.
.
Μεγαλειώδης πρόκριση με θρυλική ανατροπή στους «4» του CEV Cup!

Τη μεγαλειώδη πρόκριση στους «4» του CEV Cup, χάρη στη θρυλική ανατροπή και νίκη στο χρυσό σετ, επί της Μπουργκάς πανηγύρισε ο Ολυμπιακός! Οι Πειραιώτες κέρδισαν με 3-0 σετ, επικράτησαν και στο χρυσό σετ (15-11) της Βουλγαρικής ομάδας και χάρη στα 4 νικηφόρα σετ, ανέτρεψαν την εκτός έδρας ήττα με 3-1, και έφτασαν σε μια σπουδαία επιτυχία. Ο Θρύλος που αγωνίστηκε με τον Κώστα Χριστοφιδέλη ως βασικό λίμπερο, πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη μέσα σε 87 λεπτά, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και πανηγύρισε τη μεγαλειώδη πρόκριση μαζί με τον κόσμο του, που δημιούργησε πολύ ωραία ατμόσφαιρα και υποστήριξε με πάθος την ομάδα μας.  Ο Θρύλος συνεχίζει έτσι το ευρωπαϊκό του ταξίδι και στην ημιτελική φάση θα αντιμετωπίσει την πανίσχυρη Ιταλική Τρεντίνο, την οποία θα υποδεχθεί στις 26 Φεβρουαρίου στο Ρέντη (ο επαναληπτικός στις 5 Μαρτίου στην Ιταλία), με στόχο την υπέρβαση και μια ακόμα παρουσία σε ευρωπαϊκό τελικό!

Μπήκε δυνατά πήρε το 1ο σετ!

Ο Θρύλος που αγωνίστηκε με τον Κώστα Χριστοφιδέλη ως βασικό λίμπερο (λόγω προβλήματος του Στεφάνου) ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μετά το γρήγορο 3-0 σερί, συνέχισε με το επιμέρους 5-1, που ανάγκασε τον τεχνικό της Μπουργκάς να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Με τρεις σερί πόντους του Γκάβιν Σμιτ οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν τη διαφορά στο +6, για το 8-2. Το σερί του, από το 5-2 συνεχίστηκε μέχρι το 9-2 με τον Μπέμε να γράφει το 10-3 στη συνέχεια και την εικόνα του αγώνα να  πιστοποιεί το δυναμικό ξεκίνημα των Πειραιωτών. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του σετ και το προβάδισμα φτάνοντας με νέο 3-0 σερί και τον Σμιτ στο 14-6. Ο ίδιος παίκτης «έγραψε» το 15-7, με τους Βούλγαρους να μειώνουν σε 15-10 στο σημείο που κάλεσε ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ το πρώτο του τάιμ άουτ. Με πρώτο χρόνο του Μάρκους Μπέμε το 3-0 των φιλοξενούμενων σταμάτησε για να επανέλθει ο Ολυμπιακός στο +6 (16-10) αλλά ακολούθησε νέο δικό τους σερί, χάρη στο οποίο πλησίασαν σε 16-13. Ο Γερούν Ράουβερντινκ σημείωσε το 17-13 με την Μπουργκάς να μειώνει στη συνέχεια σε 17-16.  Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήταν άμεση και με 3-0 σερί και πόντο του Πετρέα έφεραν το παιχνιδι στο 20-16. Ακολούθησε επίθεση του Γκάβιν Σμιτ για το 21-17 αλλά οι Βούλγαροι μείωσαν στον πόντο 21-20. Ο Τόντορ Αλεξίεφ κέρδισε το μπλοκ άουτ στο 22-20 και ο Ράουβερντινκ έδωσε τον «αέρα» του +3 στο 23-20. Ακολούθησε νέα μείωση του σκορ στο ελάχιστο (23-22) με τους Βούλγαρους να ισοφαρίζουν για πρώτη φορά (23-23) μετά από τριπλό μπλοκ στον Ζουπάνη. Από σερίβς άουτ  του Ουσίκοφ ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο σετ μπολ (24-23) και από νέα άστοχη επίθεση του ίδιου στο 25-23, χάρη στο οποίο έγινε το 1-0.

Κυριάρχησε και έφτασε στο 2-0!

