.
.
Δεύτερη νίκη για τον Θρύλο!

Ολυμπιακός αντιμετώπισε με την απαιτούμενη σοβαρότητα τον αγώνα με τον Άρη στην Μίκρα και νίκησε σχετικά εύκολα με 0-3 σετ στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague και πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον πρώτο αγώνα για το φετινό Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο την Ποσοζίλνιτσα στην Αυστρία την Τετάρτη.

Με τον Κώστα Χριστοφιδέλη να παραμένει στην Αθήνα λόγω ενοχλήσεων στον καρπό, αλλά με αρκετούς παίκτες να πιάνουν πολύ καλή απόδοση, δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Αρη να ελπίζει για κάτι καλύτερο από μια αξιοπρεπή εμφάνιση. Οι ερυθρόλευκοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση και στην υποδοχή, ενώ πέτυχαν συνολικά επτά άσσους και έντεκα μπλοκ.

Στο πρώτο σετ ο Άρης φαινόταν να έχει μπει πολύ ζεστά στον αγώνα αφού προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά σε ολόκληρο τον αγώνα με 5-4. Ο Ολυμπιακός δεν άργησε να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με την διαφορά των δυο ομάδων να φτάνει έως και τους εννέα πόντους (21-12), με το σετ να τελειώνει στο 25-18.

Στο δεύτερο σετ οι ερυθρόλευκοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Άρη αφού από νωρίς πήραν αρκετά μεγάλη διαφορά πόντων (8-2, 16-7) που έφτασε και τους δέκα, στο 21-11 με το σετ να τελειώνει στο 25-16.

Στο τρίτο σετ ο Άρης πίεσε περισσότερο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να παραμείνει κοντά στο σκορ με το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να είναι στο 8-7 και το δεύτερο στο 16-12. Οι διαφορά των τεσσάρων πόντων παρέμεινε καθ όλη την διάρκεια του σετ από εκεί και πέρα, με το σκορ να διαμορφώνετε σε 21-18 και τελικά σε 25-21.

Τα σετ: 0-3 (18-25 σε 24', 16-25 σε 24', 21-25 σε 27')

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 12 (10/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ -42% άριστες), Μαυροβουνιώτης 8 (8/13επ, 67% υπ - 33% άριστες), Ντόχερτι, Χαριτωνίδης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Μπελλος 10 (8/19 επ, 2 άσσοι), Στίγγας 4 (1/2 επ, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ- 31% υπ, 31% άριστες), Πιπέργιας, Νικηφορίdης, Χατζηπαραδείσης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 10 (6/8 επ, 4 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 11/19 επ, 4 άσσοι, 59% υπ - 32% άριστες, Προύσαλης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Κοκκινάκης 9 (6/11 επ, 3 μπλοκ, 58% υπ - 50% άριστες), Κλαρκ 11 (11/23 επ), Τακουρίδης 5 (2/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ)/ Στεφάνου (λ - 55% υπ - 18% άριστες, Μαρούλης, Σωτηρίου 3 (3/5 επ), Σμαραγδής 1 (μπλοκ), Πελεκούδας 1 (1/2 επ), Τζελάτης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα αλλά και από την εμφάνιση. Αυτό ήθελα από την ομάδα και τα παιδιά το έβγαλαν στο γήπεδο. Έκανα αρκετές αλλαγές αλλά κρατήσαμε το ρυθμό μας κι αυτό με ικανοποίησε. Πάμε στο Τσάμπιονς Λιγκ με αυτοπεποίθηση, καλή ψυχολογία και με καλή αγωνιστική κατάσταση αν εξαιρέσουμε την περίπτωση του Χριστοφιδέλη που δυστυχώς ίσως χάσει την πρεμιέρα στην Αυστρία. Δεν αφήσαμε τον Άρη να μας απειλήσει. Ήμασταν πολύ σοβαροί. Από αύριο θα κάνουμε την προετοιμασία μας για τον αγώνα με την Ποσογίλνιτσα την Τετάρτη».