις και επέτρεψαν στον Ιωνικό να τρέξει ένα σερί 11 πόντων και να φτάσει στο 4-13. Η συνέχεια του σετ δεν είχε να επιδείξει κάτι, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμά τους και να κλείνουν το σετ με 20-25, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 1-3 σκορ στα σετ.