.
.
Με εξαιρετική άμυνα, 30-17 τον Διομήδη!

Μετά την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού συνέχισε νικηφόρα τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, με σημαντικό «διπλό» στο πρωτάθλημα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 30-17 του Διομήδη στο Άργος, για την 16η αγωνιστική της Handball Premier, έφτασαν τις 15 διαδοχικές νίκες και παρέμειναν στην κορυφή! Σε μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα, ο Θρύλος κυριάρχησε στο ματς, «έκλεισε» με 13-7 το ημίχρονο και έφτασε στη νίκη με +13, παίζοντας εξαιρετική άμυνα. Μελανό σημείο του ματς, ο τραυματισμός του Μοντόρο, ο οποίος αποχώρησε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Στο Άργος, δίπλα στους «ερυθρόλευκους», βρέθηκε και ο πρόεδρος του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π., Μιχάλης Κουντούρης, ο οποίος παρακολούθησε την αναμέτρηση μαζί με τον Τίμη Πουρνάρα και τον Γρηγόρη Σανίκη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και στο 17:15, προηγήθηκε με +4 (3-7), με γκολ του Οστρούτσκο. Ο Μιχαηλίδης ανέβασε τη διαφορά στο +5 (4-9), στο 19:50, με τον Μπουρζέ να «γράφει» το 11-6, στο 23:15. Με τη συμπλήρωση 26 λεπτών στο ματς, ο Ολλανδός άσος πέτυχε ένα ακόμα τέρμα, για το +7 (6-13), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους πρωταθλητές Ελλάδας μπροστά, με 13-7. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θρύλος έφτασε γρήγορα-γρήγορα στο +8 (8-16), με τέρμα του Βέμπερ (33:01), με τον Παπαδόπουλο να κάνει το 18-9, στο 35ο λεπτό. Ο Παπαδόπουλος ήταν αυτός που έδωσε «αέρα» 10 τερμάτων στους «ερυθρόλευκους», σκοράροντας στο 43:26, για το 24-14. Στη συνέχεια, στο 54ο λεπτό, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +13 (16-29), με γκολ του Μπάγιου στην κόντρα, ενώ ο Πασσιάς, με εξαιρετικό σουτ στο 58ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (17-30).

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 3-3, 3-6, 4-9, 6-12, 7-13 (ημχ.), 9-18, 13-20, 14-24, 16-25, 16-29, 17-30

Διομήδης (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τάκαλος 1, Τζίμπουλας 4, Τσιγαρίδας 2, Τσβίγετιτς 2, Ασβεστάς 4, Χατζηκωνστανίνου, Καϊμακάμης 1, Τότος, Μπετζιλαλί 1, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίφκοβιτς 1, Μούγιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Παπαδημητρίου, Κανδύνας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Μπουρζέ 2, Βέμπερ 5, Πασιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 6, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

Βύρων Παπαδόπουλος: «Πολύ σοβαρή εμφάνιση από την ομάδα μας και νίκη, που μας δίνει τη δυνατότητα να δουλέψουμε με ηρεμία για τη συνέχεια. Από την αρχή του παιχνιδιού φάνηκε, ότι ήμασταν συγκεντρωμένοι και κυρίως με την απόδοση της άμυνας μας, μπορέσαμε να πάρουμε διαφορά ασφαλείας, που κρατήσαμε μέχρι το τέλος κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο».