.
.
Μια «ανάσα» από το τρεμπλ οι πρωταθλήτριες Ευρώπης!

Μια «ανάσα» από την κατάκτηση του 9ου διαδοχικού πρωταθλήματος βρίσκεται η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επικράτησαν με 18-8 του ΑΝΟ Γλυφάδας εκτός έδρας, για τον δεύτερο τελικό της Α1 και έκαναν το δεύτερο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του τίτλου! Τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν επί του ΑΝΟΓ στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και με πρώτη σκόρερ την Κρίστμας με πέντε γκολ, έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών, πλησιάζοντας ακόμα πιο κοντά στο 13ο πρωτάθλημα! Την Πέμπτη (26/5) στις 18:30, οι «ερυθρόλευκες» επιστρέφουν στην έδρα τους, στο Παπαστράτειο, όπου υποδέχονται τη Γλυφάδα, για τον τρίτο τελικό, με στόχο το 3-0 και την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του δεύτερου διαδοχικού τρεμπλ.

Στο +7 η διαφορά στο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ (0-1) στο 6:04, με την Ξενάκη, ενώ διπλασίασε τα τέρματα του στο 4:03, με την Μ. Πλευρίτου, για το 2-0 κόντρα στη Γλυφάδα. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης συνέχισαν με εξαιρετική άμυνα και «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο με σκορ 4-0 επί του ΑΝΟ Γλυφάδας, αφού «βρήκαν» δύο φορές ακόμα δίχτυα, με ωραία τελειώματα της Κρίστμας (2:15, 1:37). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (7:02), οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (0-6), με Ξενάκη και Μ. Πλευρίτου, με την Ε. Νίνου να σκοράρει στο 6:37 το πρώτο γκολ (1-6) των γηπεδούχων. Στο 2:21, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +7 (2-9), με σουτ της Σιούτη, με την Ξενάκη να διαμορφώνει το 10-3, σκορ ημιχρόνου!

Προβάδισμα +11, νίκη με 18-8!

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκαν» οι πρωταθλήτριες Ευρώπης στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 1:35, έφτασαν στο +10 (4-14) επί της Γλυφάδας, με τέρματα των Σλίκινγκ, Κρίστμας, Μυριοκεφαλιτάκη και Β. Πλευρίτου. Ο ΑΝΟ Γλυφάδας μείωσε, με την Γρηγοροπούλου, με το τρίτο οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται με 14-5 υπέρ των «ερυθρόλευκων». Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Θρύλος βρέθηκε και στο +11 (5-16, 6-17), επικρατώντας τελικά με 18-8 της Γλυφάδας, για τον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος της Α1.

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 3-6, 2-4, 3-4

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ξενάκη (6:04), 0-2 Μ. Πλευρίτου (4:03), 0-3 Κρίστμας (2:15), 0-4 Κρίστμας (1:37)

2ο οκτάλεπτο: 0-5 Ξενάκη (7:49), 0-6 Μ. Πλευρίτου (7:02), 1-6 Ε. Νίνου (6:37), 1-7 Β. Πλευρίτου (6:06), 2-7 Αντωνιάδη (3:56), 2-8 Κρίστμας (3:09), 2-9 Σιούτη (2:21), 3-9 Αντωνιάδη (1:59), 3-10 Ξενάκη (1:44)

3ο οκτάλεπτο: 3-11 Σλίκινγκ (7:06), 4-11 Κοντογιάννη (3:33), 4-12 Κρίστμας (3:05), 4-13 Μυριοκεφαλιτάκη (2:20), 4-14 Β. Πλευρίτου (1:35), 5-14 Γρηγοροπούλου (1:05)

4ο οκτάλεπτο: 5-15 E. Πλευρίτου (5:53), 5-16 Ε. Πλευρίτου (5:02), 6-16 Ε. Νίνου (4:53), 6-17 Μυριοκεφαλιτάκη (4:12), 7-17 Κοντογιάννη (2:03), 8-17 Κοντογιάννη (1:17), 8-18 Κρίστμας (0:49)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 2, Σλίκινγκ 1, Ελευθεριάδου, Κανετίδου, Ξενάκη 3, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 2, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 5, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Τριχά, Τορνάρου

AΝΟ Γλυφάδας (Θεόδωρος Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Π. Νίνου, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Ε. Νίνου 2, Αντωνιάδη 2, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας, Φουντωτού, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 3, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου

Αλεξάνταρ Τσίριτς: «Περιμέναμε τον αγώνα έτσι, είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα. Συγχαρητήρια στα κορίτσια μου, έδωσαν πολλή ενέργεια, για να κάνουν ένα ακόμα βήμα για τον τίτλο του πρωταθλητή. Ήμασταν πολύ καλοί στην άμυνα, δείξαμε την ποιότητα μας και ξεπεράσαμε κάθε κατάσταση. Συγχαρητήρια και στη Γλυφάδα, έδωσε το καλύτερο που μπορούσε, αξίζει να βρίσκεται στους τελικούς και για άλλη μία φορά, συγχαρητήρια στις αθλήτριες μου».

Ιωάννα Σταματοπούλου: «Προσπαθήσαμε να δώσουμε το 100% του εαυτού μας, γιατί παίζαμε εκτός έδρας και έπρεπε να είμαστε σοβαρές, για να φέρουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Νομίζω, το καταφέραμε αυτό, το τελικό σκορ τα λέει όλα, δείξαμε τι σημαίνει Ολυμπιακός και πόσο θέλουμε να κλείσουμε τη χρονιά με το πρωτάθλημα! Περιμένουμε τον κόσμο μας την Πέμπτη, στον τρίτο τελικό. Το έχω ξαναπεί, ο κόσμος μας είναι ένας ακόμα παίκτης για εμάς, τους περιμένουμε, ώστε να μας βοηθήσουν και να πανηγυρίσουμε μαζί».