.
.
Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός, 22-5 τη Γλυφάδα!

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, μετά από διάστημα δύο εβδομάδων, η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος επικράτησε εύκολα με 22-5 του ΑΝΟ Γλυφάδας στο Παπαστράτειο, στο πρώτο ματς για την προκριματική φάση Γ1 πλέι οφ και έκανε το πρώτο, από τα δύο βήματα, για την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν να αγωνιστούν από τις 20/4, γεγονός που τους στοίχισε στην πρώτη περίοδο, στην οποία δέχθηκαν τρία γκολ, όμως στη συνέχεια, βρήκαν ρυθμό, έπιασαν υψηλή απόδοση και κυριάρχησαν απόλυτα, πανηγυρίζοντας ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα, με εξαιρετική άμυνα! Το Σάββατο (7/5) η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα αντιμετωπίσει τη Γλυφάδα εκτός έδρας, για το δεύτερο ματς στην εν λόγω φάση της Α1. Πρώτοι σκόρερ στην αναμέτρηση αναδείχθηκαν οι Φουντούλης και Δερβίσης, με πέντε γκολ, ενώ ο Φιλίποβιτς μέτρησε τρία.

Προβάδισμα +4 στο ημίχρονο!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1), όμως ο Φιλίποβιτς με πέναλτι, ισοφάρισε σε 1-1 (5:57). Στη συνέχεια, ο Φουντούλης ισοφάρισε εκ νέου για τον Θρύλο, κάνοντας το 2-2, με τον Μουρίκη να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα (3-2) στο 2:35). Ο Μιγιούσκοβιτς έφερε το ματς στα ίσια για τη Γλυφάδα, όμως ο Φουντούλης «απάντησε» και με γκολ στον παίκτη παραπάνω, έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά μπροστά στο σκορ (4-3) στο φινάλε του πρώτου οκτάλεπτου (0:38). Στη δεύτερη περίοδο, κυριάρχησαν οι άμυνες των δύο ομάδων, αφού έως το 3:36 δεν είχε σημειωθεί κάποιο τέρμα. Τότε, ο Φιλίποβιτς έκανε το 5-3 επί του ΑΝΟ Γλυφάδας, ενώ στο 0:38, με το τρίτο του προσωπικό γκολ, ανέβασε τη διαφορά στο +3 (6-3) για τον Ολυμπιακό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 7-3, αφού στα 19 δευτερόλεπτα, ο Χρυσοσπάθης «βρήκε» δίχτυα στην κόντρα.

Εξαιρετική άμυνα, +17 ο Θρύλος!

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, αφού έφτασε στο +11 (14-3), με τέρματα των Κολόμβου, Φουντούλη, Μαθιόπουλου, Γκίλλα και Δερβίση (3), σε ένα επιθετικό «ξέσπασμα» μέσα σε πέντε λεπτά. Εξίσου εντυπωσιακή ήταν και η άμυνα των «ερυθρόλευκων», αφού δέχθηκαν το πρώτο τους τέρμα μετά την πρώτη περίοδο στο 2:28 του τρίτου οκτάλεπτου (14-4), με τον Κολόμβο να «απαντάει», για το 15-4 των Πειραιωτών. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, Μουρίκης και Φουντούλης ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (17-4), η Γλυφάδα μείωσε σε 17-5, με τον Παπαποστόλου, όμως ο Δερβίσης έκανε το 19-5, τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε. Το τελικό 22-5 διαμορφώθηκε από τον Δερβίση, στα 28 δευτερόλεπτα.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 3-0, 8-1, 7-1

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φωτόπουλος (περιφέρεια, 6:54), 1-1 Φιλίποβιτς (πέναλτι, 5:57), 1-2 Μιγιούσκοβιτς (περιφέρεια, 5:43), 2-2 Φουντούλης (π/π, 4:03), 3-2 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:35), 3-3 Μιγιούσκοβιτς (περιφέρεια, 1:58), 4-3 Φουντούλης (π/π, 0:38)

2ο οκτάλεπτο: 5-3 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 3:36), 6-3 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 0:38), 7-3 Χρυσοσπάθης (κόντρα, 0:19)

3ο οκτάλεπτο: 8-3 Κολόμβος (φουνταριστό, 7:35), 9-3 Δερβίσης (κόντρα, 6:50), 10-3 Φουντούλης (π/π, 6:12), 11-3 Μαθιόπουλος (περιφέρεια, 5:27), 12-3 Γκίλλας (κόντρα, 4:50), 13-3 Δερβίσης (κόντρα, 3:58), 14-3 Δερβίσης (κόντρα, 2:48), 14-4 Τζελάτης (φουνταριστό, 2:28), 15-4 Κολόμβος (π/π, 0:34)

4ο οκτάλεπτο: 16-4 Μουρίκης (φουνταριστό, 7:23), 17-4 Φουντούλης (περιφέρεια, 6:35), 17-5 Παπαποστόλου (περιφέρεια, 6:14), 18-5 Φουντούλης (κόντρα, 4:47), 19-5 Δερβίσης (περιφέρεια, 4:00), 20-5 Γούβης (φουνταριστό, 2:53), 21-5 Μαθιόπουλος (κόντρα, 2:13), 22-5 Δερβίσης (π/π, 0:28)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γκίλλας 1, Φουντούλης 5, Γούβης 1, Δερβίσης 5, Μπούσλιε, Μουρίκης 2, Κολόμβος 2, Χρυσοσπάθης 1, Φιλίποβιτς 3, Σύρμας, Μαθιόπουλος 2

ΑΝΟ Γλυφάδας (Ιωάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης, Τζελάτης 1, Μαυρωτάς, Δήμου, Χατζηκυριακάκης, Δουρίδας, Γιαννόπουλος, Παπαποστόλου 1, Παπαγεωργίου, Φωτόπουλος 1, Μπρίκιτς, Μιγιούσκοβιτς 2, Ηλιόπουλος, Μπελέσης, Πούρος

Θανάσης Χρυσοσπάθης: «Πανηγυρίσαμε μία ακόμα νίκη, αν και ξεκινήσαμε νωθρά, αφού δεχθήκαμε τρία γκολ στην πρώτη περίοδο και συνολικά πέντε σε όλο τον αγώνα. Εν μέρει, ήταν λογικό, είχαμε να παίξουμε πολύ καιρό, αλλά μετά σοβαρευτήκαμε, σφίξαμε στην άμυνα και κερδίσαμε. Είναι ξεκάθαρο, ότι στόχος μας είναι το πρωτάθλημα και προετοιμαζόμαστε, θέλουμε να είμαστε στους τελικούς έτοιμοι».