.
.
Επιστροφή στις νίκες για τους Παίδες, 40-9 τον Ηλυσιακό

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τους Παίδες του Ολυμπιακού στο Χάντμπολ, που επικράτησαν με 40-9 επί του Ηλυσιακού στο γήπεδο των Ιλισίων το βράδυ της Κυριακής (12/12), για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ε.Σ.Χ.Α Παίδων. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με τον Ηλυσιακό ήταν ο Γιάννης Ξάμπλας που πέτυχε 9 τέρματα, ενώ ακόμα 7 σημείωσε ο Χρήστος Τσολάκης.   Με αυτή την αναμέτρηση οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν την Α’ Φάση του Πρωταθλήματος, παίρνοντας την πρόκριση από τον Γ’ όμιλο και τώρα περιμένουν την κλήρωση για την συνέχεια.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τον Ολυμπιακό να έχει ένα ισχνό προβάδισμα με 3-2. Στη συνέχεια η ομάδα του Βύρωνα Παπαδόπουλου ανέβασε απόδοση και επέβαλε τον δικό της ρυθμό στην αναμέτρηση. Σε ένα καθοριστικό εικοσάλεπτο μέχρι την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός «θωράκισε» την άμυνα και έγινε πιο αποτελεσμάτικός στα τελειώματα, δεχόμενος μόλις 2 τέρματα στα μετόπισθεν, τη στιγμή που στην επίθεση σκόραρε 11 φορές, για να διαμορφώσει το 14-4 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Με την έναρξη της επανάληψης, και με την διαφορά σε διψήφιες τιμές, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πιο απελευθερωμένα και με την αυτοπεποίθηση στα ύψη κυριάρχησαν στο γήπεδο και έτρεξαν ένα επιμέρους 11-1 στα πρώτα 15’ για το 25-5 και το υπέρ τους +20. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς, ανέβασαν τη διαφορά στο +30 λίγο πριν το φινάλε και τελικά έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση με σκορ 40-9.