.
.
Με το «δεξί» στη Β’ φάση, 32-26 τον Αερωπό!

Με το «δεξί» στο 2022, αλλά και στη Β’ φάση του πρωταθλήματος, «μπήκε» η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος επικράτησε με 32-26 του Αερωπού Έδεσσας στο κλειστό γυμναστήριο «Μάνος Λοΐζος», για την 1η «στροφή» του Β’ γύρου της Handball Premier, παρουσιάζοντας θετικά σημάδια, ένα μήνα μετά την τελευταία του αγωνιστική δράση. Οι «ερυθρόλευκοι», που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά μετά τις 19/12 και τη νίκη (36-24) επί του Δούκα στην Νίκαια, στο φινάλε της Α’ φάσης του πρωταθλήματος, πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα απέναντι στην ομάδα της Έδεσσας και έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα. Στο πρώτο τους ματς στη νέα χρονιά, οι Πειραιώτες, που έπαιξαν χωρίς τους Μοντόρο και Δεληχρήστο, αλλά με τους νεοαποκτηθέντες Κρητικό και Μπάουερ, πήραν από νωρίς το προβάδισμα απέναντι στον Αερωπό, το οποίο διαχειρίστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και με πρώτο σκόρερ τον Παπαδόπουλο, με οκτώ γκολ, πανηγύρισαν μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα…

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1) από τον Αερωπό, όμως απάντησε άμεσα, ισοφάρισε (1-1) με τον Οστρούτσκο (1:49) και πέρασε μπροστά με 2-1, με γκολ του Μπάγιου (2:59). Με ωραίο τέρμα του Κανδύλα στο 4:50, ο Θρύλος προηγήθηκε ξανά (3-2), μετά την ισοφάριση που δέχθηκε (2-2), έκανε το 4-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου (5:34) και στη συνέχεια, ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά επί των φιλοξενούμενων στο +3 (5-2), με τον Πασσιά (6:14). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο 9-3 στο πρώτο δεκάλεπτο, με γκολ του Καραμπουρνιώτη (9:20), με τον οποίο «βρήκαν» δίχτυα και για το 10-4, στο 11:46, όμως στα επόμενα τρία λεπτά, δέχθηκαν ένα σερί 3-0 από την ομάδα της Έδεσσας, για το 10-7. Με νέο πέναλτι του Παπαδόπουλου (15:56), οι Πειραιώτες έφτασαν στο 11-7 επί του Αερωπού, έπειτα με τον Δομπρή (18:00) στο 12-8 και στη συνέχεια, με δύο τέρματα του Μπούντιτς (19:26), διατήρησαν το προβάδισμα του +4 (13-9, 14-10). Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη συνέχισε με την ίδια εικόνα στα επόμενα λεπτά και κράτησε τη διαφορά των τεσσάρων γκολ επί του Αερωπού, σκοράροντας δύο φορές με τον Πασσιά (28:31, 29:38), πρώτα για το 17-13 και έπειτα, για το 18-14 του ημιχρόνου.

Στο 32:00, ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά επί των φιλοξενούμενων στο +5 (20-15), με τον Οστρούσκο, «μπαίνοντας» με τον καλύτερο τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια, «έγραψε» το 23-20, με τον Καραμπουρνιώτη (38:00) και το 24-20, με ωραίο τέρμα του Παπαβασίλη (40:00). Με γκολ του Μπούντιτς (54:20), ο Θρύλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 30-23, έπειτα, με τον Κουκουλά (57:00) κράτησε το προβάδισμα του +7 (31-24) και έτσι, με τον Παπαδόπουλο στο φινάλε (60:00), διαμόρφωσε το τελικό 32-26 κόντρα στον Αερωπό Έδεσσας…

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 8-3, 10-6, 13-10, 15-11, 18-14 (ημχ.), 21-17, 23-20, 27-21, 28-23, 30-23, 32-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 1, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 5, Παπαβασίλης 3, Μπούντιτς 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 3, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 4, Μπάουερ

Αερωπός Έδεσσας (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Δάιος, Τσέλιος 2, Μήγγας 4, Κραλλής 2, Μπουτκάρης, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Καράτζιος, Μαρίνος, Πετρίτσκο, Τοκάρεβ 3, Κυριακού 8, Γιαννούσης, Κρίβιτς, Μποκάρεβ 7

Δηλώσεις:

Γιώργος Καρασαββίδης: «Μόνο στην αρχή του ημιχρόνου η άμυνα μας δεν ήταν τόσο καλή. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν όπως έπρεπε, με δεδομένο ότι είχαμε να παίξουμε πάνω από ένα μήνα και απουσίαζε και ο Μοντόρο, που είναι σημαντικός στο παιχνίδι μας. Είχαμε ένα πρόβλημα στα ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο, δεχτήκαμε τέσσερα γκολ έτσι και αυτό κράτησε τον Αερωπό κοντά στο σκορ. Το υπόλοιπο παιχνίδι, η επιθετική μας γραμμή, τα τρεξίματα μας ήταν καλά, η άμυνα δεν ήταν και στα 60 λεπτά. Κάθε ματς το βλέπουμε σαν τελικό, στη Δράμα δεν έχουμε περάσει ποτέ εύκολα, άρα πρέπει να πάμε καλά προετοιμασμένοι και συγκεντρωμένοι. Θα είμαστε όλοι, σχεδόν όλοι και θα πάμε να κερδίσουμε».

Νίκος Κρητικός: «Προσπαθήσαμε να βρούμε ρυθμό, η ομάδα προερχόταν από διακοπή λόγω των Εθνικών ομάδων. Νομίζω, βγάλαμε κάποια στοιχεία που θέλαμε, ήμασταν λίγο χαλαροί στην άμυνα μερικές στιγμές, αλλά η ομάδα βρήκε τις λύσεις. Ο χρόνος είναι με το μέρος μας και πιστεύω, ότι παιχνίδι με παιχνίδι, θα παρουσιαζόμαστε πιο βελτιωμένοι, ώστε να είμαστε έτοιμοι στα πολύ κρίσιμα ματς που έρχονται στη συνέχεια».