.
.
Μόνος πρώτος στην κορυφή της Volleyleague

Ο λαβωμένος από τους τραυματισμούς Ολυμπιακός (Clark, Χριστοφιδέλης), αντιμετώπιζε σήμερα την νεοφώτιστη ΜΕΝΤ στο Ρέντη με στόχο να πετύχει ακόμα μια νίκη η οποία θα τον διατηρούσε στην κορυφή της Volleyleague. Ο Δημήτρης Καζάζης παρά τις ελλείψεις που είχε η ομάδα του, ξεκίνησε τον  αγώνα με τους Σμαραγδή και Πελεκούδα στην θέση των Γιούρισιτς, Τακουρίδη ενώ στο δεύτερο σετ πέρασε ο Σωτηρίου στην θέση του Ντιάτσκοφ και ο Βολουδάκης στην θέση του Στεφάνου. Ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική μιας και η ΜΕΝΤ έδειξε δείγματα ομάδας που δεν ανήκει στην μεγάλη κατηγορία, αφού στο δεύτερο σετ οι παίκτες της έκαναν 3 φορές λάθος θέσεις.

Το κέρδος των ερυθρόλευκων από τον αγώνα είναι φυσικά η νίκη που τους κράτησε στην κορυφή της Volleyleague, η επανεμφάνιση του Νίκου Σμαραγδή σε φουλ αγωνιστικούς ρυθμούς μετά από τον σοβαρό τραυματισμό του και ο ικανοποιητικός βαθμός ετοιμότητας των αθλητών που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής έως σήμερα.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο υποτιμώντας τους αντιπάλους του και δέχθηκε τον αιφνιδιασμό από την ΜΕΝΤ που προηγήθηκε 6-8 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ και πάλεψε το σετ μέχρι το 15-13. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι με πολύ καλό σέρβις και λύσεις από τον Σμαραγδή και τον Κοκκινάκη κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο Δημήτρης Καζάζης επέλεξε να ξεκουράσει τον Andrey Diachkov, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στον Σωτήρη Σωτηρίου. Το ίδιο έγινε και με τους λίμπερο, με τον Στεφάνου, να παραχωρεί την θέση του στον Βολουδάκη. Οι Ερυθρόλευκοι με όπλο την πίεση από το σέρβις έφτασαν στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με σκορ 8-5. Όταν το σκορ έφτασε στο 12-5 ήταν η σειρά του Θάνου Μαρούλη, να περάσει στην θέση του Κώστα Προύσαλη. Η πίεση στο σέρβις από τον Ολυμπιακό, οι άσχημες επιλογές στην επίθεση της ΜΕΝΤ και οι λάθος θέσεις που έκαναν τουλάχιστον 3 φορές δεν άφησαν περιθώρια για κάτι καλύτερο στους φιλοξενούμενους που έχασαν τελικά με 25-13 το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ ο Πελεκούδας έδωσε το δικό του σόου από την γραμμή του σέρβις. Το σκορ ήταν ισόπαλο 4-4 όταν ο νεαρός κεντρικός του Ολυμπιακού άρχισε να σερβίρει και όταν έφυγε ο φωτεινός πίνακας έγραφε 13-5. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να πιέζουν στο σέρβις παίρνοντας κι άλλους άσσους με τον Σωτηρίου και την ΜΕΝΤ να έχει πραγματοποιήσει ελάχιστες επιθέσεις δίνοντας έτσι πολλούς πόντους στους γηπεδούχους από λάθος επιθετικές επιλογές και αδυναμία στην υποδοχή. Το σετ τελείωσε στο 25-13.

Τα σετ: 25-18 (22’), 25-13 (22’), 25-13 (21’)

Διακύμανση:
1ο Σετ: 6-8, 16-14, 21-15, 25-18

2ο Σετ: 8-3, 16-9, 21-13, 25-13

3ο Σετ: 8-4, 16-5, 21-10, 25-13

Ολυμπιακός (Καζάζης): Τζελάτης 10 (64% επίθεση, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 8 (1 άσσος, 67% υποδοχή με 67% άριστες, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4 άσσους, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 6 (62% επίθεση, 1μπλοκ), Σωτηρίου 6 (4 άσσους), Diachkov 3 (1 άσσος), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Στεφάνου (Λ) (67% υποδοχή με 33% άριστες), Βολουδάκης (Λ), Jurisic, Τακουρίδης.

Μ.Ε.Ν.Τ. (Γκολίτσης): Χατζηηλιάδης 8 (29% υποδοχή, 33% επίθεση, 2 μπλοκ), Αντιφάκος 6 (27% επίθεση, 3 μπλοκ), Σάκογλου 5 (25% επίθεση), Παπαϊακώβου 5 (1 μπλοκ), Paris 4 (1 μπλοκ), Παπαπαναγιώτου 2 (1 μπλοκ), Αντωνιάδης (Λ) (62% υποδοχή με 38% άριστες), Μάντζιος, Χρυσάφης, Παντίρης.

Δημήτρης Καζάζης:

«Το ζητούμενο σήμερα ήταν οι 3 βαθμοί της νίκης και ταυτόχρονα να δώσουμε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές μας. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τους παίκτες μιας και είχαμε πάρα πολύ καλή απόδοση. Έχουμε βρει αγωνιστικό ρυθμό ενώ μπορέσαμε να ξεκουράσουμε και κάποιους και αυτό είναι πολύ ευχάριστο για την συνέχεια.»

Νικος Σμαραγδής:

«Ο αντίπαλος ήταν κατώτερος, εγώ προσωπικά χαίρομαι πάρα πολύ που ξαναμπήκα και είμαι 100% ενεργός. Θέλω πάρα πολύ να βοηθήσω την ομάδα μου και καθημερινά δουλεύω πολύ σκληρά στις προπονήσεις για αυτό το λόγο. Θέλω να ευχαριστήσω όλο το τιμ που μου συμπαραστάθηκε όλο αυτό το διάστημα και έχει ξοδέψει πάρα πολλές ώρες για την αποκατάσταση μου έτσι ώστε να επανέλθω σε αγωνιστική κατάσταση.»