.
.
Νίκησαν και στο Καματερό οι Παγκορασίδες!

Νικηφόρα πέρασαν από το Καματερό οι Παγκορασίδες της Ακαδημίας Χάντμπολ του Ολυμπιακού, οι οποίες επικράτησαν με 21-16 επί της τοπικής ομάδας, το απόγευμα του Σαββάτου (21/1) για το Πρωτάθλημα Παγκορασίδων Α της ΕΣΧΑ. Με την Βασιλική Ωρολογά να πετυχαίνει 8 τέρματα και την Μαρία Ρέμμα να προσθέτει ακόμα 6, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης σε μία δύσκολη έδρα, χάρη στην συγκέντρωση που έδειξαν στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα.

Στην αναμέτρηση στο Καματερό, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 3-1 χάρη σε εύστοχο πέναλτι της Ωρολογά. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχες ισορρόπησαν την κατάσταση (3-3), ενώ κατάφεραν να βρουν απάντηση σε κάθε προβάδισμα του Ολυμπιακού, φτάνοντας μέχρι το ημίχρονο στο 8-8. Με την έναρξη της επανάληψης, οι Πειραιώτισσες ξεκίνησαν μουδιασμένα και δέχθηκαν δύο γρήγορα τέρματα (8-10), όμως στη συνέχεια ανέτρεψαν την κατάσταση και αφού πρώτα ισοφάρισαν με την Πασχαλούδη (11-11), κατάφεραν να προσπεράσουν με 13-11 χάρη στα δύο τέρματα της Ρεμμα. Με λιγότερο από 10’ να απομένουν, το Καματερό ισοφάρισε σε 15-15, όμως σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν χαρακτήρα και με ένα επιμέρους 6-1, έφτασαν στο τελικό 21-16 με την Σιτσάκη να γράφει τον επίλογο μίας πολύ σημαντικής νίκης ενόψει της συνέχειας.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 4-6, 6-6, 8-8 (ημχ.), 9-8, 11-12, 14-14, 16-17, 16-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Σκαρλος) Ανδριώτη, Πασχαλούδη 2, Ωρολογά 8, Μητσάκου 2, Τεμπέλη, Σιτζάκη 2, Ρέμμα 6, Ριζογιάννη 1, Κακαβόγιαννη, Ταμβακίδη