.
.
Θα παλέψει για την πρόκριση στην Ελλάδα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Ουγγαρία από την Aluinvent DVTK Miskolc με 59-54  στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα πλέι οφ του Eurocup. Ο Θρύλος μετά από αυτό το αποτέλεσμα θέλει νίκη με πάνω από 5 πόντους στο ματς που θα γίνει στην Ελλάδα στις 9 Ιανουαρίου, για να περάσει στην φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα άστοχος από την περιφέρεια με 5/24 τρίποντα, σε ένα παιχνίδι που η άμυνα του ήταν αυτή που τον κράτησε κοντά στο σκορ.

Πρώτη σκόρερ η Τζάκι Γέμελος με 19 πόντους, ενώ την ακολούθησαν οι Μπασάρα Γκρέιβς και Τζέσικα Τόμας που έβαλαν απο 10 πόντους αντίστοιχα.

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους της Γέμελος (2-4).

Το νέο της δίποντο έφερε το 2-6,  με τον Θρύλο να έχει περάσει δυνατά στο παρκέ στο αμυντικό κομμάτι δεχόμενος μόλις 2 πόντους σε 6 λεπτά.  Στο ίδιο διάστημα όμως δεν μπόρεσε ούτε αυτός να βρει λύσεις με το σκορ να παραμένει χαμηλό με την Aluinvent DVTK Miskolc να ισοφαρίζει από τις βολές σε 6-6 με 1μιση λεπτό για το δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με δύο πόντους με την περίοδο να τελειώνει με τρίποντο της Παυλοπούλου και το σκορ στο 8-9.

Επιστρέφοντας στο ματς ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με τέσσερις πόντους (13-9), όμως η Τόμας μείωσε σε 13-11 αλλά και πάλι η ομάδα από την Ουγγαρία έτρεξε ένα 4-0.

Η Γκρέιβς έκανε το 17-13 και η Τόμας από τις βολές το 17-15, για να ακολουθήσει η Νικολοπούλου για το προσπέρασμα με 3/3 βολές (17-18).

Δύο κακές άμυνες έφεραν το 21-18 της Aluinvent DVTK Miskolc, αλλά η Σταμολάμπρου ισοφάρισε εκ νέου με τρίποντο (21-21).

Η Τόμας πραγματοποίησε το 23-23 αλλά μέσω των βολών η γηπεδούχος ομάδα προσπέρασε με 27-23 με 2 λεπτά για το ημίχρονο.

Ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 7, η Νικολοπούλου με ντράιβ σκόραρε για το 30-25, σκορ που ήταν και αυτό με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

ΤΟΝ ΠΛΗΓΩΣΕ Η ΑΣΤΟΧΙΑ ΤΟΥ

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Γκρέιβς μείωσε στους 3, με τις γηπεδούχες να ξεφεύγουν με 7 πόντους με την Μόρισον (34-27). Η Γκρέιβς και πάλι σκόραρε, ενώ ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από την Γέμελος και η διαφορά έπεσε στον πόντο (34-33 με 6:50 για το δεκάλεπτο).

Οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν προβάδισμα στο σκορ με την Γκρέιβς, όμως ένα 5-0 της Aluinvent DVTK Miskolc ήταν η αιτία του 39-35. Ο Θρύλος ανέβασε στροφές, η Γέμελος έκανε το 39-37 και στη συνέχεια πάσαρε στην Γκρέιβς για την ισοφάριση. Το μομέντουμ ήταν υπέρ του και με δεύτερη προσπάθεια σε μία φάση η Γέμελος «έγραψε» το 39-42 και η Νικολοπούλου το 39-43 με μία βολή, για να τρέξει και πάλι ένα μικρό σερί η ομάδα από την Ουγγαρία για το 44-43.

Η Νικολοπούλου απάντησε με γκολ φάουλ για το 44-46 για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Aluinvent DVTK Miskolc και πάλι πήγε το ματς στον ρυθμό της και προηγήθηκε με 49-46, η Γέμελος έφερε το παιχνίδι στα ίσα με νέο της τρίποντο με εφτά λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης.

