.
.
Και οι έξι ήταν υπέροχοι, 3-0 οι Παίδες τον Πανιώνιο

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στο Πρωτάθλημα Αγοριών Κ18 της ΕΣΠΕΔΑ πέτυχαν οι Παίδες του Ολυμπιακού, μετά και την εντός έδρας επικράτηση τους επί του Πανιωνίου με 3-0 σετ, το Σάββατο (13/11) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη». Η ομάδα του Αντώνη Βουρδέρη, μπορεί να είχε στη σύνθεσή της ακριβώς 6 παίκτες για την αναμέτρηση, αυτό όμως δεν εμπόδισε τους «ερυθρόλευκους» από το να παίξουν πολύ ποιοτικό βόλεϊ και να φτάσουν σε μία άνετη επικράτηση. Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ουραγό του ομίλου, ΓΣ Πετρούπολης το Σάββατο (20/11) στο 7ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης.

Χωρίς δυσκολία το πρώτο σετ

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-3, όμως γρήγορα ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά με 8-5 χάρη σε επιθέσεις των Καζάζη και Χατζηκλημανόγλου. Ο επόμενος πόντος πήγε στον Πανιώνιο για το 8-6, όμως ήταν και το έναυσμα για την έναρξη ενός σερί 5 πόντων για τον Ολυμπιακό, πρώτα με τον Στράτο να επιτίθεται σε πρώτο χρόνο μετά από κακή επιστροφή των φιλοξενούμενων, και  στη συνέχεια με επίθεση στη διαγώνιο από τον Μαρουση, διευρύνοντας το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό στο +7 και το σκορ στο 13-6. Ο Πανιώνιος μείωσε προσωρινά σε 13-8, όμως ο Μαρουσης από τη θέση του σερβίς έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή, με αποτέλεσμα να χτιστεί νέο «ερυθρόλευκο» σερί, αυτή τη φορά 10 πόντων, που έφερε τους Πειραιώτες στο 23-8. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμα δύο πόντους, για το 23-10, όμως έχασαν τους επόμενους δύο με αβίαστα λάθη κοντά στο φιλέ, με αποτέλεσμα ο Θρύλος να πάρει εύκολα το πρώτο σετ με σκορ 25-10.

Ίδιο σκηνικό, πήρε με άνεση και τα δύο επόμενα

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός φρόντισε να «καθαρίσει» από νωρίς, παίρνοντας τα ηνία του σκορ από την αρχή φτάνοντας μέχρι το 9-2. Ο Μαρουσης συνέχισε να επιτίθεται στη διαγώνιο με τον Πανιώνιο να μην μπορεί να βρει λύση, με αποτέλεσμα οι δυνατές επιθέσεις του να μένουν ανεπιστρεπτί, ενώ όταν η μπάλα γυρνούσε ανορθόδοξα στο «ερυθρόλευκο» τερέν, ο πασαδόρος και αρχηγός των «ερυθρολεύκων», Θανάσης Στράτος, ήταν πάντα εκεί για να τελειώσει την φάση σε πρώτο χρόνο. Αυτή η τακτική σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων, έφεραν τον Ολυμπιακό στο +10, με τον Σαββίδη να πετυχαίνει άσσο μετά από πολύ όμορφο σερβίς για το 14-4. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Χατζηκλημανόγλου να πετύχει νέο άσσο και να ολοκληρώσει το νέο σερί 7 πόντων του Θρύλου, που τον έφεραν στο 21-5, τελειώνοντας ουσιαστικά και το δεύτερο σετ. Αυτό συνέβη και τυπικά, λίγο αργότερα όταν ο Καζάζης επιτέθηκε στην ευθεία και διαμόρφωσε το 25-10 που ήταν και το σκορ του δεύτερου σετ. Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να φέρουν καμία αντίσταση στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού, ο οποίος προηγήθηκε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ με 6-3 μετά από άσσο του Μπαρμπαγιάννη. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να ασκούν πίεση στην υποδοχή των αντιπάλων, με αποτέλεσμα να διευρύνουν το προβάδισμα τους στο +7 μετά από επιθέσεις των Καζάζη και Χατζηκλημανόγλου που διαμόρφωσαν το 17-10. Δύο άσσοι του Χατζηκλημανόγλου έφεραν το ματς μπολ στον Ολυμπιακό και ο Μαρούσης πήρε τελικά τον 25ο πόντο για τον Θρύλο, με το 25-13 να είναι το σκορ του τρίτου και τελευταίου σετ της αναμέτρησης.

Τα σετ: 3-0 σε 53’. 25-10 (17'), 25-10 (16'), 25-13 (20')