.
.
Κράτησε το απόλυτο στην Ελλάδα και τώρα κοιτάζει την Ευρώπη

Μετά από αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πλήρης στον αγώνα του για την 8η ημέρα της Volleyleague με την Κηφισιά, αφού επέστρεψαν στην ομάδα μετά τους τραυματισμούς τους, ο αρχηγός Κώστας Χριστοφιδέλης και ο διαγώνιος Κάρσον Κλαρκ.
Η Κηφισιά για ακόμα ενα παιχνίδι, αποδείχθηκε δυσκολοκατάβλητος αντίπαλος για τους πρωταθλητές, σε ακόμα ενα ματς που κρίθηκε στα 5 σετ με τον Ολυμπιακό να είναι και πάλι ο νικητής, πετυχαίνοντας έτσι την 9η σερί νίκη του στην Volleyleague.

Το παιχνίδι των φιλοξενούμενων στηρίχθηκε πάνω στον Σέρβο διαγώνιο Γιοβάνοβιτς ο οποίος οταν πάρει σωστή πάσα δύσκολα κόβεται. Οι γηπεδούχοι όμως ανακατεύοντας την τράπουλα κατάφεραν να βρουν λύσεις επιθετικά και στον τρόπο αντιμετώπισης του Σέρβου, αποδεικνύοντας έτσι οτι  έχουν αρκετό βάθος πάγκου φέτος.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 11-11 όταν οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του σετ στο 21-25 με τον Καζάζη να έχει παράπονα απο τους παίκτες του για τα εύκολα σερβίς που επιχειρούσαν οι ερυθρόλευκοι αλλά και η αδυναμία τους στο να βγάλουν άμυνες.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Κάτι που φαίνεται οτι επηρέασε τους παίκτες της Κηφισιάς, αυτό δείχνει άλλωστε και ο μεγάλος αριθμός λαθών που έκαναν, δίνοντας έτσι εύκολους πόντους στους γηπεδούχους.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο απο την αρχή. Αξίζει να σημειωθεί οτι είχαμε 10 ισοπαλίες σε ενα σετ που απο το 20-20 και μετά είχε πολλές ανατροπές και απο τις δυο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι τελικά ήταν αυτοί που κατάφεραν να επικρατήσουν με 26-28. Στην τελευταία φάση ο Σουλτανόπουλος φαίνεται να κάνει παράβαση στο φιλέ αλλά οι διαιτητές δεν υπέδειξαν κάποια παράβαση με αποτέλεσμα η Κηφισιά να πάρει προβάδισμα με 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Καζάζης έκανε αλλαγές στο σχήμα περνόντας στον αγώνα τον Χριστοφιδέλη αρχικά στην θέση του Ντιάτσκοφ και στην συνέχεια του Κοκκινάκη, αλλά και τον Κλάρκ στην θέση του Τζελάτι. Οι αλλαγές αυτές βοήθησαν την τακτική που είχε σχεδιάσει ο ερυθρόλευκος κοουτς που είδε την ομάδα του να ανεβάζει τα ποσοστά της στην υποδοχή, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να βρει περισσότερες λύσεις και στην επίθεση με τον Τακουρίδη (ο οποίος πέρασε στην θέση του Πελεκούδα) και Γιούρισιτς να χτυπάνε με πρώτους χρόνους που τους σέρβιρε ο Προύσαλης.

Στο ται μπρεικ ο Ολυμπιακός με ηγέτη τον Ουκρανό ακραίο Ντιάτσκοφ που κέρδισε τους 6 απο τους 15 πόντους των ερυθρόλευκων, αλλά και άξιους συμπαραστάτες τον Τακουρίδη που έδινε λύσει σε επίθεση-μπλοκ αλλά και τον Χριστοφιδέλη που ανέβασε το ποσοστο στην υποδοχή του θρύλου και έδωσε και κρίσιμους πόντους με ενα μπλοκ στο 13-9 και στην τελευταία φάση απο την πίσω ζώνη που τελείωσε τον αγώνα με 15-10.

Τα σετ: 21-25 (27’), 25-19 (26’), 26-28 (32’), 25-22 (28’), 15-10 (16’)

Διακύμανση :
1ο Σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 21-25
2ο Σετ: 8-4, 16-13, 21-16, 25-19
3ο Σετ: 8-5, 14-16, 20-21, 26-28
4ο Σετ: 8-7, 16-12, 21-18, 25-22
5ο Σετ: 5-3, 10-6, 12-9, 15-10

Ολυμπιακός (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 6 (73% υποδοχή με 64% άριστες, 4/8 επιθέσεις, 2 μπλοκ), Μαρούλης, Γιούρισιτς 17 (14/19 επιθέσεις, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 19 (67% υποδοχή με 67% άριστες, 16/34 επιθέσεις, 2 μπλοκ), Στεφάνου (Λ)(76% υποδοχή με 62% άριστες), Προύσαλης 4 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (1 άσσος, 65% υποδοχή με 52% άριστες, 7/17 επιθέσεις, 2 μπλοκ), Σωτηρίου, Πελεκούδας 3 (3/6 επιθέσεις), Κλαρκ 10 (9/18 επιθέσεις, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 7 ( 7/8 επιθέσεις), Τζελάτης 4 (4/10 επιθέσεις)

Κηφισιά (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Χατζηπροδρόμου, Κόβαλτσουκ, Σουλτανόπουλος 19 (12/17 επιθέσεις, 7 μπλοκ), Κόντος, Μαντέκας, Παπαγγελόπουλος 10 (6/10 επιθέσεις, 4 μπλοκ), Φερέρα 11 (76% υποδοχή με 58% άριστες, 10/21 επιθέσεις, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (1 άσσος, 60% υποδοχή με 48% άριστες, 14/28 επιθέσεις), Ταμπουρατζής (Λ)(70% υποδοχή με 61% άριστες), Όστιν, Γιοβάνοβιτς 33 (1 άσσος, 30/68 επιθέσεις, 2 μπλοκ)

O προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε στο osfp.gr :
“Η παράδοση συνεχίστηκε και ακόμα ένα ματς με την Κηφισιά κρίθηκε στα 5 σετ. Η Κηφισιά παίζει ελεύθερα με εμάς και καταφέρνει πάντα να μας δυσκολεύει. Εμείς χρειάστηκε να κάνουμε κάποιες αλλαγές κατά την διάρκεια του αγώνα. Οι παίκτες που μπήκαν κατάφεραν να ακολουθήσουν τις οδηγίες μου κατά γράμμα με αποτέλεσμα να κρατήσουμε την τακτική μας και τελικά να κερδίσουμε τον αγώνα.
Θα ήθελα να απευθύνω ένα κάλεσμα στον κόσμο του Ολυμπιακού, να γεμίσει το κλειστό του Ρέντη την Πέμπτη στον αγώνα με την Φριντρισχάφεν, ο οποίος για εμάς είναι ο αγώνας της χρονιάς μέχρι τώρα, αφού με νίκη θα έχουμε πολλές πιθανότητες για πρόκριση στην επόμενη φάση.”