.
.
Με ψυχή Πρωταθλητή Ευρώπης, βήμα πρόκρισης στο Final-8

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση του στο Final-8 του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 11-10 της Ζόλνοκ, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Παπαστράτειο, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης, με τη συμπαράσταση των φιλάθλων τους, που δεν σταμάτησαν στιγμή να τραγουδούν, δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, επέστρεψαν στο παιχνίδι μετά το 5-2 της Ζόλνοκ, προηγήθηκαν με 11-9 ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα και με τον Γιόσιπ Παβιτς να σταματάει το σουτ του Ζάλανκι, τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς πήραν μια πολύ σπουδαία και σημαντική νίκη για τη συνέχεια. Ο Θρύλος με τους τρεις βαθμούς της νίκης αποσπάστηκε στο βαθμολογικό πίνακα από την Ουγγρική ομάδα. Με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων ο Ολυμπιακός βρίσκεται στην τρίτη θέση του ομίλου με 18 βαθμούς, αφήνοντας πλέον στην τέταρτη θέση τη Ζόλνοκ που παρέμεινε στους 15. Την επόμενη αγωνιστική οι «ερυθρόλευκοι» θα ταξιδέψουν στην Κροατία για να αντιμετωπίσουν την Μπλάντοστ (27/3).

Οι άμυνες τον πρώτο λόγο

Με τις δυνατές άμυνες και τους δυο τερματοφύλακες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο ξεκίνησε ο αγώνας στο Παπαστράτειο. Το σκορ άνοιξε στο 5:15 με τον Γενηδουνιά να φεύγει στην κόντρα, μετά από μια ακόμα μεγάλη επέμβαση του Πάβιτς κάτω από τα «ερυθρόλευκα» δοκάρια και να κάνει το 1-0. Ο Λάζιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα, σκοράροντας στον παίκτη παραπάνω για τη Ζόλνοκ. Με τον ίδιο τρόπο και με σκόρερ τον Κις αυτή τη φορά, η Ουγγρική ομάδα πέρασε μπροστά με 2-1 την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός είχε 0/3 στις επιθέσεις στον παίκτη παραπάνω. Μια ακόμα εξαιρετική επέμβαση του Πάβιτς, διατηρεί το 1-2 στον αγώνα. Ο Μουρίκης στην εκπνοή του πρώτου οκταλέπτου έκανε το 2-2 σκοράροντας από τη θέση του φουνταριστού.

Ίδια η εικόνα και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου με τον αρχηγό του Ολυμπιακού, να σταματάει μια ακόμα επίθεση των φιλοξενούμενων στον παίκτη παραπάνω. Το 2-3 έγινε από τον Πρλαϊνοβιτς στο 5:09, μετά από αποβολή του Αργυρόπουλου. Η Ζόλνοκ με σκόρερ τον Ράσοβιτς αποσπάστηκε με δυο γκολ διαφορά (4-2 στο 4:02) με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να μην είναι αποτελεσματικός στον παίκτη παραπάνω. Με δυο γκολ μέσα σε ένα λεπτό και σκόρερ τους Ομπράντοβιτς και Μυλωνάκη, στον παίκτη παραπάνω, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 5-4, φέρνοντας μετά από ώρα το παιχνίδι στο γκολ, σκορ που έμεινα μέχρι το ημίχρονο της αναμέτρησης.

Αντεπίθεση και προβάδισμα

Ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, έφερε το ματς στα ίσα, στο 5-5, σκοράροντας στο 6:00 του τρίτου οκταλέπτου, στον παίκτη παραπάνω. Νέα ισοπαλία, η τέταρτη στην αναμέτρηση, με τον Γούνα να απαντάει στο γκολ του Μπάτορι και το σκορ να είναι στο 6-6, 4:36 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Ομπράντοβιτς έφτασε και αυτός τα δυο τέρματα, διαμορφώνοντας το 7-7. Νέο προβάδισμα της Ζόλνοκ με 8-7 για να έρθει άμεσα η «ερυθρόλευκη» απάντηση, με τον Μουρίκη, για το 8-8, 1:15 πριν το τέλος της περιόδου. Για πρώτη φορά, μετά την έναρξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά, με 9-8, χάρη στο τέρμα του Αλέξανδρου Γούνα ακριβώς στη λήξη του τρίτου οκταλέπτου.

