.
.
Με σπουδαία νίκη, πέρασε και από το Άργος!

Ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα πανηγύρισε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.-Ομίλου Ξυνή που επικράτησε με 25-24 του Διομήδη Άργους στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier. Οι Πειραιώτες μετά την ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, την εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ, έβγαλαν ένα ακόμα ντέρμπι αλώβητοι που τους καθιστά φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της σεζόν. Από κει και πέρα στο παιχνίδι με τον Διομήδη ο Θρύλος είχε τον έλεγχο από την αρχή ως το φινάλε με διαφορές ασφαλείας και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση την οποία πανηγύρισαν παίκτες και τεχνική ηγεσία.

Με +6 στο πρώτο ημίχρονο

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο από την αρχή φτάνοντας γρήγορα στο 8-4. Ο Διομήδης μείωσε προσωρινά (7-9) αλλά στη συνέχεια με δυο διαδοχικά γκολ του Καραμπουρνιώτη οι Πειραιώτες επανέφεραν τη διαφορά στο +4, φτάνοντας στο 12-8 . Στη νέα μείωση του σκορ από πλευράς γηπεδούχων σε 10-12 ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 6-0, από το οποίο προήλθε το υπέρ του 10-16, 2 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με 11-17 μετά από τέρμα του Στούμπη.

Το έλεγξε και έφυγε με τη νίκη!

Στην επανάληψη η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα και με το 25-22, 5 λεπτά πριν το φινάλε να μαρτυρά την ανωτερότητά τους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επανέλθλουν στη διεκδίκηση του ματς μείωσαν σε 23-25 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Από κει και πέρα ο Διομήδης πλησίασε σε 24-25 με πέναλτι του Αργυρού 25'' πριν το τέλος, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 24-25 Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 6-9, 7-12, 10-14, 12-17 (ημχ.), 14-17, 14-19, 16-21, 17-22, 21-25, 24-25

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης 1, Κρεμαστιώτης, Χ. Αργυρού 1, Ι. Αργυρού 9, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς 2, Μπεκιάρης, Τσάτσας, Χαντέλης, Μούγιτς 4, Άρσιτς 1, Γιόσμου 4, Δάσκαλος 1.

ΟΣΦΠ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης, Σκρόμπιτς, Στούμπης 3, Κανδύλας 3, Σανίκης 3, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 3, Φάμπατς, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος, Χάλαρης. Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 6-8, Πέναλτι: 5/5-0/0.

Ζαραβίνας: «Μεγάλη νίκη»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε μετά το ματς: «Μεγάλη νίκη σε μία δύσκολη έδρα που επικρατεί πάντα ένταση. Είμαστε ευχαριστημένοι με την απόδοση μας στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού με μικρές στιγμές έλλειψης συγκέντρωσης και για αυτό δεν… καθαρίσαμε πιο εύκολα το ματς. Παρόλα αυτά μένουμε στην ουσία, νικήσαμε σε ένα ακόμα ματς εκτός έδρας. θα δούμε τα λάθη μας και συνεχώς θα προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε».