.
.
Ο Θρύλος πέρασε από το Άργος!

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π.-«Ομίλου Ξυνή», από το Άργος καθώς συνοδεύτηκε από την επικράτηση με 26-25 του Διομήδη. Ο Θρύλος πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier που διεξήχθη εμβόλιμα.  Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 13-12 στο πρώτο ημίχρονο και έλεγξαν το ρυθμό στην επανάληψη, διατηρώντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βύρωνας Παπαδόπουλος με 7 τέρματα, ενώ τον ακολούθησαν ο Νεμάνια Μιλοβάνοβιτς με 6 και Ζάρκο Τσούριτς με 4. Η προσοχή των Πειραιωτών στρέφεται στο εντός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας το Σάββατο (10/10) στις 21:00 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο ημίχρονο

Στην έναρξη της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 3-1, αλλά απάντησε άμεσα και με ένα 3-0 σερί, ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στο 3-4, με εντυπωσιακό γκολ του Βύρωνα Παπαδόπουλου, πίσω από τη σέντρα, μετά από δικό του κλέψιμο και ενώ στην προηγούμενη φάση είχε αστοχήσει σε πέναλτι. Με σκόρερ τον Κλάγιτς διαμορφώθηκε το 5-6 για τους «ερυθρόλευκους» λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 8-7 στα 20:38, ο Κόμπετιτς ισοφάρισε αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες έμειναν πίσω στο σκορ με 9-8. Χάρη σε δυο τέρματα του Νίκου Πασσιά ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα για το 9-10 στα 23:50, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Ο Διομήδης προηγήθηκε ξανά με 12-11 στα 27:20, όμως με δυο εξαιρετικά προσωπικά γκολ, ο Ζάρκο Τσούριτς διαμόρφωσε το 12-13 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το έλεγξε και έφτασε στη σπουδαία νίκη!

Στην επανάληψη ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά και απέκτησε προβάδισμα 2 τερμάτων (12-14) για πρώτη φορά με σκόρερ τον Παπαδόπουλο.  Ακολούθησαν δυο διαδοχικά τέρματα του Μιλοβάνοβιτς χάρη στα οποία ο Θρύλος διεύρυνε στο +4 το προβάδισμά του για το 12-16, τρέχοντας ένα 5-0 σερί, μετά το 12-11 από το πρώτο ημίχρονο. Ο Διομήδης μείωσε σε 13-15, αλλά με νέο εντυπωσιακό σουτ από μακρινή απόσταση ο Μιλοβάνοβιτς έγραψε το 13-17. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 14-17 το οποίο παρέμεινε για λίγα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα. Φτάνοντας στο 17-21 με τον Μιχαηλίδη στα 47:07.  Ο Διομήδης μείωσε σε 19-22, όμως ο Βύρωνας Παπαδόπουλος επανέφερε τη διαφορά στο +4, πετυχαίνοντας το 19-23 στα 53’. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 21-23, στα 55:45, με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο να δίνει και πάλι τη λύση για το 21-24. Ακολούθησε το 22-24 για λογαριασμό των γηπεδούχων όμως ο Θοδωρής Δεληχρήστος με ένα εντυπωσιακό γκολ έγραψε το 22-25, τρία λεπτά πριν την εκπνοή. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι σε 23-25 (58:56), ο Ολυμπιακός απάντησε για το 23-26 (59:00) και κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα παρότι μείωσε ο Διομήδης σε 25-26 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 3-3, 7-7, 10-10, 12-13 (ημιχρ.), 13-17, 14-17, 16-19, 18-22, 20-23, 25-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νέναντ Κλιάιτς): Κουκουλας, Μιλοβάνοβιτς 6, Καραμπουρνιώτης, Τερλέτσκι, Ζάγια, Τσούριτς 4, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 7, Κόμπετιτς, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 3, Κλιάιτς 2, Μιχαηλίδης 1, Τσίλης.

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 1, Μαρκατάτος, Κραβτσένκο 1, Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 3, Στανόγιοβιτς, Παπαντωνόπουλος, Τσάκαλος 1, Στάνκοβιτς 4, Χόγκας 3, Μπόσκος 2, Χαντέλης 6, Αναγνωστόπουλος, Μάνθος 3, Ρούμπος, Μούγιτς.

Δίλεπτα: 3-4. Κόκκινη: Χαλκίδης (59:15 – διαμαρτυρία). Πέναλτι: 0/1 – 0/1.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Νέναντ Κλιάιτς: «Είμαι ικανοποιημένος από τον τρόπο με τον οποίο πάλεψαν σήμερα οι παίκτες.  Είναι μια σημαντική νίκη, γιατί μας δίνει τον απαραίτητο χρόνο για να προετοιμαστούμε καλύτερα για τη συνέχεια και με ορίζοντα το δεύτερο παιχνίδι με την ΑΕΚ. Μέρα με την μέρα θα παρουσιαζόμαστε καλύτεροι και σήμερα θα μπορούσαμε να φτάσουμε στην επικράτηση με μεγαλύτερη διαφορά, αλλά οι διαιτητές με κάποια σφυρίγματα, κράτησαν τον Διομήδη στον αγώνα. Το σημαντικό είναι ότι πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε».

Βύρωνας Παπαδόπουλος: «Έχουμε πάρα πολλά πράγματα να βελτιώσουμε ακόμα  αλλά είναι πολύ σημαντική η σημερινή νίκη,  κομβικής σημασίας θα έλεγα, γιατί μας δίνει το δικαίωμα να δουλέψουμε.  Έχουμε ακόμα αρκετή δουλειά γιατί είμαστε καινούργια ομάδα και χρειαζόμαστε χρόνο. Κρατάμε κάποια σημεία στο παιχνίδι μας όπου είχαμε αγωνιστικό πλάνο και κρατάμε την καρδιά και το πάθος που δείξαμε για να πάρουμε τους δυο βαθμούς . Παραμένουμε προσγειωμένοι και συνεχίζουμε να δουλεύουμε σκληρά. Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον κόσμο που μας περίμενε μετά τη λήξη του αγώνα και ζήσαμε κάποιες πολύ ωραίες στιγμές».