.
.
Πέρασε από τη Λαμία... παρέα με τον κόσμο του!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ (25-18, 25-17, 27-25) της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο και έκανε ποδαρικό με το...δεξί για το νέο έτος. Παράλληλα οι νταμπλούχοι πανηγύρισαν την 11η νίκη τους σε ισάριθμα ματς ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο στον οποίο παρέμειναν αήττητοι και πέτυχαν το απόλυτο. Επίδοση που τους δίνει και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Οι “ερυθρόλευκοι” που είχαν και την εντυπωσιακή συμπαράσταση 400 περίπου οπαδών τους οι οποίοι έδωσαν βροντερό παρών στο Χαλκιοπούλειο, δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας της Φθιώτιδας και ήταν σοβαροί προκειμένου να τελειώσουν με 3-0 σετ τον αγώνα.

Περίπατο στα δυο πρώτα σετ!

Στο πρώτο σετ ο Θρύλος μπήκε αποφασισμένος να επιδείξει εξ' αρχής την ανωτερότητά του. Κάτι που συνέβη αφού πήγε μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 2-8. Στη συνέχεια διεύρυνε το προβάδισμα του μέχρι και τους 10 πόντους (4-14) που ήταν η ανώτερη “τιμή” της διαφοράς και τελικά δια...περιπάτου έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 18-25.

Άνετη στο φινάλε αλλά λίγο πιο δύσκολη, συγκριτικά με το πρώτο μέρος ήταν η κατάκτηση του δεύτερου σετ για λογαριασμό του Ολυμπιακού. Οι νταμπλούχοι είχαν τον έλεγχο αλλά η αντίσταση της Λαμίας ήταν ελαφρώς μεγαλύτερη αφού οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν πολύ την επαφή τους με το..σκορ. Ενδεικτικό το 13-15 πριν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο οποίο πήγε μπροστά ο Ολυμπιακός. Πάντως οι “ερυθρόλευκοι” δεν έδωσαν σε καμία περίπτωση δικαιώματα και πάτησαν γκάζι διαμορφώνοντας το 16-22 ενώ τελικά πήραν και το 2ο σετ με 17-25.

Ροτέισον και σημάδια χαλάρωσης στο 3ο σετ...

Στο 3ο σετ οι ερυθρόλευκοι παρατάχθηκαν και με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους. Ο Γιούρισιτς πέρασε στον πάγκο για να πάρει ανάσες και στη θέση του πέρασε ο Τακουρίδης, ο Τζελάτης πήρε χρόνο συμμετοχής όπως και ο Σωτηρίου. Παράλληλα ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά με αποτέλεσμα να πάει για πρώτη φορά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ευρισκόμενος πίσω στο σκορ με διαφορά τεσσάρων πόντων (8-4). Η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει, πράγμα που κατάφερε τελικά και προσέδωσε νέο ενδιαφέρον στο σετ το οποίο είχε αμφίρροπο χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα με τη διαφορά των τεσσάρων πόντων μέχρι το 20-16. Σταδιακά όμως και με την είσοδο του Χριστοφιδέλη ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το ματς, και ξεκίνησε την προσπάθεια αντεπίθεσης και ανατροπής της κατάστασης που είχε διαμορφωθεί. Αρχικά οι νταμπλούχοι μείωσαν σε 22-21 και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (23-22) μέχρι να πάρει “αέρα” δυο πόντων η Λαμία (24-22). Όμως ο Θρύλος δεν τα παράτησε και δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Πρώτα μείωσε σε 24-23, στη συνέχεια ισοφάρισε σε 24-24 μετά από άουτ σε πρώτο χρόνο του Μαδούρα και έπειτα πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο 3ο σετ με το μπλοκ άουτ του Χριστοφιδέλη (24-25). Η Λαμία ισοφάρισε σε 25-25, αλλά μετά το σερβίς της που κατέληξε άουτ (25-26) και την επίθεση του Χριστοφιδέλη η πλάστιγγα έγειρε οριστικά στην πλευρά του Θρύλου ο ποίος πήρε και το τρίτο σετ με 25-27.

