.
.
Με καρδιά πρωταθλητή, 27-25 την ΑΕΚ!

Την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του πρωταθλήματος έχει η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Ο Θρύλος επικράτησε με 27-25 της ΑΕΚ στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για τον τέταρτο τελικό της Handball Premier, ισοφάρισε σε 2-2 και «έστειλε» σε πέμπτο ματς τη σειρά! Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στο ματς, είχαν μεγάλο προβάδισμα (16-12, 23-17) για 50 λεπτά και εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους, έφτασαν στη νίκη επί των «κιτρινόμαυρων», φτάνοντας μια «ανάσα» από το πρωτάθλημα!

Την Τετάρτη (31/5), η ομάδα του Νίκου Γραμματικού θα δώσει τον πέμπτο και τελευταίο τελικό με την ΑΕΚ, αυτή τη φορά στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, με στόχο το 3-2 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου της Handball Premier, για δεύτερη διαδοχική χρονιά.

Στο ξεκίνημα (3:18) του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1, με γκολ του Παπαβασίλη στην κόντρα, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 3-3. Παρόλα αυτά, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν ξανά με +2 (6-4), με τον Νιόκας (9:36), ενώ ο Καραμπουρνιώτης έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων (7-4), στο 11:14. Νέο γκολ του Νιόκας (16:52) και 10-8 ο Θρύλος, ο οποίος στη συνέχεια, ισοφαρίστηκε σε 11-11, με τον Οστρούτσο να «βρίσκει» δίχτυα, με εντυπωσιακό τρόπο, για το 12-11, στο 22:20. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την κυριαρχία τους και έφτασαν και πάλι στο +3 (14-11), με τον Μπάγιο (23:48), με τον Γκρατζάν να «γράφει» το 15-12, στο 25ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον υψηλό του ρυθμό και στο 29:40, πήρε τη μεγαλύτερη του διαφορά, με τον Οστρούτσκο να διαμορφώνει το 16-12 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας «μπήκαν» δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και διατήρησαν το +4, με Παπαβασίλη (17-13, 32:44) και Νιόκας (18-14, 33:28), με τους «κιτρινόμαυρους» να μειώνουν σε 18-16. Γκολ του Μοντόρο (38:32) και 19-16 ο Θρύλος, με τον Παπαβασίλη να «χτυπάει» ξανά, για το 21-17, με τη συμπλήρωση 42 λεπτών. Στο 43:16, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν για πρώτη φορά με +5 (22-17), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου, ο οποίος έκανε και το +6 (23-17), στο 14:50! Στο 48ο λεπτό, ο Οστρούτσκο πέτυχε ένα από τα ομορφότερα γκολ του ματς, κάνοντας το 24-19, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-23. Στο 54:25, ωστόσο, ο Ολυμπιακός «ξεκόλλησε» επιθετικά, με τον Νιόκας να κάνει το 25-23. Η ΑΕΚ μείωσε σε 25-24 και 26-25, ο Παπαδόπουλος έκανε το 27-25, 31 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, με τον Μπάουερ να πιάνει πέναλτι, στο 59-40, χαρίζοντας τη νίκη (27-25) στον Θρύλο!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 4, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 4, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 2, Κεδέρης 2

Δηλώσεις:

Νίκος Γραμματικός: «Έγιναν πάρα πολλά σήμερα, θέλω να δω και το βίντεο, να βγάλω συμπεράσματα. Αυτό που θέλω να πω είναι, ότι δεν γινόταν να χάσουμε μπροστά σε αυτό τον κόσμο! Καταθέσαμε ό,τι είχαμε και... δεν είχαμε. Ευχαριστώ τους παίκτες, συγχαρητήρια, ευχαριστώ τον κόσμο. Τώρα, έχουμε τον πέμπτο τελικό, εκεί θα κριθούν όλα. Πρέπει να είμαστε ακόμα καλύτεροι σε όλους τους τομείς, όμως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτό που έχουμε καταθέσει το τελευταίο δίμηνο».

Κώστας Κοτανίδης: «Μπήκαμε από την αρχή πολύ δυνατά, πήραμε μια διαφορά, τη διατηρήσαμε σχεδόν ως το φινάλε. Η ΑΕΚ επέστρεψε, όμως δεν μπόρεσε να μας πάρει τη νίκη και έτσι, είμαστε πλέον στο 2-2. Τώρα, θα πάμε στην έδρα τους για το πέμπτο παιχνίδι. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο για τη στήριξη, πήραμε δύναμη και καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη που τόσο θέλαμε».