Το ίδιο δυναμική και ενθουσιώδης με το 1ο σετ, ήταν η έναρξη και του 2ου για τον Θρύλου που προηγήθηκε γρήγορα με τον Σμιτ να διαμορφώνει το 5-1 και τον τεχνικό της Μπουργκάς να καλεί στο ίδιο σημείο το πρώτο του τάιμ άουτ. Η Μπουργκάς αυτή τη φορά αντέδρασε πιο γρήγορα και μείωσε σε 5-4, με τον Γκάβιν Σμιτ να σταματάει το σερί της πετυχαίνοντας το 6-4 και τον Γιώργο Πετρέα με πρώτο χρόνο το 7-5. Με τρείς διαδοχικούς και εντυπωσιακούς άσσους του Γιώργου Πετρέα, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 14-8, παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο. Το σερί του Ολυμπιακού από το 11-8 συνεχίστηκε με τον Μπέμε να γράφει το 15-8 και τον Σμιτ το 16-9 για το +7.  Οι Βούλγαροι μείωσαν σε 16-11, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα και αύξησε στο +8 το προβάδισμά του, πηγαίνοντας στο 18-11 με τον Μπέμε. Το +8 διατήρησε ο Ραφαήλ Κουμεντάκης στο 21-13 για τον Θρύλο που έλεγχε απόλυτα και το 2ο σετ. Ο Σμιτ σημείωσε το 22-14, ο Ράουβερντινκ το 23-15 και ο Νίκος Ζουπάνης το 24-16 για το δεύτερο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ στον αγώνα. Με πόντο του Μπέμε πάνω στο φιλέ προήλθε το 25-17, με τον Θρύλο να φτάνει στο 2-0 και να απέχει δυο σετ, από την μεγάλη πρόκριση.

Έφτασε στη νίκη σε 70 λεπτά!

Στο 3ο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα (0-2), αλλά με τρεις σερί άσσους του Τερβαπόρτι αρχικά ήρθε η ισοφάριση και στη συνέχεια το προβάδισμα με 3-2 και 4-2, με τον τεχνικό των Βούλγαρων να καλεί και πάλι νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. Ακολούθησε η ισοφάριση (4-4) των φιλοξενούμενων, αλλά ο Μπέμε έδωσε ξανά το προβάδισμα για το 5-4. Στη νέα ισοφάριση σε 6-6, ο Κουμεντάκης ήταν αυτός που έβαλε τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού (7-6) με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 7-7. Στο σημείο αυτό με 4-0 σερί χάρη σε δυο πόντους του Πετρέα και δυο του Κουμεντάκη οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +4 (11-7). Ο Ράουβερντινκ σημείωσε το 13-9, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στο 13-11 αλλά σταμάτησε εκεί, αφού ακολούθησε 4-0 σερί για το 17-11. Η Μπουργκάς αντέδρασε και μείωσε σε 17-14 και 18-15, με το +4 να επανέρχεται ύστερα από σερβίς του Τζόρτζεβιτς που κατέληξε άουτ. Ακολούθησε ένας πολύ κρίσιμος πόντος με τον Γκάβιν Σμιτ να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 20-15 και τον Γιώργο Πετρέα με πρώτο χρόνο να πετυχαίνει το 21-16 και το 22-17! Ο κεντρικός των Πειραιωτών  με μπλοκ έγραψε το 23-18 και ο Ράουβερντινκ χάρισε για 3η φορά το σετ μπολ στο 24-19. Ο Γκάβιν Σμιτ κέρδισε το μπλοκ άουτ και με το 25-19, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 3-0 μέσα σε 70 λεπτά και είχε μπροστά του το χρυσό σετ για την πρόκριση.

Ο Θρύλος στους «4» του CEV Cup!

Το χρυσό σετ ξεκίνησε με πόντο του Μπέμε (1-0) με τους Βούλγαρους να απαντούν και να προηγούνται με 1-3. Από σερβίς των φιλοξενούμενων που κατέληξε άουτ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-3 και ισοφάρισε σε 3-3 με τον Μπέμε πάνω στο φιλέ. Ο Γερούν Ράουβερντινκ με άσσο συνέχισε το «ερυθρόλευκο» σερί και έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά μπροστά στο σκορ με 4-3. Ακολούθησε επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων χάρη στην οποία το 1-3, μετατράπηκε σε 5-3, με το 4-0 σερί των Πειραιωτών. Στη συνέχεια η Μπουργκάς με δυο σερί άσσους του Ουσίκοφ ισοφάρισε σε 5-5 και προσπέρασε με 5-6, αλλά με το 3ο σερβίς του ίδιου που κατέληξε στο φιλέ, διαμορφώθηκε το 6-6. Η συγκλονιστική εξέλιξη συνεχίστηκε με τον Μπέμε να σημαδεύει το φιλέ από σερβίς και το νέο προβάδισμα των Βούλγαρων (6-7), στο οποίο απάντησε ο Σμιτ ισοφαρίζοντας σε 7-7. Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης έδωσε ξανά το προβάδισμα τον Ολυμπιακό σημειώνοντας το 8-7 στην αλλαγή τερέν. Με φοβερό άσσο του Γκάβιν Σμιτ ο Θρύλος απέκτησε «αέρα» +2 για το 9-7 και διεύρυνε στο 3-0 το σερί του από το 6-7 με το οποίο είχε βρεθεί να χάνει.  Η Μπουργκάς μείωσε σε 9-8, όμως ο Γκάβιν Σμιτ «έγραψε» το 10-8, με τον Ουσίκοφ να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 10-9 και να ισοφαρίζει στη συνέχεια σε 10-10.  Ο Γκάβιν Σμιτ σταμάτησε το σερί των φιλοξενούμενων πετυχαίνοντας το 11-10 ενώ ακολούθησε επίθεση άουτ του Ουσίκοφ για το 12-10. Ο εξαιρετικός Σμιτ συνέχισε το σερί του Ολυμπιακού γράφοντας το 13-10, με την Μπουργκάς να μειώνει σε 13-11. Ακολούθησε επίθεση άουτ των Βούλγαρων για το ματς μπολ-πρόκρισης στο 14-11 και τον Ραφαήλ Κουμεντάκη να κερδίζει το μπλοκ άουτ πετυχαίνοντας το 15-11 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς και τον Θρύλο να πανηγυρίζει τη μεγαλειώδη πρόκριση στους «4» του CEV Cup!