Τεράστια νίκη-βήμα πρόκρισης στο Final-8

Δυνατές μονομαχίες στο τελευταίο οκτάλεπτο και σχεδόν τέσσερα αγωνιστικά λεπτά να κυλάνε χωρίς κάποιο γκολ για καμία από τις δυο ομάδες. Ο Ζάλανκι ήταν αυτός που σκόραρε για το 9-9 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε στην αμέσως επόμενη επίθεση και ανέκτησε το προβάδισμα με τον Μπούσλιε να κάνει το 10-9, στο 3:41. Αποφασιστική η επόμενη άμυνα για τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου να διατηρούν την πρωτοπορία και ενώ απέμεναν λιγότερο από δυο λεπτά. Ο Μπούσλιε έδωσε «αέρα» δυο γκολ στους Πρωταθλητές Ευρώπης, με 11-9, 1:04 πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Πάβιτς με τεράστια απόκρουση στο 00:03, κράτησε το 11-10, δίνοντας μια πολύ σπουδαία και καθοριστικής σημασίας νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 5-3, 2-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (κόντρα, 5:15), 1-1 Λάζιτς (π/π, 3:52), 1-2 Κις (π/π, 1:42), 2-2 Μουρίκης (φουνταριστός, 00:01)

2ο οκτάλεπτο: 2-3 Πρλαϊνοβιτς (π/π, 5:09), 2-4 Ράσοβιτς (περιφέρεια, 4:02), 2-5 Λάζιτς (π/π, 2:44), 3-5 Ομπράντοβιτς (π/π, 2:12), 4-5 Μυλωνάκης (π/π, 1:10)

3ο οκτάλεπτο: 5-5 Γενηδουνιάς (π/π, 6:00), 5-6 Μπάτορι (π/π, 5:21), 6-6 Γούνας (π/π, 4:36), 6-7 Ζάλανκι (π/π, 3:59), 7-7 Ομπράντοβιτς (π/π, 2:41), 7-8 Πρλαϊνοβιτς (περιφέρεια, 1:46), 8-8 Μουρίκης (π/π, 1:15), 9-8 Γούνας (π/π, 00:00)

4ο οκτάλεπτο: 9-9 Ζάλανκι (περιφέρεια, 4:26), 10-9 Μπούσλιε (π/π, 3:41), 11-9 Μπούσλιε (περιφέρεια, 1:04), 11-10 Ζάλανκι (περιφέρεια, 00:54)

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 2, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος

Ζόλνοκ: Νάγκι, Ανχιάλ, Μπάτορι 1, Ζάλανκι 3, Γιάνσικ, Σάτμπαρι, Άλεξιτς, Ράσοβιτς Β. 1, Πρλαϊνοβιτς 2, Λάζιτς 2, Κις 1, Τέλεκι, Κάρδος

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θοδωρής Βλάχος, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης τα εξής: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη. Οι δυο ομάδες ισοβαθμούσαν και ο νικητής σήμερα θα έπαιρνε ένα μικρό προβάδισμα στην βαθμολογία. Ήταν ένας πολύ δυνατός αγώνας ανάμεσα στις δυο ομάδες που έχουν κατακτήσει τους δυο τελευταίους τίτλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Το σημαντικό είναι ότι πήραμε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Δεν ξεκινήσαμε καλά, βρεθήκαμε με τρία γκολ πίσω, αλλά επιστρέψαμε στο παιχνίδι, πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε για τα υπόλοιπα παιχνίδια».

Ο Άντρο Μπούσλιε, δήλωσε από την πλευρά του στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν μια πολύ σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Δεν ξεκινήσαμε καλά στην επίθεση μας. αλλά στη συνέχεια βρήκαμε το ρυθμό μας και μετά το ημίχρονο κάναμε ότι έπρεπε και φτάσαμε στη νίκη. Είναι μια πολύ σημαντική νίκη στο δρόμο για το Final-8 και ευχαριστούμε και τον κόσμο μας που ήταν στο πλευρό μας και δεν σταμάτησε να τραγουδάει».