.
.
Διπλασίασε τις νίκες στην Ευρώπη, 82-66 τον Ερυθρό Αστέρα!

Τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο Eurocup πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 82-66 του Ερυθρού Αστέρα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου. Οι «ερυθρόλευκες» μετά τη σπουδαία εμφάνιση και επικράτηση με το ευρύ 103-68, κόντρα στη Μπίτγκοζ, ξεπέρασαν και το εμπόδιο της Σέρβικης ομάδας και μοιράζονται την κορυφή του ομίλου με τη Ρώσικη Ναντέζντα την οποία θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την ερχόμενη Πέμπτη (28/10) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.  Κορυφαία της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Κριστίνα Βίτολα με 22 πόντους και ακολούθησαν η Σταμολάμπρου με 14, η Χάμπλιν με 12 και οι Τόλφρι, Κούπερ που σημείωσαν αμφότερες από 10.

Ανατροπή με 17-0 σερί και +12 στο ημίχρονο!

Στο 1ο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας είχε το προβάδισμα (4-8, 7-11) και 2:59 πριν τη συμπλήρωσή του έφτασε το 9-15. Όμως από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να βγάζει αντίδραση και με ένα 8-0, έφτασε στο 17-15 με την Κούπερ στα 33’’ και προηγήθηκε για πρώτη φορά. Με το σκορ αυτό  ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος με τον Θρύλο να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και αυξάνει στο +11 το προβάδισμά του μέχρι τα 7:58 του δεύτερου δεκαλέπτου. Η Αγγελική Νικολούπουλου έγραψε το 26-15 στα 7:58, για τον Ολυμπιακό που έτρεχε ένα 17-0 σερί, μετά το 9-15 του Ερυθρού Αστέρα από το 2:59 του 1ου δεκαλέπτου. Το σερί αυτό διέκοψε η Μίσελιτς με καλάθι και φάουλ στα 7:29, μειώνοντας σε 26-18, με τις φιλοξενούμενες να πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο και να φτάνουν στο 26-22 στα 6:05 και στο 28-25 στη συνέχεια. Η Κριστίν Βίτολα με τρίποντο έγραψε το 31-25 (4:44) και η Σταμολάμπρου το 37-28 για τον Ολυμπιακό που δεν επέτρεψε την περαιτέρω μείωση της διαφοράς. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου η Αγγελική Νικολοπούλου αύξησε το προβάδισμα γράφοντας με δυο εύστοχες βολές το 42-31 και η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου την διεύρυνε στο +12 για το 45-33 (0:03), με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Μείωσε ο Αστέρας, «απάντησε» ο Ολυμπιακός

Στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο, αλλά στη συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει σε 48-46 στα 4:45.  Ο Θρύλος απάντησε με 7-0 σερί, που προήλθε από τα καλάθια  της Βίτολα, της Κούπερ και το τρίποντο της Τόλφρι για το 55-46 (3:20). Η Εβίνα Σταμάτη απάντησε με τρεις εύστοχες βολές στο καλάθι του Ερυθρού Αστέρα για να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα γράφοντας το 58-48, ενώ η Βίτολα διεύρυνε στο +12 το προβάδισμα σημειώνοντας το 60-48 (1:57). Με λέι απ της Σταμολάμπρου, ο Ολυμπιακός πήγε στο +14 για το 62-48, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν σε 62-51. Χάρη σε δυο εύστοχες βολές της Σταμολάμπρου διαμορφώθηκε το 64-51, το οποίο ήταν το σκορ στην 3η περίοδο.

Έλεγξε το ρυθμό και έφτασε στην τελική επικράτηση

Με τρίποντο της Δίελα ο Ολυμπιακός πήγε στο 71-55 στα 6:22 της τελευταίας περιόδου διατηρώντας τον απόλυτο έλεγχο. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 72-61, 5 περίπου λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης αλλά οι Κούπερ, Βίτολα και Αλεξανδρή ανέβασαν τη διαφορά στο +18 για το 79-61. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά με τον Θρύλο να φτάνει στην τελική επικράτησε με 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 45-33, 64-51, 82-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Κούπερ 10 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τόλφρι 10 (2/3 τρίποντα., 5 ασίστ), Σταμολάμπρου 14 (1), Σταμάτη 4, Αλεξανδρή 2, Σύρρα, Νικολοπούλου 5 (7 ασίστ), Φουράκη, Δίελα 3 (1), Βαμβακά , Βίτολα 22 (2/3 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Χάμπλιν 12 (6 ριμπάουντ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντάγκαν Βούκοβιτς): Έλιοτ 14 (3) , Νάουμτσεφ 2 (7 ριμπάουντ), Κόρτο, Κάτανιτς 15 (2/4 τρίποντα, 10 ασίστ), Γιάνκοβιτς 12, Νεντελίκοφ 3 (1), Μπόλοβιτς 8, Μίσελιτς 12 (1), Αλβίας, Σπασόβσκι

Μάρτινς Ζίμπαρτς: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι όπως άλλωστε περιμέναμε. Δεν παίξαμε σε όλη τη διάρκεια του με τον τρόπο που θέλαμε και σε κάποια διαστήματα δεν παίξαμε το μπάσκετ που είχαμε σχεδιάσει στις προπονήσεις. Ωστόσο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα παίξαμε πολύ καλά και πήραμε τη νίκη. Πρέπει να βελτιώσουμε πολλά πράγματα και να δουλέψουμε σκληρά, τώρα που είναι η αρχή της σεζόν για να φτάσουμε την απόδοση μας εκεί που θέλουμε. Τώρα κοιτάμε πρώτα το παιχνίδι με τις Εσπερίδες το Σάββατο και μετά βλέπουμε για το παιχνίδι στη Ρωσία».

Kριστίν Βίτολα: «Ξέραμε ότι θα έχουμε ένα δύσκολο αντίπαλο να αντιμετωπίσουμε. Ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση από το πρώτο λεπτό και εμείς δεν ήμασταν απολύτως έτοιμες. Μόλις συγκεντρωθήκαμε και ακολουθήσαμε το πλάνο μας, η εικόνα άλλαξε και αυτό ήταν αρκετό για να μας φέρει τη νίκη».

Άννα Νίκη Σταμολάμπρου: «Ο Ερυθρός Αστέρας είναι μια νεανική ομάδα με πάρα πολύ ενέργεια, τρέχουν και πιέζουν ασταμάτητα επί 40 λεπτά και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Από εκεί και πέρα εμείς αυτό που έπρεπε να κάνουμε ήταν να σταματήσουμε τη σέρβικη σχολή τους που βασίζεται κυρίως στην επίθεση με ντράιβ, μπήκαμε σε πολλές βοήθειες και λειτούργησαν σωστά τα ροτέισον και πήραμε τα ριμπάουντ που έπρεπε. Προχωράμε τώρα και κοιτάμε τον αγώνα με τις Εσπερίδες το Σάββατο και μετά πάμε στη Ρωσία για τη νίκη».