.
.
Εύκολα τον Εθνικό (15-7) και πρόκριση στον τελικό η Κ19!

Την ευκαιρία να πανηγυρίσουν ακόμα ένα πρωτάθλημα έχουν οι Νέες Γυναίκες της Ακαδημίας Πόλο του Ολυμπιακού, οι οποίες επικράτησαν με 15-7 επί του Εθνικού και προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκες» θα αντιμετωπίσουν στο Κολυμβητήριο Αλίμου την ομώνυμη ομάδα στη «μάχη» για το χρυσό, το απόγευμα της Κυριακής (28/5) στις 18:30.

Για να εξασφαλίσουν το «εισιτήριο» της πρόκρισης, τα κορίτσια του Στέργιου Τοροσιάδη αντιμετώπισαν λίγες ώρες νωρίτερα την ομάδα του Εθνικού και ήδη από το ξεκίνημα έδειξαν τις διαθέσεις τους, παίρνοντας προβάδισμα με 3-0 στην πρώτη περίοδο. Η Φωτεινή Τριχά έφερε την ομάδα της στο +5 στα μέσα του δεύτερου οκταλέπτου (6-1), με τον Εθνικό να μειώνει σε 6-4 πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός διατήρησε την υπέρ του διαφορά μέχρι την τρίτη περίοδο (10-7), ενώ στο φινάλε πέτυχε επιμέρους σκορ 5-0, για το τελικό 15-7 που του έδωσε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-4, 4-3, 5-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Στέργιος Τοροσιάδης) Κωνσταντοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη, Σιούτη, Τριχά, Μαργαρίτη, Τορνάρου, Χριστοδούλου Αικ., Χριστοδούλου Α., Παπαδοπούλου, Δρακωτού, Κουκουφίκη, Κωτσάκη, Οικονόμου Ε., Οικονόμου Χ.