.
.
Δεν τα κατάφερε στη Ρόδο...

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού δεν τα κατάφερε στην Ρόδο, στον τελικό του Super Cup. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, που ήταν μπροστά και στα τρία σετ (1ο: 23-20, 2ο: 23-22, 3ο: 21-19, 27-26) του τελικού στην Ρόδο, τα έχασαν οριακά, ηττήθηκαν με 3-0 (23-25, 25-27, 27-29) από τον Φοίνικα Σύρου και έτσι, απώλεσαν στις λεπτομέρειες τον τίτλο του Super Cup. Στο τελευταίο ματς του πρώτου μισού της σεζόν, ο Θρύλος είχε το προβάδισμα στο τέλος των σετ, όμως δεν λειτούργησε σωστά στα κρίσιμα σημεία, ενώ δεν έπιασε καλή απόδοση στο μπλοκ, αφού μέτρησε μόλις ένα, έναντι 13 της ομάδας της Σύρου. Στο διάστημα διακοπής των διοργανώσεων για τα Χριστούγεννα, αναμένεται να γίνουν οι απαραίτητες κινήσεις, ώστε να βελτιωθούν οι Πειραιώτες και να παρουσιάσουν καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο μισό της σεζόν.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-0 και 5-1, με μπλοκ του Χαραλαμπίδη, στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω από τον Φοίνικα με 8-7, όμως αντέδρασε εντυπωσιακά και με 3-0 σερί, με τους Μιγιαήλοβιτς, Έγκλεσκαλνς και Παγένκ, προσπέρασε με +2 (10-8). Με μπλοκ άουτ του Έγκλεσκαλνς, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο 14-12, ενώ με ωραία πάιπ του Μιγιαήλοβιτς, ξέφυγαν με +4 (17-13) από την ομάδα της Σύρου. Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ο Θρύλος έκανε το 20-17 επί των τυπικά φιλοξενούμενων και στη συνέχεια, με καρφί του Μιγιαήλοβιτς, ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +4 (22-18), ωστόσο, παρότι βρέθηκε στο 23-20, έχασε τη συγκέντρωσή του, υπέπεσε σε λάθη και μετά από ένα σερί 5-0 που δέχθηκε, απώλεσε το πρώτο σετ με 25-23 (0-1).

Στο δεύτερο σετ, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 8-7, με καρφί του Μιγιαήλοβιτς, έπειτα βρέθηκαν πίσω (9-11, 10-12) από τον Φοίνικα, όμως ισοφάρισαν σε 12-12 και 13-13, με άσσο του Παπαδόπουλου και πρώτο χρόνο του Παγένκ. Με καρφί του Μιγιαήλοβιτς, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν ξανά την ομάδα του νησιού, με 14-13, ενώ με τον Σέρβο κεντρικό, έκαναν και το 22-21, όμως ισοφαρίστηκαν σε 22-22. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη προηγήθηκε με 23-22, ξανά με τον Μιγιαήλοβιτς, ωστόσο έχασε και το δεύτερο σετ από τον Φοίνικα με 27-25 (0-2).

Στο τρίτο σετ, η ομάδα μας βρέθηκε πίσω με 8-7 από την ομάδα της Σύρου, έπειτα προηγήθηκε με 16-13, με τον Παγένκ, όμως ισοφαρίστηκε σε 16-16, με άσσο του Φράγκου. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά δύο πόντων (21-19), μάλιστα έφτασε και σε σετ μπολ (27-26), αλλά τελικά, έχασε και το τρίτο σετ από τον Φοίνικα με 29-27 (0-3) και γνώρισε την ήττα…

Τα σετ 0-3 σε 1:35: 23-25 (31’), 25-27 (30’), 27-29 (34’)

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-18, 23-25

2ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 25-27

3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 27-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 8 (7/9 επ., 1 άσσος), Χαραλαμπίδης 1 (1 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 24 (23/36 επ., 1 άσσος), Εγκλεσκαλνς 14 (13/36 επ., 1 άσσος), Πέριτς 2 (2/11 επ. - 12% υπ., 12% άριστες) / Ζήσης (λ. 71% υπ., 57% άριστες), Δαλακούρας 1 (1/7 επ. - 58% υπ., 47% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ζουπάνης 1 (1/4 επ.), Ανδρεάδης, Προύσαλης

Φοίνικας Σύρου (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Μιχάλοβιτς 20 (18/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Κόστα 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 12 (4/10 επ., 8 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/21 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 44% άριστες), Στερν 8 (8/14 επ., 30% υπ. - 20% άριστες) / Καρασαββίδης (λ. 56% υπ. - 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ.), Καπετανίδης, Παπαγγελόπουλος

Δημήτρης Καζάζης: «Ήμασταν αυτοκαταστροφικοί. Στα δύο πρώτα σετ, είχαμε τον έλεγχο. Η Σύρος… έκλεψε ουσιαστικά το Super Cup. Η νίκη της ήταν δίκαιη. Δεν είχαμε επιλογές στην επίθεση, εκτός του Μιγιαήλοβιτς που πάλευε μόνος του. Έπρεπε να κρατήσουμε υποδοχή. Ήμασταν μονοδιάστατοι στο παιχνίδι μας. Μπορούσαμε να κερδίσουμε εμείς και μάλιστα, με 3-0 σετ. Χρειάζεται να γίνουν πολλά πράγματα στη συνέχεια. Δεν είμαστε ευχαριστημένοι».

Κώστας Στιβαχτής: «Ούτε εμείς μπορούμε να καταλάβουμε τι φταίει και χάνουμε τα παιχνίδια που είναι δικά μας. Ήμασταν στο 23-20 στο πρώτο σετ και χωρίς λόγο το χάσαμε, όπως και το δεύτερο. Σαν να είμαστε αυτοκαταστροφικοί. Δε μπορώ να το εξηγήσω».