Η Μόρισον έδωσε νέο προβάδισμα για τις γηπεδούχες, ενώ με νέο δίποντο έκανε το 54-49 με 3:14 για το τέλος. Ο Ολυμπιακός πληγώθηκε από την αστοχία του, η Μόρισον συνέχισε, με την Τόμας να μειώνει σε 56-51 μετά απο ασίστ της Γέμελος.

Με ενα τρελό τρίποντο από τα οχτώ μέτρα η Γέμελος έκανε το 57-54, η Ουόκερ σκόραρε με βολές για το 59-54, η Τόμας αστόχησε σε λέι απ και η Γέμελος πάτησε γραμμή, με το ματς να λήγει και τον Θρύλο να χρειάζεται νίκη με 6 πόντους στην Ελλάδα για να βρεθεί στην φάση των «16» του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 8-9, 30-25,  44-46, 59-54

Aluinvent DVTK Miskolc (Τσίτσας): Μέγκεσι 6 (1), Μόρισον 26 (2), Γκόρι 11, Σκόριτς 2, Γουόκερ-Κίμπροου 14, Πούζταϊ, Κάνιασι, Σουτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης) Τόμας 10 (2 ασ.),  Νικολοπούλου 9 (12 ριμπ., 2/6 δίπ., Γέμελος 19 (5/10 δίπ., 3/8 τρ.), Σταμολάμπρου 3 (1/3 τρ.), Σπυριδοπούλου, Παυλοπούλου 3 (1/1 τρ.), Σωτηρίου, Γκρέιβς 10 (4/10 δίπ., 15 ριμπ.), Γιουρτσένκοβα (6 ριμπ.), Λούκα, Κοσμά.

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε για το ματς ότι: «Ήταν ένα πολύ κλειστό παιχνίδι. Η αμυντική μας προσέγγιση θεωρώ ότι έφτασε στο 100% από αυτό που είχαμε σχεδιάσει. Δεχτήκαμε 59 πόντους εκτός έδρας από μία ομάδα που έχει σκορ και οι 22 ήρθαν από ελεύθερες βολές. Ήμασταν νευρικοί στην επίθεση και λίγοι άτολμοι για ακόμα μία φορά που αυτό στα εκτός έδρας πρέπει να το δουλέψουμε. Είχαμε κάποια πολύ εύκολα ξεμαρκάριστα σουτ που σε μία κανονικά μας μέρα θα ήταν εύστοχα, από εκεί και πέρα είναι ένα σκορ ανοιχτό για τον δεύτερο αγώνα. πρέπει να δούμε τι λάθη κάναμε στην επίθεσή μας και να τα διορθώσουμε. Το πόσο άτολμοι ήμασταν φάνηκε απο τα 20 λάθη που κάναμε όταν κατά μέσο όρο έχουμε 9 ανά ματς στο Eurocup.Είναι πάντως ένα αποτέλεσμα που μπορούμε να το διαχειριστούμε για να βρεθούμε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης».

Από την μεριά της η Τζάκι Γέμελος υποστήριξε: «Θεωρώ ότι πρέπει να αισιοδοξούμε ως ένα σημείο για το αποτέλεσμα. Αν και είμαστε ιδιαίτερα στεναχωρημένες από την ήττα και έτσι όπως ήρθε αυτή. Δεν βάλαμε τα σουτ που είχαμε ελεύθερα σήμερα και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει. Εάν είχαν μπει αυτά τα σουτ θα ήμασταν καλύτερα τώρα.  Πρέπει να μπούμε λοιπόν στο ματς στην Ελλάδα και να έχουμε στο μυαλό μας ότι το ματς ξεκινάει στο 0-0 και μαζί με τον κόσμο μας να πάρουμε το αποτέλεσμα για να προκριθούμε στην επόμενη φάση του Eurocup».