.
.
Νίκη απέναντι στην Αργυρούπολη για τις Κορασίδες!

Ακόμα ένα νικηφόρο αποτέλεσμα πανηγύρισαν οι Κορασίδες του Ολυμπιακού, οι οποίες επικράτησαν με 81-39 επί του ΑΟΝ Αργυρούπολης, το πρωί της Κυριακής (12/3) στο βοηθητικό του ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν εύκολα τη νίκη στην εξ αναβολής 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος απέναντι στην ομάδα της Αργυρούπολης, με τη Στεργιανού να πετυχαίνει 28 πόντους και την Γαλάννη να σημειώνει ακόμα 20. Το επόμενο Σάββατο (18/3) η ομάδα του Νίκου Καγιαμανίδη θα υποδεχθεί την Ελευθερία Μοσχάτου για την 21η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Στην αναμέτρηση με την Αργυρούπολη, ο Ολυμπιακός πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία στο σκορ και έφτασε να προηγείται με 32-5 στο πρώτο δεκάλεπτο, μετά από 5 συνεχόμενους πόντους της Στεργιανού. Στην δεύτερη περίοδο, η Προβιά ανέλαβε τις επιθετικές πρωτοβουλίες της ομάδας της, πετυχαίνοντας τους 10 από τους πρώτους 15 πόντους για τον Ολυμπιακό, ενώ το ημίχρονο έκλεισε και πάλι με τη Στεργιανού να διαμορφώνει το 43-14. Το δεύτερο τρίποντο της Αλέξη βοήθησε τις «ερυθρόλευκες» να φτάσουν στο 67-21 στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στην τελευταία περίοδο, το τρίποντο της Γαλάνη διαμόρφωσε το τελικό 81-39, «σφραγίζοντας» παράλληλα τη νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 32-5, 43-14 (ημχ), 67-21, 81-39

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Νίκος Καγιαμανίδης) Γαλάνη, Κούρτη Ευδ., Αναγνώστου, Στεργιανού, Κούρτη Ευαγ., Προβιά, Μπανια, Σημαιοφορίδου, Αλέξη, Κώνστα, Κωστακοπούλου