.
.
Κυριάρχησε ο Θρύλος και ισοφάρισε!

Τη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος ισοφάρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή! Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 28-24 της ΑΕΚ στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για τον δεύτερο τελικό των πλέι οφ της Handball Premier και έκαναν το 1-1, με πρώτο σκόρερ τον Νιόκας, με εννιά γκολ. Μετά την ήττα (21-19) στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης του ΟΑΚΑ, ο Θρύλος, με ώθηση από τον κόσμο του, «πήρε» τη δεύτερη «μάχη» στην Ηλιούπολη, κυριαρχώντας απόλυτα, παίρνοντας προβάδισμα ακόμα και με οκτώ τέρματα (23-15, 24-16) επί των «κιτρινόμαυρων». Τη Δευτέρα (22/5, 18:00), οι «ερυθρόλευκοι» θα αγωνιστούν και πάλι στην έδρα της ΑΕΚ, για τον τρίτο τελικό της Handball Premier, με στόχο το 2-1 και το δεύτερο βήμα, για την κατάκτηση του τίτλου.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 1-0 και 2-1, όμως ισοφάρισε και τις δύο φορές (1-1, 2-2), με τον Νιόκας (2:50, 3:49), με τον Μοντόρο να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα (3-2), με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών. Ο Νιόκας «χτύπησε» ξανά, για το 4-2, στο 4:51, ενώ μοίρασε φοβερή ασίστ στον Παπαβασίλη, για το +4 (7-3), στο 10:24. Η ΑΕΚ μείωσε σε 7-5, ο Νιόκας «απάντησε» (8-5) στο 14ο λεπτό, με τον Μοντόρο να «γράφει» το 11-8 (21:14). Νέο γκολ του Νιόκας (24:38) και 12-9 οι πρωταθλητές Ελλάδας, που με τον Καραμπουρνιώτη, ξέφυγαν ξανά με +4 (13-9), στο 25:45, ενώ ο Μπάγιος έκανε το 14-10, στο 28ο λεπτό. Ο Θρύλος συνέχισε την κυριαρχία του και με τέρμα του Σλαβούλιτσα (29:59), «έκλεισε» το ημίχρονο με +5 (15-10) προβάδισμα!

Στο 33ο λεπτό του ματς, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +6 (17-11), με γκολ του Παπαδόπουλου στην κόντρα, με τον Σλαβούλιτσα να κάνει το 18-12, στο 38:32. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών, ο Μπάγιος έδωσε «αέρα» επτά τερμάτων (20-13) στον Ολυμπιακό, διαφορά που κράτησε ο Γκράτζαν, κάνοντας το 21-14, στο 14:20. Στο 46ο λεπτό, ήταν η σειρά του Πασσιά να σκοράρει, επαναφέροντας το +7 (22-15) για τους πρωταθλητές Ελλάδας, ενώ ο Νιόκας δήλωσε ξανά «παρών», στο 47:40, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 (23-15). Ο Θρύλος «κόλλησε» επιθετικά για σχεδόν εννιά λεπτά και η ΑΕΚ μείωσε στα τρία τέρματα (24-21), όμως ο Παπαδόπουλος έκανε το 25-21, στο 57:30, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 28:16, ο Νιόκας πέτυχε ένα ακόμα όμορφο γκολ, για το 26-22, με τον ασταμάτητο Γάλλο άσο να σκοράρει ξανά και να διαμορφώνει το τελικό 28-24, στο 29:50.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-3, 8-6, 10-8, 12-9, 15-10 (ημχ.), 17-12, 19-13, 21-14, 24-16, 24-20, 28-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 9, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 3, Τικ, Ζίβκοβιτς 1, Μαντάλινιτς 2, Νικολαϊδης, Τσέπιτς, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 6, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί 1, Ρογκούλσκι 1, Λέμος 6, Κεδέρης

Διαιτητές: Φωτακίδης-Κινατζίδης, Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 1/1-1/1

Νίκος Γραμματικός: «Από την αρχή ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι και προσεκτικοί στην άμυνα και γενικά, είχαμε ικανοποιητική εμφάνιση και στην επίθεση, με εξαίρεση ένα κενό διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά και από την παρουσία του κόσμου μας, συνεχίζουμε. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ήμασταν πιστοί στο πλάνο μας στην άμυνα και είχαμε υπομονή στην επίθεση. Αυτό θέλαμε, αυτό μας έλειπε στο πρώτο μέρος του πρώτου τελικού. Συνεχίζουμε, πάμε στην έδρα της ΑΕΚ».

Μπάμπης Δομπρής: «Ήμασταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό. Κάναμε μια κοιλιά στα τελευταία λεπτά, όμως μόνο ευχαριστημένοι μπορούμε να είμαστε από τη σημερινή μας απόδοση. Είμαστε μια ομάδα που μαθαίνει από τα λάθη της, τα λάθη που κάναμε στο ΟΑΚΑ, που αδικήσαμε τους εαυτούς μας στο πρώτο ημίχρονο. Μπράβο σε όλα τα παιδιά, μπράβο για τη σκληρή δουλειά, η σειρά είναι πολύ μεγάλη ακόμα. Θα παλέψουμε να κάνουμε το break τώρα, ώστε να φέρουμε τη σειρά στο σπίτι μας και να διεκδικήσουμε εδώ το πρωτάθλημα! Κρατάω από σήμερα τον πλουραλισμό στην επίθεση και την υπομονή. Η άμυνα είναι το δυνατό μας χαρτί, έτσι πορευόμαστε. Όμως, σήμερα μου άρεσε πολύ η επιθετική μας λειτουργία, αυτό πρέπει να κρατήσουμε».