.
.
Ο Θρύλος έκανε το 1-0 στην έδρα του ΝΟΒ και έβαλε «πλώρη» για το 35ο!

Το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός που πέρασε νικηφόρα, από το Κολυμβητήριο του Λαιμού επικρατώντας με 11-6 της Βουλιαγμένης. Ο Θρύλος «έσπασε» την έδρα της  Βουλιαγμένης και έβαλε πλώρη για το 35ο πρωτάθλημα, από την εξασφάλιση του οποίου «απέχει» πλέον δυο νίκες. Με όπλο την εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 6-1 στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θρύλος έφτασε στη σπουδαία νίκη, τρέχοντας ένα 5-0 σερί, μετά το 6-6 της 3ης περιόδου, με τον Ντίνο Γενηδουνιά να σκοράρει τρία διαδοχικά τέρματα στην τελευταία περίοδο! Πλέον οι νταμπλούχοι θα υποδεχθούν την Πέμπτη (14/5) στις 18:00 στο Παπαστράτειο τη Βουλιαγμένη στον 2ο τελικό με στόχο το 2-0, που θα τους δώσει τη δυνατότητα να κατακτήσουν το πρωτάθλημα το ερχόμενο Σάββατο (16/5) στο Λαιμό!

Ισορροπία στο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Γενηδουνιά στα 5:53, με τη Βουλιαγμένη να ανατρέπει την κατάσταση χάρη στα τέρματα των Γκιουβέτση (5:08) και Αλαφραγκή (4:33). Με ωραίο μακρινό σουτ, ο Γιώργος Δερβίσης ισοφάρισε (2-2) στον παραπάνω στο 1:49, με τον Λόζινα να απαντάει (1:35), δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι Πειραιώτες με τον Σκουμπάκη στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 3-3 (1:04), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1ο οκτάλεπτο. Τα πρώτα λεπτά του 2ου οκταλέπτου, κύλησαν με το σκορ να παραμένει στο 3-3, μέχρι τα 4:27, όταν ο Γκιουβέτσης σκόραρε στον παραπάνω για το 4-3, υπέρ του ΝΟΒ. Ο Ολυμπιακός απάντησε με εξαιρετικό τέρμα του Χρυσοσπάθη (3:52) ισοφαρίζοντας σε 4-4 αλλά οι γηπεδούχοι με τον Κουρούβανη έφτασαν στο 5-4 (3:14). Ακολούθησε το τέρμα του Ίρβινγκ στην κόντρα (1:36) για το 5-5 και με αυτό  το σκορ, ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα με +2!

Χωρίς σκορ πέρασε το μεγαλύτερο διάστημα του 3ου οκταλέπτου, όταν ο Δερβίσης με το  δεύτερο προσωπικό του γκολ,  με εξαιρετικό σουτ από την περιφέρεια, έδωσε για δεύτερη φορά το προβάδισμα στον Θρύλο, μετά το 0-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (6-6) στην επόμενη επίθεση με τον Λόζι (1:24), όμως η συνέχεια ανήκε στους «ερυθρόλευκους». Αρχικά ο Χρυσοσπάθης (0:54) και ακολούθως ο Σκουμπάκης (0:04), έγραψαν το 6-8 δίνοντας για πρώτη φορά «αέρα» δυο τερμάτων στον Θρύλο!

Το «καθάρισε» ο Ντίνος!

Όσο ιδανικά ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος, ξεκίνησε και κύλησε η τελευταία στην οποία μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντίνος Γενηδουνιάς. Ο άσσος του Θρύλου με τρία διαδοχικά γκολ, (6:55, 6:15, 4:11) διεύρυνε στο +5 το προβάδισμα γράφοντας το 6-11. Οι νταμπλούχοι μετά το 6-6 του 3ου οκταλέπτου, έτρεχαν ένα εντυπωσιακό 5-0 σερί χάρη στο οποίο έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-2, 1-3, 0-3

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Γενηδουνιάς (φουνταριστό, 5:53), 1-1 Γκιουβέτσης (π/π. 5:08), 2-1 Αλαφραγκής (φουνταριστό, 4:33), 2-2 Δερβίσης (π/π., 1:49), 3-2 Λόζινα (φουνταριστό, 1:35), 3-3 Σκουμπάκης (π/π., 1:04)

2ο οκτάλεπτο: 4-3 Γκιουβέτσης (π/π.,4:27), 4-4 Χρυσοσπάθης (π/π., 3:52), 5-4 Κουρούβανης (3:14), 5-5 Ίρβινγκ (κόντρα, 1:36)

3ο οκτάλεπτο: 5-6 Δερβίσης (περιφέρεια, 1:56), 6-6 Λόζινα (π/π., 1:24), 6-7 Χρυσοσπάθης (0:54), 6-8 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 0:05)

4ο οκτάλεπτο: 6-9 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 6:55), 6-10 (πέναλτι, 6:15), 6-11 Γενηδουνιάς (φουνταριστό, 4:11)

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης 2, Γενηδουνιάς 4, Αργυρόπουλος, Πρέκας, Δερβίσης 2, Κάκαρης, Μουρίκης, Καπότσης, Χρυσοσπάθης 2, Ίρβινγκ 1, Γαλανόπουλος

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χέρβο Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 2, Τρούλος, Γουβής, Αφρουδάκης, Καλογερόπουλος, Χαλυβόπουλος, Κουρούβανης 1, Λόζινα 2 ,Μπάσιτς, Ανδρεάδης, Τσαταλιός, Βλάσσης

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Θοδωρής Βλάχος: «Είχε δυο όψεις το παιχνίδι. Τα πρώτα δυο οκτάλεπτα, παρότι ήταν ένας τελικός ένα ντέρμπι, νομίζω ότι μετά εμείς, ήμασταν πολύ καλύτεροι στην άμυνά μας. Δεν δεχθήκαμε τα γκολ όπως στα δυο πρώτα οκτάλεπτα, από το φουνταριστό, είχαμε λύσεις στην επίθεση και πιστεύω ότι πετύχαμε μια καθαρή νίκη. Είναι απλά μια νίκη και τίποτα παραπάνω. Θέλουμε  να μείνουμε συγκεντρωμένοι όσο γίνεται πιο πολύ, όσες μέρες διαρκέσει αυτή η σειρά για το στόχο μας, ο οποίος είναι να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα. Δεν πιστεύω ότι θα είναι εύκολο. Νομίζω ότι πρέπει να ξεχάσουμε αμέσως τι συνέβη σήμερα, αυτό που θέλαμε το πήραμε. Δεν είχαμε την ευκαιρία να παίξουμε το δεύτερο παιχνίδι εδώ για να επανακτήσουμε το πλεονέκτημα έδρας, γιατί λόγω των συνθηκών έγινε μόνο ένας γύρος στο πρωτάθλημα. Ίσως να είναι αυτό, η ρεβανς του πρώτου παιχνιδιού που χάσαμε στον Πειραιά που χάσαμε και χάσαμε το πλεονέκτημα έδρας. Από κει και πέρα κάναμε το 1-0, έχουμε μια πρωτοπορία  στη σειρά των αγώνων, αλλά μόνο αυτό δεν λέει κάτι παραπάνω».