.
.
Και... μαθηματικά στο Final-8 ο Θρύλος, 15-8 το Ανόβερο!

Τρεις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων του Champions League, ο Ολυμπιακός εξασφάλισε και… μαθηματικά την παρουσία του στο Final-8. Η έκτη πρόκριση στην τελική φάση της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης, από το 2016 και μετά! Ο Θρύλος νίκησε με 15-8 το Ανόβερο στο Παπαστράτειο, για την 11η αγωνιστική, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε απόλυτα, παίρνοντας προβάδισμα με 5-0 και 12-4. Οι «ερυθρόλευκοι», με οκτώ νίκες, δύο ήττες και μία ισοπαλία, αλλά και 25 βαθμούς, έχουν «κλεισμένη» θέση στο Final-8 και οι τρεις τελευταίες αγωνιστικές θα αποτελέσουν μια καλή ευκαιρία για διαχείριση και προετοιμασία ενόψει Βελιγραδίου. Το Σάββατο (8/4), ο Ολυμπιακός ξεκινά τα πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α1, αντιμετωπίζοντας τον Παναθηναϊκό στο Παπαστράτειο, για τη φάση 1-8.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού. Και αυτό, σε λιγότερο από πέντε λεπτά, είχε πάρει προβάδισμα με 5-0! Με δύο γκολ του Δερβίση (6:49, 5:52), ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-0, ενώ ο Φουντούλης «έγραψε» το 5-0 (3:48), με τον Σίπερ να μειώνει σε 5-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο. «Κλειστή» η δεύτερη περίοδος, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από ένα τέρμα. Ο Γενηδουνιάς έκανε το 6-1 (5:27), ενώ το Ανόβερο μείωσε σε 6-2, σκορ ημιχρόνου. Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +7 (9-2), με τον Γενηδουνιά (5:26), με τον Δήμου να κάνει το 10-4, στο 3:49. Στην τέταρτη περίοδο, ο Γκίλλας ανέβασε τη διαφορά στο +8 (12-4), σκοράροντας στην κόντρα (5:45), με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 15-8.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 1-1, 4-2, 5-4

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Δερβίσης (κόντρα, 6:49), 2-0 Δερβίσης (περιφέρεια, 5:52), 3-0 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 4:34), 4-0 Βάμος (δυο μέτρα, 4:18), 5-0 Φουντούλης (πέναλτι, 3:48), 5-1 Σίπερ (περιφέρεια, 3:19)

2ο οκτάλεπτο: 6-1 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 5:27), 6-2 Μπάσιτς (περιφέρεια, 4:50)

3ο οκτάλεπτο: 7-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:36), 8-2 Βάμος (π/π, 6:23), 9-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:26), 9-3 Σούτσε (περιφέρεια, 5:00), 9-4 Μπάσιτς (κόντρα, 4:16), 10-4 Δήμου (περιφέρεια, 3:49)

4ο οκτάλεπτο: 11-4 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 6:26), 12-4 Γκίλλας (κόντρα, 5:45), 12-5 Μπένιτς (πέναλτι, 5:00), 13-5 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 3:29), 13-6 Λοζίνα (π/π, 2:50), 14-6 Δερβίσης (φουνταριστό, 1:22), 14-7 Φρόραϊχ (δύο μέτρα, 0:55), 15-7 Φουντούλης (πέναλτι, 0:20), 15-8 Μπάσιτς (περιφέρεια, 0:01)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 3, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς, Δήμου 1, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς

Ανόβερο (Κάτρστεν Σέχαφερ): Γκοτζ, Κόρουσιτς, Σίπερ 1, Φρόραϊχ 1, Σούτσε 1, Χούλσοφ, Λοζίνα 1, Μακάν, Κούμπις, Γκάνσεν, Μπένιτς 1, Μπάσιτς 3, Μποκ

Ντίνος Γενηδουνιάς: «Ξέραμε, ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από το Ανόβερο και αν από την αρχή δίναμε το δικό μας ρυθμό στο παιχνίδι, θα ερχόταν μια εύκολη νίκη. Και αυτό κάναμε. Τρία οκτάλεπτα ήμασταν πολύ καλοί στην άμυνα, στο τελευταίο χάσαμε λίγο τη συγκέντρωση μας, όμως τέλος καλό, όλα καλά. Προχωράμε. Είναι μια σημαντική περίοδος αυτή για εμάς, προετοιμαζόμαστε για τους τελικούς μας στόχους, τα πλέι οφ του πρωταθλήματος και το Final-8, στο οποίο προκριθήκαμε για έκτη φορά, από το 2016 και μετά. Ο Ολυμπιακός έχει χτιστεί για να είναι στο Final-8 και να διεκδικεί το τρόπαιο. Δεν είναι ένας στόχος που φαντάζει μακρινός, πλέον είναι υποχρέωση μας κάθε χρόνο να είμαστε εκεί».