Τα σετ: 18-25 (24'), 17-25 (23'), 25-27 (32')

1ο σετ: 2-8,10-16, 16-21, 18-25

2ο σετ: 1-8, 13-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χριστοφιδέλης 3 (60% υπ.-50% αρ. 3/8 επ.), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Γιούρισιτς 4 (2/3 επ. 2 μπλοκ), Στεφάνου (λ) (50% υπ.-38% αρ.), Προύσαλης 1, Κοκκινάκης 12 (1 άσσος, 52% υπ.-26% αρ. 10/21 επ. 1 μπλοκ), Σωτηρίου 3 (2/6 επ. 1 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (1 άσσος, 4/7 επ. 4 μπλοκ), Κλαρκ 6 (1 άσσος, 4/6 επ. 1 μπλοκ), Τακουρίδης 1, Τζελάτης 8 (7/13 επ. 1 μπλοκ) Ντιάτσκοφ

ΛΑΜΙΑ: Καρβούνης, Γκιρτζίκης 5 (1 άσσος, 4/7 επ.), Λέον Γκιμαράες 13 (53% υπ.-43% αρ., 12/25 επ. 1 μπλοκ) Μαδούρας 4 (1 άσσος, 2/8 επ. 1 μπλοκ), Τεξέιρα (λ) (57% υπ.-43% αρ.) Χήρας 7 (1 άσσος, 5/11, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 5 (2 άσσοι, 1/3 επ. 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Γιάροσλαβ 1, Κουτσονίκας, Καββαδάς 13 (1 άσσος, 39% υπ-28% αρ., 11/24 επ. 1 μπλοκ)

Καζάζης: “Ο κόσμος μας το καλύτερο... σημείο του αγώνα”

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά την επικράτηση κόντρα στη Λαμία: “Κρατάμε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Θεωρώ ότι κάποια στιγμή μας παρέσυρε η Λαμία στο δικό της το ρυθμό και ίσως την υποτιμήσαμε . Το θετικό είναι ότι μπορέσαμε να χρησιμοποιήσουμε όλα τα παιδιά και να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Το καλύτερο σημείο του αγώνα ήταν ο κόσμος μας ο οποίος πραγματικά για ένα τέτοιο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακός”.

Νίκος Σμαραγδής: “Εκπληκτική η παρουσία του κόσμου”

Καταρχήν να ευχηθώ σε όλο τον κόσμο καλή χρονιά και ελπίζω να μην υπάρξουν τραυματισμοί γιατί αυτός είναι ο βασικός μας αντίπαλος. Σίγουρα κλείσαμε τον πρώτο γύρο με 11 στα 11 αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα γιατί έχουμε μια δύσκολη συνέχεια και όλα κρίνονται στο τέλος. Έχουμε δείξει καλή εικόνα και να συνεχίσουμε να δείχνουμε την ίδια για να πάρουμε στο τέλος τους τίτλους που θέλουμε. Ήταν μια νίκη που τη θέλαμε. Χαλαρώσαμε αδικαιολόγητα στο 3ο σετ και αυτό έδωσε το δικαίωμα στη Λαμία να το διεκδικήσει αλλά έστω και δύσκολα καταφέραμε και το πήραμε. Δεν πρέπει να ξανασυμβεί αυτό. Η παρουσία του κόσμου ήταν εκπληκτική. Πραγματικά μας έδωσε την αίσθηση ότι παίζαμε στην έδρα μας”.

*Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα σύσσωμη η αποστολή του Ολυμπιακού συνοδευόμενη από τον πρόεδρο του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ Σ.Φ.Π., Μιχάλη Κουντούρη έδωσε το παρών στην κοπή της πίτας της ΘΥΡΑΣ 7 Λαμίας.