.
.
Οι «ερυθρόλευκες» 3-0 το Αιγάλεω!

Μετά τη σπουδαία νίκη (3-0) επί της Ντούκλα Λίμπερετς στο Ρέντη, στο πρώτο ματς των οκτώ καλύτερων ομάδων του CEV Cup, ο Ολυμπιακός επέστρεψε νικηφόρα στη Volley League Γυναικών. Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου νίκησε με 3-0 σετ (25-22, 25-20, 25-17) το Αιγάλεω στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volley League. Κόντρα στο Αιγάλεω, οι «ερυθρόλευκες», που αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές, κυριάρχησαν στο Ρέντη και πανηγύρισαν ένα ακόμα σημαντικό «καθαρό» τρίποντο στο πρωτάθλημα, μετρώντας εννιά άσσους και οκτώ μπλοκ. Ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό πραγματοποίησε η Αριστέα Τοντάι, ενώ πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Σάλας, με 15 πόντους (13 η Τσιτσιγιάννη).

Πριν από την έναρξη του ματς, η Σάλας παρέλαβε το βραβείο της MVP της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος από το μέλος του ΔΣ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π., Αλέκο Αδαμαντόπουλο.

Με άσσο της Τσιτσιγιάννη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-10, με την Γουίντερς να κάνει το 14-12. Το Αιγάλεω ισοφάρισε σε 15-15, όμως η Γουίντερς «χτύπησε» ξανά, για το 21-19. Με δύο διαδοχικά μπλοκ της Χριστοδούλου, τα κορίτσια του Θρύλου έφτασαν στο 23-21, ενώ η Γουίντερς κέρδισε μία ακόμη επίθεση, για το 25-22 και το 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ, η Γιώτα πέτυχε άσσο, για το 2-0, με την Τσιτσιγιάννη να κάνει το 13-11, με δυνατό καρφί. Η Σάλας «έγραψε» το 15-13, με μπλοκ άουτ, με την Χριστοδούλου να κερδίζει ένα ακόμα μπλοκ, για το 16-13. Με πρώτο χρόνο της Γιώτα, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 21-18, ενώ με άσσο της νεαρής Ζαφειρίου, έκαναν το 22-18, με την Εμμανουηλίδου να «τελειώνει» το δεύτερο σετ, με πρώτο χρόνο, για το 25-20! Στο τρίτο σετ, η Τσιτσιγιάννη κέρδισε άλλη μία επίθεση, για το 8-5, η Σάλας έκανε το 11-10, το 14-12 και το 16-12, ενώ η Γενιτσαρίδη ανέβασε τη διαφορά στο +6 (20-14). Η Γιώτα κέρδισε άλλο ένα μπλοκ, για το 23-15, με την Ζαφειρίου να κάνει το 25-17 και το 3-0 σετ!

Τα σετ 3-0: 25-22, 25-20, 25-17

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-22

2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 25-20

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-15, 25-17

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και του Αιγάλεω από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Γιώτα 8 (4/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Γουίντερς 8 (7/16 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 40% άριστες), Σάλας 15 (14/29 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 30% άριστες), Τσιτσιγιάννη 13 (11/32 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 7 (1/3 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κοσμά (λ. 61%υπ. - 33% άριστες), Αντωνακάκη, Τοντάι, Γενιτσαρίδη 2 (2/3 επ., 100%υπ.), Ζαφειρίου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι)

Αιγάλεω (Αγγελική Αντωνιάδου): Βλάχου 1 (1 άσσος), Σάντρκ 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδη 10 (6/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντεκανί 10 (9/31 επ., 1 άσσος, 54%υπ. - 25% άριστες), Πιρβ 5 (5/12 επ., 26% υπ. - 19% άριστες), Πετοβάρι 16 (14/32 επ., 2 μπλοκ) / Λύρα (λ, 40 %υπ. - 0 % άριστες), Μάρκου, Γκέκοβιτς

Λορέντζο Μιτσέλι: «Σήμερα, ήταν ευκαιρία να δούμε και άλλες αθλήτριες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Πολλές φορές, δεν έχουμε αυτή την ευκαιρία και σήμερα, την είχαμε και έδειξαν σε πολύ καλό επίπεδο. Είμαι χαρούμενος από την απόδοση όλων των αθλητριών μου».

Μαρία Τσιτσιγιάννη: «Ο προπονητής μας, μας είχε προετοιμάσει ότι θα κάνει αλλαγές και ότι θα δώσει ευκαιρία σε όλες τις παίκτριες να αγωνιστούν. Ήταν ένα ματς, στο οποίο έπρεπε να μπούμε συγκεντρωμένα και να κάνουμε το 3-0, να πάρουμε το τρίποντο. Τώρα, προετοιμαζόμαστε για το ματς της Τετάρτης, πρέπει να δουλέψουμε σκληρά, να μπούμε και να πάρουμε την πρόκριση».