Τα σετ: 25-23, 25-17, 25-19, 15-11

1ο σετ: 8-2, 16-10, 21-17, 25-23,

2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-17

3ο σετ:  8-7, 16-11, 21-16, 25-19

4ο σετ: 5-3, 10-8, 12-10, 15-11

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 10 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Μπέμε  14 (10/14 επ., 4 μπλοκ), Σμιτ 19 (18/30 επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι  4 (1 μπλοκ, 3 άσσοι), Αλεξίεφ 2 (2/9 επ.), Ράουβερντινκ  11 (9/17 επ., 2 άσσοι, 68% υπ., 32% αρ.), Χριστοφιδέλης -λ (40% υπ., 35% αρ.), Δαρίδης -λ / Στεφάνου, Ζουπάνης 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής, Κουμεντάκης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. 29% αρ.),

Μπουργκάς:  Μπατόεφ 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Τζόρτζεβιτς 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Γιουσκόφ 16 (13/32 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετκοφ Γκ.  10 (9/15 επ., 1 μπλοκ, 31& υπ., 23% αρ.), Τοντόροφ 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Καρτέφ  6 (4/6 επ., 2 άσσοι), Σαλπάροφ -λ (50% υπ., 50% αρ.) / Καρουαγκίν, Ιβάνοφ, Πετκόφ 1 (1/1 επ.), Αγκονσέφ

O προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ μετά το τέλος της αναμέτρησης με τη Μπουργκάς δήλωσε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ξέραμε ότι θα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι όχι μόνο τεχνικά και τακτικά αλλά και ψυχολογικά. Έπρεπε να κερδίσουμε τέσσερα σετ για να βρεθούμε στα ημιτελικά. Είμαι πολύ χαρούμενος για όλους, παίκτες, τεχνικό τιμ και όσους δουλεύουν για αυτή την ομάδα. Οι παίκτες σήμερα τα έδωσαν όλα μπροστά στον κόσμο μας και είμαι πολύ ικανοποιημένος για αυτό. Η συνέχεια είναι ακόμα πιο δύσκολη, θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε όπως κάνουμε πάντα στοχεύοντας πάντα ψηλά».

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Κώστας Χριστοφιδέλης, από την πλευρά του δήλωσε:  «Είμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι. Αυτό που κάναμε σήμερα ήταν πάρα πολύ δύσκολο. Η Μπουργκάς είναι μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα με παίκτες παγκόσμιας κλάσης στη σύνθεση της. Μπορεί να μην είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση τους αλλά σε τέτοια παιχνίδια παίζει τεράστιο ρόλο να έχεις τέτοιους παίκτες στην σύνθεση σου. Αποδείξαμε ότι έχουμε ψυχή πέρα από ταλέντο και μπορέσαμε και κερδίσαμε ένα παιχνίδι πολύ δύσκολο. Χαιρόμαστε για δυο λόγους, γιατί καταφέραμε και προκριθήκαμε και γιατί θα αντιμετωπίσουμε στα ημιτελικά την Παγκόσμια πρωταθλήτρια, όσον αφορά του συλλόγους, την ομάδα του Τρέντο. Η συνέχεια είναι δύσκολη και πρέπει να συνεχίσουμε την σκληρή δουλειά συγκεντρωμένοι στους στόχους μας. Κάθε φορά που ο κόσμος είναι στο πλευρό μας είναι ο έβδομος παίκτης μας και αυτό έκανε και σήμερα και τον περιμένουμε και στη συνέχεια να μας δώσει ώθηση ώστε να φτάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε».