.
.
Δεύτερη θέση για τις Παγκορασίδες Β!

Το πιο «ζεστό» χειροκρότημα εισέπραξαν οι Παγκορασίδες Β του Ολυμπιακού, οι οποίες μπορεί να μην κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην αναμέτρηση για την πρώτη θέση της κατηγορίας το μεσημέρι της Κυριακής (5/6), γνωρίζοντας την ήττα με 0-3 σετ από τον ΓΣ Πετρούπολης, αναγνωρίστηκε όμως, από όλο τον κόσμο που βρέθηκε στο 2ο Κλειστό Χαϊδαρίου, η πολύ μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν. Αυτή άλλωστε ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Νίκου Φραντζικινάκη στην κατηγορία, έχοντας μέχρι πρότινος 11 σερί νίκες, χωρίς μάλιστα ούτε ένα χαμένο σετ!

Στην αναμέτρηση για την πρώτη θέση, μπορεί η ομάδα της Πετρούπολης να πήρε προβάδισμα στο ξεκίνημα με 2-6, όμως ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ισοφάρισε σε 7-7 με άσσο της Ασημομύτη και λίγο αργότερα προσπέρασε με ωραία επίθεση της Παρμάκε, για το 10-8. Με ένα επιμέρους σκορ 1-4, η Πετρούπολη ξαναπήρε τα ηνία στο σκορ με 11-12, ενώ κατάφερε να φτάσει και στο +3, λίγο αργότερα, για το 13-16. Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πίσω με 15-19 στη συνέχεια, όμως με πέντε σερί πόντους κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν μπροστά με 20-19, μετά από όμορφο άσσο της Ασημομύτη. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο-πόντο μέχρι το 22-22, όμως τελικά η Πετρούπολη ήταν αυτή που κατάφερε να κάνει το 23-25 και να διαμορφώσει έτσι το 0-1 στα σετ.

Τα κορίτσια του Νίκου Φραντζικινάκη μπήκαν νωθρά και στο δεύτερο σετ με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 2-7 στο ξεκίνημα. Με ένα σερί τριών πόντων κατάφεραν να μειώσουν στο -2, για το 5-7, όμως και πάλι η Πετρούπολη βρήκε λύσεις, ανακτώντας το αρχικό +5, για το 7-12. Σε εκείνο το σημείο, οι Πειραιώτισσες παρουσίασαν σημάδια κόπωσης, γεγονός που οδήγησε σε λανθασμένες επιλογές, επιτρέποντας έτσι στην αντίπαλη ομάδα να αυξήσει τη διαφορά στο +7 (11-18). Η Μαχαλιώτη, με τρεις συνεχόμενους άσσους ξαναέβαλε τις «ερυθρόλευκες» στο σετ, μειώνοντας σε 15-18, δίνοντας παράλληλα το ψυχολογικό αβαντάζ στην ομάδα της. Η Ράπτη, με επίθεση στη διαγώνιο, έφερε τον Ολυμπιακό στο -2 (17-19), ενώ νέος άσσος, αυτή τη φορά από τη Μεϊμαρόγλου, μείωσε τη διαφορά στον πόντο για το 19-20. Η Πετρούπολη άντεξε στην πίεση και κατάφερε να φτάσει στο σετ μπολ με 20-24, ενώ λίγο αργότερα πήρε και το δεύτερο σετ με σκορ 22-25, κάνοντας παράλληλα το 0-2 στα σετ.

Με το εις βάρος τους 0-2 στα σετ, τα κορίτσια του Ολυμπιακού μπήκαν πεισμωμένες στο τρίτο σετ και με ένα ιδανικό ξεκίνημα πήραν διαφορά στο σκορ με 7-0. Στη συνέχεια, η Πετρούπολη με δικό της σερί τεσσάρων πόντων μείωσε, πρώτα σε 7-4 και λίγο αργότερα «άγγιξε» την ισοφάριση (9-8), με την Ασημομύτη να επαναφέρει τον Ολυμπιακό στο +4, με δύο συνεχόμενους πόντους για το 12-8. Το επιμέρους 0-5 της Πετρούπολης, ανέτρεψε προσωρινά τα δεδομένα του αγώνα (12-13), με τις «ερυθρόλευκες» να απαντούν με δικό τους σερί τεσσάρων πόντων και να ξαναπαίρνουν το προβάδισμα με 16-13, χάρη σε δύο άσσους, και πάλι από την Ασημομύτη. Νέο σερί και νέα ισοφάριση (16-16) για την Πετρούπολη, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να υπερασπιστεί το προβάδισμα του, δεχόμενος εκ νέου ανατροπή για το 18-20. Παρά την προσπάθεια τους, τα κορίτσια του Ολυμπιακού δεν κατάφεραν να ξαναμπουν στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να έρθει το 21-25 για την Πετρούπολη, που έφερε και το τελικό 0-3 στα σετ.

Τα σετ: 0-3 σε 99’. 23-25, 22-25, 21-25