.
.
Νίκη (5-12) στον Λαιμό, μια «ανάσα» από το πρωτάθλημα!

Μια «ανάσα» από την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος βρίσκεται η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού! Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 12-5 του ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού, στον δεύτερο τελικό της Α1 και έκαναν το 2-0 στη σειρά. Οι «ερυθρόλευκες», μετά τη νίκη (13-9) στον πρώτο τελικό στο Παπαστράτειο, κέρδισαν και τη δεύτερη «μάχη», αυτή τη φορά στην έδρα της Βουλιαγμένης και έκαναν το δεύτερο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, πραγματοποιώντας εξαιρετικό τέταρτο οκτάλεπτο (1-6), ενώ είχαν 12-1 αποβολές εις βάρος τους, 5:44 πριν από το φινάλε (4-13 συνολικά). Το Σάββατο (20/5) στις 17:30, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς επιστρέφει στον Πειραιά, για τον τρίτο τελικό της Α1, με αντίπαλο τον ΝΟΒ, με στόχο το 3-0 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν «κλειστό», με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ. Η Βουλιαγμένη ισοφάρισε σε 3-3, με την Β. Πλευρίτου να κάνει το 4-3 του ημιχρόνου, στο 0:35. Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα +2 (3-5), με την Μυριοκεφαλιτάκη (5:21), ενώ η Β. Πλευρίτου «έγραψε» το 6-4, 1:24 πριν από το τέταρτο οκτάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, ο Θρύλος ήταν εξαιρετικός και κυριάρχησε απόλυτα, πετυχαίνοντας έξι γκολ, με την Κρίστμας να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (5-12), 2:06 για το φινάλε.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 1-2, 1-6

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ριτζ (7:28), 1-1 Σιούτη (2:40)

2ο οκτάλεπτο: 1-2 Β. Πλευρίτου (5:09), 1-3 Β. Πλευρίτου (5:09), 2-3 Τανκέεβα (4:10), 3-3 Ελληνιάδη (3:31), 3-4 Β. Πλευρίτου (0:35)

3ο οκτάλεπτο: 3-5 Μυριοκεφαλιτάκη (5:21), 4-5 Ριτζ (3:29), 4-6 Β. Πλευρίτου (1:24)

4ο οκτάλεπτο: 5-6 Ριτζ (7:40), 5-7 Κρίστμας (7:19), 5-8 Ξενάκη (6:19), 5-9 Τορνάρου (4:28), 5-10 Ελευθεριάδου (3:20), 5-11 Ελ. Πλευρίτου (3:11), 5-12 Κρίστμας (2:06)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κυριακή Λιόση): Κοτσιώνη, Καιάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου, Ριτζ 2, Τανκέεβα 1, Βιδάλη, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Τριχά, Ξενάκη, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου, Τορνάρου 1, Β. Πλευρίτου 4, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη

Αλεξάνταρ Τσίριτς: «Είμαι ικανοποιημένος από το πως προσέγγισαν το ματς τα κορίτσια, είχαμε πολύ καλή άμυνα. Ο συγχρονισμός μας σε άμυνα και επίθεση ήταν πολύ καλός, παίξαμε σε υψηλό επίπεδο και αυτό ήταν το κλειδί για να φτάσουμε τη νίκη. Συγχαρητήρια στα κορίτσια, συνεχίζουμε. Θέλουμε να παίξουμε έτσι και στον τέταρτο τελικό και να κλείσουμε τη σεζόν με το πρωτάθλημα».

Ελευθερία Πλευρίτου: «Το δεύτερο βήμα έγινε, κάναμε το 2-0. Είμαστε μια ανάσα από το πρωτάθλημα, που είναι ο τελευταίος χρονικά στόχος της σεζόν. Παίξαμε πάρα πολύ καλά, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Δείξαμε, ότι η ομάδα έχει αντοχές και ποιότητα. Στην αρχή μπήκαμε λίγο... μουδιασμένες, για αυτό στο επόμενο παιχνίδι χρειάζεται περισσότερη συγκέντρωση. Είμαστε έτοιμες για τον τελικό στόχο, πάμε να πανηγυρίσουμε όλοι μαζί το πρωτάθλημα».