.
.
Νίκη και κορυφή για τις Κορασίδες, 3-0 τον Ιωνικό!

Την 18η συνεχόμενη νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις πέτυχαν οι Κορασίδες του Ολυμπιακού, οι οποίες επικράτησαν επί του Ιωνικού με 3-0 σετ, το μεσημέρι του Σαββάτου (11/3) στο «Μελίνα Μερκούρη». Τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα σετ απέναντι στην ομάδα της Νίκαιας και πλεόν, μετά τη νίκη στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου, χρειάζονται έναν βαθμό στα εναπομείναντα τρία παιχνίδια, για να «σφραγίσουν» και τυπικά την πρώτη θέση. Το επόμενο Σάββατο (18/3), ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Εθνικό ΟΦΠΦ, για την 10η αγωνιστική του β γύρου, ενώ εκκρεμεί και η εξ αναβολής εντός έδρας αναμέτρηση με το Αιγάλεω.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση με τον Ιωνικό και προηγήθηκαν με 8-4, μετά από πρώτο χρόνο και μπλοκ της Δημητρίου. Το έξυπνο πέρασμα της Βασιλικής Ζαφειρίου και ο άσσος της Δαγρέ έφεραν το 10-5, ενώ λίγο αργότερα ο άσσος της Βασιλικής διαμόρφωσε το 14-8. Σε εκείνο το σημείο, η έτερη Ζαφειρίου, η Βίβιαν, πίεσε από τη θέση του σερβίς, με τον Ολυμπιακό να τρέχει σερί 8-0 και να φτάνει στο 22-9 μετά το διπλό μπλοκ από Δαγρέ-Ελευθεριάδου. Το πρώτο σετ ήρθε στον Ολυμπιακό, μετά από 5 πόντους, με τον πρώτο χρόνο της Δημητρίου να διαμορφώνει το 25-11 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε «κεφάλι» με το κερδισμένο μπλοκ άουτ της Δαγρέ (5-3), ενώ το ωραίο πλασέ της Βίβιαν Ζαφειρίου έφερε γρήγορα το 10-6. Η διαγώνιος του Ολυμπιακού συνέχισε να αποτελεί μόνιμη απειλή από το σερβίς και με νέο άσσο διαμόρφωσε το 16-7 στα μέσα του σετ. Το μπλοκ της Δημητρίου και η επίθεση της Δαγρέ έφεραν το +10 για τις Πειραιώτισσες (21-11), ενώ στη συνέχεια, ο άσσος της Κτενά έδωσε στον Ολυμπιακό το πρώτο σετ μπολ, για το 24-14. Οι «ερυθρόλευκες» πήραν και τον επόμενο πόντο, φτάνοντας στο 25-14 που διπλασίασε το προβάδισμα τους στα σετ.

Στο τρίτο, και πιο ανταγωνιστικό όπως αποδείχθηκε, σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και πάλι από το ξεκίνημα (6-3), όμως ο Ιωνικός «απάντησε» με σερί τριών πόντων, ισοφαρίζοντας σε 6-6. Ο άσσος της Δαγρέ βοήθησε τον Ολυμπιακό να «ξεκολλήσει» στο +2 (8-6), ωστόσο η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να περοσπεράσει με 11-14. Η Ελευθεριάδου έδωσε τις επιθετικές λύσεις στην ομάδα της, πρώτα με δυνατό χτύπημα στην διαγώνιο και στη συνέχεια με δύο σερί άσσους, βοηθώντας τις «ερυθρόλευκες» να περάσουν και πάλι μπροστά με 17-15. Διπλό «στοπ» από Λιάλιου και Μαραβέλια κοντά στο φιλέ, έφερε τον Ολυμπιακό στο 21-18, ενώ το τελικό 25-20 διαμορφώθηκε από το έξυπνο πλασέ της Ελευθεριάδου, ολοκληρώνοντας έτσι τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0.  25-11, 25-14, 25-20

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-9, 25-11

2ο σετ: 8-4, 16-7, 21-11, 25-14

3ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης) Δημητρίου, Στύλιου, Λιάλιου, Δαγρέ, Ελευθεριάδου, Παπαθανασίου, Μαραβέλια, Κτενά, Σκλαβενίτη, Τριαντοπούλου, Ζαφειρίου Β, Ζαφειρίου Π.