.
.
Νίκησαν τον Άρη Νίκαιας (31-27) και «βλέπουν» κορυφή οι Έφηβοι

Με απίστευτη θέληση και πάθος, οι Έφηβοι του Ολυμπιακού κατάφεραν να επικρατήσουν το βράδυ της Κυριακής (3/4) επί του Άρη Νίκαιας με 31-27 στην προτελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΧΑ και να πανηγυρίσουν μια νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» με νίκη απέναντι στην ΑΕΚ στην τελευταία αγωνιστική, θα ολοκληρώσουν μια σπουδαία ανατροπή και θα φτάσουν στην κατάκτηση της πρώτης θέσης του πρωταθλήματος. Μετά την ήττα του πρώτου γύρου από τον Άρη Νίκαιας, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε αποφασισμένος για τη νίκη και ήταν κυρίαρχος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ενώ είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Πέτρο Βαμβακάρη, ο οποίος αναδείχθηκε πρώτος σκορερ του αγώνα με 10 τέρματα, 5 εκ των οποίων σημειώθηκαν στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Τώρα η προσοχή όλων στρέφεται στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής απέναντι στην ΑΕΚ, με την ημερομηνία διεξαγωγής της αναμέτρησης να μην έχει επιβεβαιωθεί ακόμη.

Στην αναμέτρηση με τον Άρη Νίκαιας, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αποφασισμένοι από το ξεκίνημα και με «δράστη» τον Παπαδονικολάκη σε δύο περιπτώσεις, πήραν προβάδισμα στο σκορ με 4-1 στο 7:41. Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφεραν να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα με τον Βαμβακάρη να φεύγει στην κόντρα και να σκοράρει για το 7-3 περίπου στα μισά του πρώτου μέρους. Ο ίδιος παίκτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το 9-5 για τον Ολυμπιακό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-11. Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, έτσι και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Νίκου Γραμματικού μπήκε στον αγώνα με ορμή, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να «τρέξουν» ένα επιμέρους 6-1 στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης και με το όμορφο τελείωμα του Βαμβακάρη να διαμορφώσουν το 20-12. Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 20-16, ευστοχώντας σε δύο πέναλτι, με τον Προκοπίου να είναι αυτός ο οποίος τελικά έδωσε τέλος στο επιθετικά «άκαρπο» πεντάλεπτο των «ερυθρολεύκων», για το 21-16 ακριβώς στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Νικαιώτες πίεσαν εκ νέου και μείωσαν στο -4 τη διαφορά, όμως ο Βαμβακάρης σε δύο περιπτώσεις κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 26-22, 8’ πριν το φινάλε. Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο -2 (26-24), στη συνέχεια η ομάδα του Νίκου Γραμματικού δεν έχασε τη συγκέντρωσή της, αντέδρασε ψύχραιμα στο κρίσιμο σημείο του αγώνα και με τους Παπαδονικολάκη και Τσορτέκη, κατάφερε να φτάσει και πάλι στο +4, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού, για το 30-26. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, ο Άρης Νίκαιας μείωσε σε 30-27, ενώ ο Βαμβακάρης στην εκπνοή του αγώνα ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, επισφραγίζοντας με αυτόν τον τρόπο μια σημαντική νίκη για τον Ολυμπιακό με τελικό σκορ 31-27.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Νίκος Γραμματικός) Ανδριώτης, Οικονόμου 2, Γκορόγιας, Βαμβακάρης 10, Κουτουλογένης 2, Τσωράκης, Στεφανίδης, Τσελεμπής, Ρούσος 2, Βληκίδης, Παπαδονικολάκης 5, Τσορτέκης 6, Προκοπίου 4, Γραμματικός, Μπουρλόκας

ΓΝΟΝ Ο ΑΡΗΣ (Γιάννης Γρηγοράκης) Ρασπίτσος, Αλωπούδης 1, Ανδρεόπουλος, Ξυπνητος, Κομποθρέκας, Μαυρομάτης, Τζώρτζης, Ασβεστάς 1, Σουρμελίδης 2, Πατσουλίνης 1, Παϊπάης 5, Δημητριάδης, Ασλανίδης 3, Καλαμπόκης 8, Σιμόπουλος 5