.
.
Εμφατική πρεμιέρα

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, η ομάδα βόλεϊ των ανδρών του Ολυμπιακού, έκανε ιδανική εκκίνηση στο φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι, νικώντας με 3-0 σετ (25-16, 25-15, 25-22) τη Σαχτιόρ, για τη φάση των «32» του CEV Cup. Οι «ερυθρόλευκοι», που ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έφτασαν χωρίς δυσκολία στη νίκη, σε μόλις μια ώρα και επτά λεπτά αγώνα, κάνοντας το πρώτο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και πλέον χρειάζονται δυο σετ, στη ρεβάνς στη Λευκορωσία, την ερχόμενη Τετάρτη (5/12).

Ιδανική εκκίνηση

Με την έναρξη του πρώτου σετ, η Σαχτιόρ προηγήθηκε 2-0 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα για το 2-2. Με άσσο του Μπέμε και μπλοκ του Ανδρεάδη οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-2. Ο Έλληνας αμυντικός πίεσε στο σερβίς και ο Ραούβερντικ ανέβασε τη διαφορά στο συν τρία, για το 8-5. Ο Ολλανδός ακραίος των Πειραιωτών διαμόρφωσε και το 16-12. Ο Γκάβιν Σμιτ κάρφωσε για το 22-15 και τη μεγαλύτερη διαφορά στο σετ για τον Ολυμπιακό, αλλά και το 23-16 λίγο αργότερα. Ο Ανδρέας Φράγκος, πήρε το μπλοκ άουτ (24-16) και ο Σμιτ μετά από μπλοκ κάρφωσε τελειώνοντας το σετ (25-16).

Ανώτερος και 2-0

Πιο ισορροπημένο στην έναρξη του, το δεύτερο σετ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 7-6. Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ ανέβασαν την απόδοση τους και με δυο συνεχόμενους πόντους του Μπέμε, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους (10-6) αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να πάρουν τάιμ άουτ. Ο Ανδρεάδης με άσσο έκανε το 11-6. Με άπιαστο καρφί ο Σμιτ διαμόρφωσε το 16-11, με τη Σαχτιόρ να μην μπορεί να ανακόψει με τίποτα το ρυθμό των Πειραιωτών, που ανέβασαν τη διαφορά στο συν εννιά (21-13). Ο Σμιτ κάρφωσε για το 24-15 και από καρφί άουτ των φιλοξενούμενων το σετ έληξε 25-15 για το 2-0 του Ολυμπιακού.

3-0 και πρώτο βήμα πρόκρισης

Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αναμφισβήτητη και παρόλο που η Σαχτιόρ προηγήθηκε με 11-9, ο Θρύλος έκανε ένα σερί 3-0, με τους Φράγκο, Τερβαπόρτι και Σμιτ για το 12-11. Με άσσο του Ανδρέα Φράγκου, οι Πειραιώτες άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά και σε αυτό το σετ (15-12). Ο Γερούν Ραούβερντικ έκανε το 23-21, το μπλοκ των «ερυθρολεύκων» σταμάτησε την επίθεση της Σαχτιόρ και ο Μπέμε κάρφωσε για το 24-21 και το σετ μπολ, ματς μπολ του Ολυμπιακού. Το 25-22 διαμόρφωσε ο Σμιτ, δίνοντας τη νίκη με 3-0 σετ στον Θρύλο. Ο Καναδός ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, με 17 πόντους και τον ακολούθησαν από πλευράς Ολυμπιακού οι Μπέμε και Φράγκος με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα σετ: 3-0 σε 1:07, 25-16 (21΄), 25-15 (20΄), 25-22 (26')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-16

2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-13, 25-15

3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Μπέμε 14 (8/9 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 5 (2/7 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 12 (10/20 επ., 2 άσσοι, 44% υπ., 31% αρ.), Σμιτ 17 (14/23 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Ραούβερντικ7 (7/14 επ., 50% υπ., 33% αρ.),Στεφάνου (λ, 40% υπ., 30% αρ.) / Δαρίσης (λ), Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης

Σαχτιόρ (Μπέκσα): Σματ 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Αντάνοβιτς 4 (4/21 επ., 40% υπ., 35% αρ.), Βοϊνάου 3 (3/6 επ.), Τεβκούν 11 (11/19 επ.), Κιμιαλέφσκι 3 (3/9 επ.), Κουράχ 2 (2/3 επ.), Μπουντζιουκίν (λ, 62% υπ., 25% αρ.) / Μαρτουνάου, Σικλιάρ, Μάκινεν 2 (2/4 επ., 73% υπ., 45% αρ.),  Πρατασένια,  Κόσαχ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr, τα εξής: «Είμαι ικανοποιημένος με την απόδοση των παικτών μου. Παίξαμε με μεγαλύτερη πίεση από ότι στα υπόλοιπα παιχνίδια και είχαμε υπό έλεγχο τον αγώνα σε όλη τη διάρκεια του. Η ομάδα της Λευκορωσίας φυσικά ανέβασε την απόδοση της σε κάποια σημεία, αλλά δείξαμε προσοχή και φτάσαμε στη νίκη. Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς. Στην δεύτερη αναμέτρηση, σίγουρα η απόδοση της Σαχτιόρ θα είναι καλύτερη, κυρίως στο σερβίς, όπου ξέρουμε ότι είναι το δυνατό τους σημείο».

Από την πλευρά του ο Γκάβιν Σμιτ δήλωσε: «Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι με τη νίκη. Κερδίσαμε με 3-0, αποτέλεσμα που μας δίνει πλεονέκτημα για τη ρεβάνς, όπου θέλουμε δυο σετ για να προκριθούμε στην επόμενη φάση. Παίξαμε πολύ καλά σήμερα και σε κάθε παιχνίδι θέλουμε να είμαστε όλο και καλύτεροι. Είναι πάντα πολύ όμορφο να παίζουμε μπροστά στον κόσμο μας και τους ευχαριστούμε που είναι δίπλα μας».