.
.
Ο Χρήστου έβδομος στον κόσμο!

Μία ακόμη σπουδαία επιτυχία στην λαμπρή του καριέρα πανηγύρισε ο πρωταθλητής της ομάδας κολύμβησης του Ολυμπιακού, Απόστολος Χρήστου, αφού αναδείχθηκε έβδομος στον κόσμο! Στον τελικό των 100μ. ύπτιο, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα 25άρας πισίνας στο Άμπου Ντάμπι, ο κολυμβητής του Θρύλου κατέκτησε την έβδομη θέση, με εξαιρετική κούρσα, για άλλη μία φορά κάτω από 50 δευτερόλεπτα! Συγκεκριμένα, ο «χάλκινος» πρωταθλητής Ευρώπης των «ερυθρόλευκων», στον ιστορικό, πρώτο του τελικό στη διοργάνωση, «γύρισε» σε 23.79 στα 50μ. (ήταν πέμπτος) και τελικά, τερμάτισε σε 49.91, «αγγίζοντας» το Πανελλήνιο ρεκόρ (49.87). Για μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου (χάλκινο μετάλλιο ο Ρόμπερτ Γκλίντα με 49.60) δηλαδή, ο αθλητής των Πειραιωτών δεν «μπήκε» στα μετάλλια και κατέκτησε, έτσι, την έβδομη θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, προσθέτοντας για άλλη μία φορά το όνομα του δίπλα σε αυτά των κορυφαίων.