.
.
Δυνατή εκκίνηση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα!

Ιδανική εκκίνηση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανοιχτού στίβου στη Θεσσαλονίκη, πραγματοποίησαν οι αθλητές του Ολυμπιακού, οι οποίοι πέυτχαν σπουδαίες επιδόσεις το Σάββατο (25/6), στην πρώτη αγωνιστική ημέρα. Οι «ερυθρόλευκοι», που συμμετείχαν με 14 αθλητές στους 8 από τους 10 τελικούς του Σαββάτου, προηγούνται στην βαθμολογία των Ανδρών, με τον Ελευθέριο Βενιζέλο να ακολουθεί στη δεύτερη θέση. Την Κυριακή (26/6), οι «ερυθρόλευκοι» θα επιδιώξουν να «σφραγίσουν» την πρώτη θέση και να φτάσουν στην κατάκτηση του τίτλου. Ξεχώρισαν οι επιδόσεις του Εμμανουήλ Καραλή και του Δημήτρη Τσιάμη, που αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας σε επί κοντώ και τριπλούν. Ο Θρύλος κατέκτησε συνολικά έξι μετάλλια την πρώτη μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος, δύο χρυσά, τρία ασημένια και ένα χάλκινο.

Πρωταθλητές Ελλάδας Καραλής και Τσιάμης!

Πρωταθλητές Ελλάδας στα αγωνίσματα τους αναδείχθηκαν ο Εμμανουήλ Καραλής και ο Δημήτρης Τσιάμης. Ο Καραλής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ, με επίδοση 5.55μ., με τον επίσης «ερυθρόλευκο» Πέτρο Χατζίου να παίρνει τη δεύτερη θέση, με 5.35μ. Όσον αφορά στον Δημήτρη Τσιάμη, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν, αφού πραγματοποίησε άλμα 16.82μ.

«Ασημένιοι» Χατζίου και Μενγκλέμπεη, δεύτερη και η Φέρρα!

Πέραν του Πέτρου Χατζίου, ο Ολυμπιακός κατέκτησε δύο ακόμα δεύτερες θέσεις στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου. Ο λόγος για τον Ιβάν Μενγκλέμπεη και την Ανδριάνα Φέρρα. Ο Μενγκλέμπεη συμμετείχε στον τελικό της σφυροβολίας και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, με 73.44μ. Μάλιστα, ο αθλητής του Θρύλου βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ (71.54μ.). Δεύτερη αναδείχθηκε και η Φέρρα στα 400μ. Γυναικών, πραγματοποιώντας πολύ καλή κούρσα, με χρόνο 53.19.

«Χάλκινος» ο Μίνος!

Το χάλκινο μετάλλιο στο στιπλ Ανδρών κατέκτησε ο Γιώργος Μίνος του Ολυμπιακού. Στον τελικό των 3.000μ. με φυσικά εμπόδια, ο αθλητής των «ερυθρόλευκων» τερμάτισε σε 9:26.85 και αναδείχθηκε τρίτος στην Ελλάδα.

Αναλυτικά, οι επιδόσεις των αθλητών του Ολυμπιακού:

Εμμανουήλ Καραλής: 1η θέση (επί κοντώ, 5.55μ.)

Δημήτρης Τσιάμης: 1η θέση (τριπλούν, 16.82μ.)

Πέτρος Χατζίου: 2η θέση (επί κοντώ, 5.35μ.)

Ιβάν Μενγκλέμπεη: 2η θέση (σφυροβολία, 73.44μ.)

Ανδριάνα Φέρρα: 2η θέση (400μ., 53.19)

Γιώργος Μίνος: 3η θέση (στιπλ, 9:26.85)

Πέτρος Κυριακίδης: 5η θέση (400μ., 48.04)

Χαράλαμπος Λύρης: 6η θέση (110μ. εμπόδια, 15.10)

Χρήστος Κουτσογάκης: 6η θέση (τριπλούν, 15.08μ.)

Σπύρος Καραλής: 7η θέση (τριπλούν, 15.03μ.)

Γεράσιμος Θεοδώρου: 9η θέση (σφαιροβολία, 15.92μ.)

4Χ100μ. Ανδρών: 9η θέση (42.17)

Εμμανουήλ Καραλής: «Πρώτη φορά αγωνίστηκα μπροστά στο κοινό της Θεσσαλονίκης και μου έδωσε μεγάλη ενέργεια. Χάνω στις λεπτομέρειες στα μεγάλα ύψη, αλλά ξέρω ότι είμαι καλά και δουλεύουμε με τον προπονητή μου, Παναγιώτη Συμεωνίδη, να βελτιώσουμε κάποιες λεπτομέρειες. Είμαι έτοιμος για ρεκόρ, δεν θέλω να βάλω όρια».