.
.
Εύκολη νίκη (38-19) επί της ΧΑΝΘ!

Με νίκη επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, μετά από ένα μήνα περίπου, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, που αγωνίστηκαν χωρίς τους Νιόκας, Οστρούτσκο, Κανδύλα, Καραμπουρνιώτη και Παπαδόπουλο (τραυματίστηκε και ο Μιχαηλίδης στο ημίχρονο), νίκησαν εύκολα με 38-19 την ΧΑΝΘ στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησαν απόλυτα. Μετά τη νίκη (28-20) επί του Ιωνικού στις 24/2, στη Νέα Φιλαδέλφεια (20ή αγωνιστική), ο Θρύλος επικράτησε άνετα της ΧΑΝΘ στην έδρα του, αφού πήρε μεγάλες διαφορές από το ξεκίνημα του ματς, συνεχίζοντας νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα, στην προτελευταία «στροφή» της κανονικής περιόδου.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με εξαιρετική αντεπίθεση και γκολ του Παπαβασίλη, προηγήθηκε με 2-0, με τη συμπλήρωση τριών λεπτών. Στο 5:12, ο Πασσιάς, με το τρίτο του προσωπικό τέρμα, «έγραψε» το 4-1, με τον Χάλαρη να «χτυπάει» στην κόντρα, για το 5-1, στο 5:28. Στο 11ο λεπτό, ο Μοντόρο ανέβασε τη διαφορά των πρωταθλητών Ελλάδας στο +5 (7-2), με τον Παπαβασίλη να σκοράρει ένα ακόμα γκολ (13:10), για το +6 (8-2). Στο 19:41, ο Παπαβασίλης έδωσε «αέρα» εννιά τερμάτων (13-4) στον Θρύλο, ενώ ο Δομπρής σκόραρε δύο φορές στη συνέχεια (25:02, 27:10), για το +11 (18-7), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 18-9.

Στο 32ο λεπτό, ο 19χρονος Ρούσσος «βρήκε» δίχτυα στην κόντρα, για το 19-10, με τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν για δεύτερη φορά στο +10 (20-10), με τέρμα του Μπάγιου (33:30). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγε με +14 (28-14), με γκολ του Δομπρή (43:10), ενώ ο Γκράτζαν «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +17 (31-14), στο 46:54. Στο 50ό λεπτό, ο νεαρός από την ακαδημία του Θρύλου, Βαμβακάρης, έκανε το +19 (34-15), με την ΧΑΝΘ να μειώνει σε 34-17. Στο 55:40, ο Μοντόρο επανάφερε το +19 (36-17) των πρωταθλητών Ελλάδας, ενώ ο Βαμβακάρης ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, κάνοντας το 37-18, τρία λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Βαμβακάρης δήλωσε ξανά «παρών», για το 38-19, στο 59:35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Βαμβακάρης 3, Ρούσος 3, Παπαβασίλης 4, Κουτουλογένης, Μπάγιος 4, Δομπρής 10, Μπουρζέ 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 2, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Χάλαρης 3, Μπάουερ

ΧΑΝΘ (Αλέξανδρος Παπαβασίλης): Σκουφάς 3, Σαλτιέλ, Πάντζιος 1, Ανδρεαδάκης 2, Σαράφης 2, Δάιος, Χαριζόπουλος 4, Κουκλοτίδης, Γιαννακίδης, Μπίλλιας 2, Αγαθόνικος 2, Σαμαράς, Κυριακίδης 2, Τσάγγαλης 1

Νίκος Γραμματικός: «Η ομάδα παρουσιάστηκε 60 λεπτά πολύ σοβαρή και στην άμυνα και στην επίθεση. Υπήρχαν κάποια λαθάκια, αλλά είναι φυσιολογικό. Είμαι πολύ χαρούμενος, γιατί σήμερα συμμετείχαν και πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής τρία παιδιά από το εφηβικό. Είχαμε κάποιες ελλείψεις, συνεχίζουμε να δουλεύουμε. Θέλουμε να βγάλουμε ένα ακόμα καλύτερο πρόσωπο στη συνέχεια».

Γιώργος Παπαβασίλης: «Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα μας, παρουσιαστήκαμε σοβαροί, όπως έπρεπε, για 60 λεπτά. Κάναμε αυτό που ήθελε ο κόουτς και κερδίσαμε εύκολα. Βρισκόμαστε σε ένα μίνι στάδιο προετοιμασίας ενόψει της δύσκολης συνέχειας, είμαστε σε καλή κατάσταση και σε ανοδική πορεία».